Wpis z mikrobloga

Góra Gradowa i okolice są mi szczególnie bliskie :) Tutaj kilka obiektów na zdjęciu z 1929 (źródło: Fotopolska, link w komentarzu). Na samej Górze Gradowej zaznaczyłem tylko kilka obiektów: oznaczę je szczegółowo i opiszę w oddzielnym wpisie :)

1. Dom Strzelecki im. Fryderyka Wilhelma (Friedrich-Wilhelm-Schützenhaus) - dzisiaj nie pozostał po nim żaden ślad. W średniowieczu i epoce nowożytnej w tym miejscu znajdował się ogród strzelecki, gdzie mieszczanie ćwiczyli swoje umiejętności strzeleckie...oraz socjalne. Budynek domu strzeleckiego w tym miejscu pojawił się w połowie XIX wieku. Kolejne dekady przynosiły następne rozbudowy oraz przebudowy. To była jedna z najważniejszych przestrzeni rozrywkowych Gdańska. Dom został zniszczony podczas nalotów w 1945 roku.

2. Dzisiejszy Urząd Pracy przy ulicy 3 Maja, budynek został wzniesiony pod latach osiemdziesiątych XIX wieku jako koszary pionierów. Niedługo później został przebudowany i został oddany na użytek Szkoły Wojennej (Kriegsschule), której najsłynniejszym absolwentem był Erwin Rommel (ukończył edukację w 1912 roku). W okresie Wolnego Miasta w budynku znajdowały się urzędy miejskie, zaś po wojnie gmach został przejęty przez nowe władze.

3. Tutaj dzisiaj znajduje się dworzec autobusowy wraz z rozległym parkingiem. Przed wojną na tym terenie znajdowały się nekropolie (m.in. cmentarze świętego Bartłomieja), wchodzące w skład tzw. Państwa Umarłych - Reich der Toten. W komentarzu zamieszczam fragment planu z 1822 roku.

4. Tutaj oczywiście Dworzec Gdańsk Główny, czyli przedwojenny Dworzec Centralny. Część zaznaczona niebieskim kolorem oddana do użytku w 1900 roku.

5. Stary budynek poczty gdańskiej.

6. Redita napoleońska, czyli jedno z najstarszych istniejących założeń obronnych na Górze Gradowej.

7. Koszary Schronowe

8. Wozownia

#nauka #liganauki #swiatnauki #qualitycontent #historia #gdansk #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #trojmiasto
źródło: comment_1581009919snN29pn1cVZseev1RdVQDR.jpg
  • 4