Wpis z mikrobloga

Mirki, potrzebuje pomocy, bo zostalo 45min do rozmowy. Ide do pracy jako dostawca, cos w stylu kuriera (rozwozenie czesci motoryzacyjnych na warsztaty i sklepy) i trzeba tam otworzyc wlasna dzialalnosc gospodarcza. Wyplata jest na zasadzie, ze wystawiam im rachunek na 3900zl co miesiac i z tego co mi kierownik mowil zostaje mi 2500zl netto po oplaceniu wszystkiego. Czy z tym jest wszystko ok? Duze sa koszty prowadzenia takiej dzialanosci? Jaki jest haczyk? Dlaczego tak, a nie umowa o prace? Warto?

#pracbaza #prawo #dzialalnoscgospodarcza #firma
  • 111
  • Odpowiedz
@K1ngKunta: Jeżeli oferują tylko B2B to coś tu śmierdzi. Uczciwy pracodawca zaproponuje UoP i B2B ewentualnie jeśli chcesz. Bez naprawdę dobrze napisanej umowy bym się za to nie brał. Jeżeli to 3900 to jest brutto to tak jak ktoś wyżej napisał bez ulg na start wychodzi ci 1300 na rękę i odpowiedzialność całym majątkiem za jakiekolwiek błędy.
  • Odpowiedz
Mi na własnej działalności w hurtowni motoryzacyjnej proponowali coś pod 4k (Ale to było już jakiś czas temu więc dokładnie nie pamiętam). Na początku będziesz miał mały ZUS, ale później zaczyna się robić 1200+ opłaty za samo prowadzenie firmy. Ja bym w to nie szedł.
  • Odpowiedz
@K1ngKunta: Dolicz sobie księgową no chyba że sam bedziesz się użerał z papierami i pamiętał o wszystkim - to jest pełnoprawne prowadzenie firmy i mogą Ciebie dojechać za to że twoja praca ma charakter umowy o pracę (świadczenie usług tylko dla jednego podmiotu) ciężki orzech ogólnie IT się z tym zmaga bardzo mocno tyle że tam są kwoty gdzie warto to robić.
  • Odpowiedz
gdy ją opłacasz to spokojnie dostaniesz zasiłek chorobowy


@MandarynWspanialy:

Czyli, jeżeli wyznaczysz sobie "podstawę" w wysokości 3000zł, to miesięczna składka wynosi 72zł.
Prawo do zasiłku nabywasz po 3 miesiącach opłacania składek.

Jeżeli po pół roku opłacania składek zachorujesz na miesiąc (bo np. złamiesz nogę), to twój zasiłek będzie wynosił:


3000 * 6 / 12 = 1500zł


1500 * 86,29% = 1294zł


1294 * 80% = 1035zł


1035 * 82% = 848zł
  • Odpowiedz
oraz kwiczą o jakiejś "ochronie przez prawo pracy" która gówno daje


@wykop-yolo: Wyrżnij dostawczaka z częściami za 25 koła na umowie o pracę oraz wyrżnij to samo na swojej działalności.

Wtedy zobaczysz co oznacza ochrona przez prawo pracy koleś.
  • Odpowiedz
Składka zdrowotna płacona jest w całości, niezależnie od liczby przechorowanych dni.


848 - 362 = 486zł


@RandomowyMirek: Przyznam szczerze, że tego nie rozumiem. Skąd wziąłeś te 362 zł? I dlaczego odejmujesz tę kwotę?

Żeby nie było, nie twierdzę, że chorobowe to będą kokosy, ale zawsze coś.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@K1ngKunta: nie ma haczyka. Zostanie Tobie 2,5 klocka, chyba że będziesz na małym zusie. Będziesz musiał prowadzić księgowość i zapomnij o urlopie czy chorobowym. Musisz się dobrze zaszczepić bo inaczej nie zarobisz.
  • Odpowiedz
@K1ngKunta: nie zgadzaj się na takie warunki, u nas więcej listonosze dostarczający paczki dostają na własnych umowach.

Za wszystkie naprawy sam zapłacisz i nie będziesz mieć wolnego nawet.
  • Odpowiedz
@RandomowyMirek: 362 złote? Składka miesięczna to 72 zł.


@MandarynWspanialy:
Nie. Składka ZDROWOTNA (obowiązkowa) to dokładnie 362,34 zł.
Uprawnia cię ona do korzystania ze świadczeń z NFZ.

72zł to kwota dobrowolnej składki CHOROBOWEJ przy zadeklarowanej podstawie 3000zł.
Uprawnia cię ona do zasiłku w kwocie wyliczonej powyżej. :)
  • Odpowiedz
@RandomowyMirek: Ja pierdziu, zaćmiło mnie, tak masz rację. Ale spójrz na to z innej strony. Przy nieopłaconej składce chorobowej to i tak miałbyś te 362 złote w plecy (bo i tak trzeba opłacać) a w tym wypadku jesteś 486 zł do przodu. Więc "odczuwalna korzyść" (przy pominięciu wcześniej zapłaconych składek chorobowych to jednak 848 zł.
  • Odpowiedz
848zł


@MandarynWspanialy:
Jeżeli obliczenia robimy na potrzeby rozważania "czy warto opłać składkę chorobową" - to masz rację.

Jeżeli robimy je na potrzeby porównania sytuacji "pseudo-przedsiębiorcy" jeżdżącego dostawczakiem na BtB z sytuacją pracownika, który robi to samo - to warto pokazać, że nawet te żałosne 848zł to nie jest kwota, która ci zostaje :).
  • Odpowiedz