Wpis z mikrobloga

Mirki, potrzebuje pomocy, bo zostalo 45min do rozmowy. Ide do pracy jako dostawca, cos w stylu kuriera (rozwozenie czesci motoryzacyjnych na warsztaty i sklepy) i trzeba tam otworzyc wlasna dzialalnosc gospodarcza. Wyplata jest na zasadzie, ze wystawiam im rachunek na 3900zl co miesiac i z tego co mi kierownik mowil zostaje mi 2500zl netto po oplaceniu wszystkiego. Czy z tym jest wszystko ok? Duze sa koszty prowadzenia takiej dzialanosci? Jaki jest haczyk? Dlaczego tak, a nie umowa o prace? Warto?

#pracbaza #prawo #dzialalnoscgospodarcza #firma
  • 111
  • Odpowiedz
@MandarynWspanialy: niestety praktyka pokazuje, że chorobowy na małej działalności jest mało opłacalny, duże pole do nadużyć ze strony ZUS wobec takiej osoby. obracam się wśród ludzi na dg i sam też takową prowadzę i nie znam ani jednego przypadku, żeby ktoś z tego faktycznie skorzystał, chyba nawet nikt nie opłaca - ostatnia osoba, która wiem, że płaciła, zrezygnowała z tego, po tym jak jej odmówiono wypłaty świadczenia w czasie choroby.
  • Odpowiedz
z tego co mi kierownik mowil zostaje mi 2500zl netto po oplaceniu wszystkiego


@K1ngKunta:
No, jak kierownik tak mówił to na pewno tak będzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Według mnie nie opłaca się otwierać pierwszej działalności żeby pracować pod działalność bo traci się mały ZUS- po roku będziesz płacił pełny i zarobisz mniej niż na etacie na minimalnej, plus stracisz wszelkie korzyści z UoP.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@K1ngKunta: brak płatnego urlopu, brak L4, odpowiedzialność materialna za części i ich brak, paliwo, naprawy auta, odpowiedzialność za nie, mandaty itd. Podejrzewam że haczyków jest więcej np. ciągle przeładowanie. Nie ma szans, żebyś wychodził 2.5k na rękę, a nawet jeśli, to nie warto za taką kasę pchać się w taka odpowiedzialność.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
3900 zł brutto, na początku jeszcze ujdzie bo masz ZUS 6 miesięcy 350 zł potem 560 zł przez 2 lata. Mam DG od roku na podobnej zasadzie, tylko że ja prócz głównego pracodawcy sam działam + drugi mniejszy pracodawca. Jeśli będzie to Twoja jedyna praca, to moim zdaniem nie warto.
  • Odpowiedz
@K1ngKunta: na początku ZUS masz mniejszy, czy tam nawet tylko zdrowotną płacisz, więc zarobisz na czysto powyżej 3K. Możesz tak pojeździć jeśli nie będzie nadgodzin i chorego #!$%@?. Gdy wejdziesz na normalny ZUS to czas się pożegnać.
  • Odpowiedz
@K1ngKunta: Chwilę temu przerabiałem podobny temat, ale na szczęście obyło się bez konieczności założenia działalności.
W każdym razie koszta są uzależnione od wyboru formy opodatkowania - tutaj serdecznie polecam wybrać opcje 17%, bo możesz sobie wrzucać koszta, a co za tym idzie płacić mniejszy podatek ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A i ubezpieczenie rzecz jasne - przez pierwsze pół roku za ZUS i całą resztę płacisz ok 300
  • Odpowiedz
@K1ngKunta: za 2500 netto to wolalbym isc do jakiejs biedronki czy innej roboty za podobne pieniadze z urlopem i prawami pracowniczymi, oplacaniem ZUS etc. niz tracic zycie na rozliczenia dzialalnosci i jej prowadzenie, to nie jest pulap na jakim warto byc na wlasnej DG
  • Odpowiedz
@K1ngKunta: za 2500 na łapę otwierać działalność ? XD

plus jeszcze minusy z tego tytułu wspominane wyżej..,
znajomy zamiata ulice ma 3000 podstawy. do tego 13, urlopy nie urlopy itd.
  • Odpowiedz