Wpis z mikrobloga

Mamy 2020 rok, są może jakieś nowe badania, fakty na temat tego czy nadal mięśnie rosną tylko i wyłącznie od nadwyżki kalorycznej?
Czy ćwiczenie bez diety z nadwyżką kaloryczną może przynieść efekty w postaci np większych obwodów partii takich jak klatka piersiowa, biceps, triceps albo mięśni brzucha? Oczywiście mówimy tutaj o osobie, która naprawdę zdrowo się odżywia tylko bez tej nadwyżki (w skrócie je do syta tylko wtedy kiedy czuje głód).
+nie biorę pod uwagę tutaj w ogóle rekompozycji bo jestem osobą co ma stosunkowo niski body fat ~10%

#dieta
#mikrokoksy
#silownia
#mirkokoksy
#pytanie
#pytaniedoeksperta
  • 7
@exenito: w sumie po co właściwie badania jeśli consensus od dawna jest prosty i to widać gołym okiem jeśli się poobserwuje siebie i ludzi - jeśli jesteś kompletnie nowy i niewytrenowany, albo wracasz po przerwie podczas której straciłeś dużo masy to jest to nawet nie tyle, że możliwe, co po prostu pewne, że uda ci się zbudować mięśnie na deficycie
jednak granica kiedy staje się to niemożliwe jest nie do ustalenia
@Kasahara: i przy jakim stazu mniej wiecej nadwyzka staje sie niezbedna? Jak ktos np rok cwiczyl na silowni na nadwyzce, a teraz przerzuca sie na kalistenike (nowy bodziec jakby nuenoatrzec) i jest na zerze albo deficycie to jest szansa na hipertrofie? Czy ten okres rekompozycji to bardziej kwestia miesiecy a nie lat?
@In_thrust_we_trust:

Nie ma tutaj liczby stażu, kwestia indywidualna, ale dla mnie to naprawdę krótki okres czasu. Ja wiem 3 msc od początku siłowni? Może max 6 jeśli ktoś zaczyna jako grubas (ale z prawidłowym % BF to według mnie bliżej 3 msc). Zależy jaki robiłeś trening siłowy wcześniej a jaki robisz kalisteniczny, ja np. to choćbym nie wiem co robił na tym drązku, to będzie mi tylko spadać nawet na zerze.
@Kasahara: jak sie to ma do sytuacji, w której jesteśmy w stanie progresować (zwiększać ilość powtórzeń) przy początkach z ćwiczeniami kalistenicznymi mimo bycia na zerze lub nawet deficycie?

wezmy taki przyklad, ktos cwiczy rok na silown masujac, tylko wolne ciezary. Przychodzi epidemia, wchodzi na deficyt i przerzuca sie na kalistenike. Zalozmy ze wczesniej cwiczen kalistenicznych nie robil. Notuje ciagly progres w podciaganiach, dipach, pompkach etc. Czyli mimo duzego stazu i bycia
@In_thrust_we_trust:

Nie ma to żadnego związku. Równie dobrze możemy rozważać, że ktoś progresuje w kręceniu długopisem palcami po siłowni. Jeśli nie przekroczysz volume z treningu silownego kalinistycznym i odpowiedniej pracy, to nie rozwiniesz się za to co osiagnąłeś na siłowni. Nie bez powodu ludzie kali są x2 mniejsi od kulturystów czy powerlifterów (oczywisćie obraz rozmaują kali na bombie, którzy są spuchnieci na upper).

Zresztą zobaczysz, ze nawet ze mnie spadnie na