Wpis z mikrobloga

Tyle się tutaj ostatnio mówi o krótkich rączkach, zatem Panie, Panowie, @ChoNoTu, podawajcie swój ape index. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ape index to stosunek rozpiętości ramion (wingspan/armspan) do wzrostu. Trudno znaleźć dane na temat rozkładu statystycznego tego współczynnika, ponadto jest on pewnie zależny od płci i pochodzenia etnicznego badanych. Z mojego researchu wynika, że dla polskich mężczyzn powinno to być około 1,025 z SD około 0,03.
Mój ape index wynosi około 194 cm/192 cm≈1,010. W praktyce jednak mój biacromial jest powyżej średniej (około 46 cm), co nieco skraca użyteczną długość rąk do ciągów. Jednakże darujemy sobie odejmowanie, ponieważ pomiar rozpiętości ramion jest łatwy, a rozsądnie precyzyjny pomiar biacromialu wymaga dużego calipera, którego pewnie nie macie.
Oczywiście można by określić bardziej specyficzne dla trójboju wskaźniki długości rąk, ale z ape indexem jest szansa, że sporo ludzi poda tutaj swoje dane.

Przykłady ape indices z dyscyplin, w których długie ręce prawdopodobnie dają przewagę:
- Michael Phelps, mistrz olimpijski w pływaniu: 201 cm/193 cm≈1,041
- Jon Jones, zawodnik UFC: 214 cm/193 cm≈1,109
- średnia w NBA: 1,063

Protip: wingspan samemu w warunkach domowych najłatwiej zmierzyć, leżąc na podłodze. Palcem środkowym jednej ręki dotykamy ściany, z drugiej strony palcem środkowym odpychamy jakiś przedmiot (najlepiej, żeby miał postać wąskiego prostopadłościanu, jak zapalniczka i dotykamy tej wąskiej ścianki, aby nie było problemu z identyfikacją punktu, od którego mierzymy). Wstajemy nie zmieniając położenia przedmiotu i mierzymy taśmą krawiecką odległość.
Dodatkowo warto ustawić oba palce wzdłuż linii łączenia paneli, wtedy mamy pewność, że nie mierzymy na skos.

#mikrokoksymerytorycznie <-- otwieram tag, od czasu do czasu będę wrzucał merytoryczne posty na temat exercise science

#mikrokoksy #mirkokoksy #silownia
#mikrokoksy
heheszkant - Tyle się tutaj ostatnio mówi o krótkich rączkach, zatem Panie, Panowie, ...

źródło: comment_9BlFlU2FRiFGrvZ7UOyWe4oMF6nT7GDP.jpg

Pobierz
  • 74
@heheszkant: @Kasahara: Ale tak sobie mysle, ze to nie jest dobry wskaznij, jesli chodzi o trojboj. Ja mam dosc szerokie ramiona i one sporo dodaja do rozpietosci, jednak nie dodaja do dlugosci. Taki Kashana ma ramiona jak baletnica i ostatecznie mimo, ze ten wskaznik u niego ma nizsza wartosc, to ramiona same w sobie ma zapewne dluzsze.

Ten wskaznik ma jakies dobre przelozenie tylko, jesli w danym sporcie wystepuja pozycje