Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki potrzebuję waszej porady.
Jestem w klasie #matura, ale jestem w rozsypce ponieważ ciągnie mnie i rozwijam się po godzinach w kierunku #grafika3d. Moim marzeniem jest pracować w #gamedev i tworzyć własne gierki. Po godzinach rozwijam się w tym kierunku, pracuję w #blender, potrafię przygotować materiał do modelu w Substance Painter oraz wyrzeźbić jakąś skałę w Zbrush. Jako tako znam zasady przygotowywania assetów do gier, szczególnie tych martwych bo się w tym chce specjalizować. Niestety nie wiem co robić po maturze, czy poświęcić większość czasu na szlifowanie rzemiosła w domu, robienia pierwsze zlecenia, czy może pójść na jakieś studia. Jeśli nie ma jakiś dobrych studiów graficznych to może informatyka dla kontaktów na przyszłe projekty oraz nauka #programowanie. Kolejnym problemem są moi rodzice, którzy uważają, że tylko #studia dadzą dobrą pracę, a myśl że można zostać specjalistą bez studiów jest dla nich abstrakcyjna, niemożliwa, bardzo chcą żebym poszedł na dobre studia. Na internecie jest mnóstwo treści, tutoriali z których można się uczyć w domu, są fora internetowe, grupki itp. Ludzie z branży, z którymi miałem przyjemność rozmawiać nie byli entuzjastycznie nastawieni do studiów i mówili, że najważniejsze jest portfolio bo to ono jest twoją wizytówką, "dyplomem". Nie wiem co mam począć w tej sytuacji (,)

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Dodatek wspierany przez: Wyjazdy studenckie - bogata oferta przez cały rok
  • 9
@AnonimoweMirkoWyznania: Jak chcesz robić art to nikomu nie jest potrzebny wykształcony słaby artysta. Ale każdy przyjmie zajebistego niezależnie od wykształcenia.

Studia zapewnią Ci bezpieczeństwo pod takim względem że będzie łatwiej znaleźć jakąkolwiek pracę bo możesz podpierać się tym że ukończyłeś studia i masz o czymś pojęcie. Bo jak nie będziesz miał skilla to niczym się nie podeprzesz i będzie to loteria, no chyba że kasą w biedronce :)

Pamiętaj że jak
Jestem w klasie #matura, ale jestem w rozsypce ponieważ ciągnie mnie i rozwijam się po godzinach w kierunku #grafika3d. Moim marzeniem jest pracować w #gamedev i tworzyć własne gierki.

To już nie te czasy gdzie ludzie robią gry sami, nawet na mobilki, a nawet jak sami to jest to pewien luksus (np w postaci zabezpieczenia finansowego na kilka miesięcy)
Lepiej robić w grupie, chociaż 3, 4 osoby.

Po godzinach rozwijam
@AnonimoweMirkoWyznania: portfolio najważniejsze. Studia przydają się dla ogólnego rozwoju intelektualnego, artystycznie raczej Cię nie rozwiną bardziej niż samodzielna praca. Jeżeli chcesz się rozwijać w kierunku sztuki to lepiej iść na ASP, architekturę, tudzież wzornictwo przemysłowe na Polibudzie niż na studia związane z game designem. Albo uczyć się na tutorialach z netu. Bardzo wartościowe (ale także drogie) mogą okazać się kursy sieciowe, prowadzone przez prawdziwych rzeźników z branży.
@AnonimoweMirkoWyznania: Ja od siebie polecam jeszcze chodzić na Game Jamy, poznasz ludzi co w branży jest bardzo istotne. Zobaczysz jak się tworzy gry od razu #!$%@?ąc ( ͡° ͜ʖ ͡°). Może jakiś staż, do tego co polecił Ci draculeq skillshot.pl przeglądaj.
@draculeq: Co do studiow to chcialbym zaznaczyc ze studia zabieraja czas, a w przeciwienstwie do innych surowcow czlowiek nie potrafi go odzyskiwac.

Wiekszosc polskich studentow nie szanuje swojego czasu, a patrzac chociazby po dziennym inzynierze na losowej uczelni ze specka Grafika to jest circa 2,5-3k godzin. To jest w #!$%@?.

Pytanie jest jedno - czy to jest to co go jara, jak go jara to niech wybierze optymalna droge, a nie
@AnonimoweMirkoWyznania: Dokładnie, znam wiele osób, które fachu uczyły się same i w game devie robią pieniądze. Jeśli chodzi o studia - trudno tu coś doradzić. Warto robić jakiś fajny i przyjemny kierunek, a po godzinach robić to, co chcesz robić. Przy rozmowach o pracę czy po prostu wysyłaniu CV liczy się to, co potrafisz, co możesz zaprezentować, zrobić portfolio, itp. Na tym się skup.