Wpis z mikrobloga

wiem, że jest trochę tu aktywnych hydraulików, wiec pytam -
mam to remontu piętro (było nieużywane) CO do poziomu podłóg są pociągnięte stalowymi rurami, a ja chciałem wyprowadzić z nich do grzejników PEXem, hydraulik, który miał zamiar to robić powiedział, że wtedy już potrzebna pompka do pieca CO,powiedział też, że nie byłaby potrzebna w przypadku rur miedzianych.

Tłumaczył ten fakt tym, że łączniki rur PEX są węższe w środku i to ograniczy przepływ wody w instalacji,

WTF ?

#hydraulika #remontujzwykopem
  • 12
@samtive: Ma rację. Jeśli masz stare rury stalowe i piec nie wspomagany jest pompą, woda krąży w obwodzie na zasadzie ciepłe do góry, zimne na dół. Żeby te warunki zachować, rury muszą mieć odpowienio duży przekrój (straty w oporze). Jeśli założysz PEX albo miedź to mogą być problemy z krążeniem bo będą robić się takie jakby czopy.
@Bibanator: @samtive: Teoretycznie nie trzeba do miedzi pompy, tylko nie zamknie się to ekonomicznie, bo będzie trzeba kilkakrotnie przewymiarować śednice, a na miedzi do kosztowna sprawa.

Jak nie ma pompy, to jak działa jak nie grawitacyjnie?

Załóż pompkę, piętro z PEXa i wszystko będzie śmigać ;)
@samtive: W zależności od wielkości pomieszczeń, ilości metrów i strat najlepiej by było założyć pewnie rozdzielacz z mieszaczem i pompą np. http://termomik.pl/68-large_default/rozdzielacz-2-mieszajacy-podlogowki-esbe-afriso.jpg będziesz mógł na nim ustawić maksymalna temperature wody[aby zabezpieczyć podłogówkę przez zbyt gorąca wodą] i można założyć głowice elektryczne plus sterownik aby kontrolować temperature w pomieszczeniach.