Wpis z mikrobloga

Witam, dostałem oferte pracy na sortowni, ale pracodawca mówi że musze zrobić samozatrudnienia, ale on będzie płacił za mnie zus. Czyli ja będę dostawał wypłate i niczym innym nie będe się musiał martwić ? i będę musiał założyć firme ?

> i zarobki 3000 netto

#samozatrudnienie #zus #praca
  • 7
  • Odpowiedz
@dezamet: Na działalności do opłacania ZUSu będziesz zobowiązany Ty osobiście. Jeżeli dostaniesz 3000 zł netto na fakturze, to do samodzielnego opłacenia z tej kwoty zostanie Ci ZUS i zaliczka na podatek dochodowy.

Krótko mówiąc: kwota netto na fakturze powinna uwzględniać Twoje oczekiwania finansowe ("na rękę") + koszty ZUS + podatek. Cała kwota z faktury powinna zostać przelana na Twoje konto i Ty będziesz opłacał te zobowiązania.

Od zarobków odejmij też jakieś
  • Odpowiedz
@dezamet: taka kwota jest za niska biorąc pod uwagę obowiązki i odpowiedzialność jako samozatrudnionego. I pewnie za każdy dzień nieobecności odejmowana jest kwota do faktury za Twoje usługi. Nie chroni Cię prawo pracy jak na zwykłym etacie, jak Ci się coś stanie poważnego w pracy to nie zarabiasz. No i w umowie możesz mieć tyle wyłączeń odpowiedzialności (rzecz jasna na korzyść "pracodawcy") i kar ile się tyle podoba.
  • Odpowiedz
czyli nie opłacalne ? więc z tego co jeszcze wyczytałem to tak naprawde to musiałbym płacic ok. 2 tysięcy jeszcze samych podatków, tak ? i tak teraz w sumie nie wiem jak to by się temu pracodawcy opłacało dawać mi jeszcze te 2 tysiące na podatki
  • Odpowiedz