Wpis z mikrobloga

@deryt:
Na pewno gdy a=b=0 to mam po 50kg na przyczep/linę.
I na pewno gdy h jest bardzo małe to siła jest bardzo duża.
Ale jak to obliczyć to nie wiem :/
@deryt rysujesz pozostałe siły działające na układ. Przydadzą się sinusy i cosinusy


@pepperminty:
Rozumiem że w lewym przyczepie siła idzie po skosie. Składowa pionowa to... 100 * a/(a+b) kg? Chyba tak, bo gdyby narysować prostokąt o szarym obwodzie na rysunku i miałby środek ciężkości w zielonym, to to widać.
Ale jaka jest składowa pozioma?
@deryt: dobra, ja myśle tak, siła na bloczek to ok 1000N skierowane w dół, siły na przyczepy w suficie sumują się do tego 1000N, im krótsza linka zaczepu tym większa siła teoretycznie gdzie linka będzie długości h to ten zaczep przejmie cała siłę, więc siła działająca na zaczep po lewej to h/sqrt(h^2+b^2)*1000N siła działająca na drugi zaczep to trzeba odjąć od 100N wyliczoną siłę. Ale mogę się mylić fizykę i matematykę
Nie ma możliwości, żeby na linę działa większa siła niż 100 kg


@pinkfloyd12:
Wyobraź sobie że h=0, oraz że czerwone to bloczki i przyczepiam tam po TONIE. Twierdzisz że lina będzie się trzymać sztywno i h nie wzrośnie? Bzdura. Pomimo że ciężarek w środku jest mały to pociągnie linę w dół i zwiększy h (nieznacznie, ale jednak). I dla takiego h lina musi mieć wytrzymałość tony, pomimo że bez bloczków musi
deryt - > Nie ma możliwości, żeby na linę działa większa siła niż 100 kg

@pinkfloy...

źródło: comment_1598629735byftzgoXHIMZkjcjSTt0B0.jpg

Pobierz
Nie ma możliwości, żeby na linę działa większa siła niż 100 kg (tym bardziej, że są dwie). Chyba, że chcesz to zrzucac - wtedy jak h duże to i siła duża.


@pinkfloyd12: ale w szczególności w praktyce to może być istotne, że naprężenie jest ścinające
,


@pinkfloyd12:
A jak dalej nie wierzysz to patrz jak ktoś rozwiązał:
https://www.trudne.pl/zadanie/246216/
Pomimo że ciężar ma 100 kg, to obie siły mają po 695 N, czyli łącznie więcej niż 1000N.
@Pinboard:
Liczę i mi nie wychodzi ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Chyba policzę z sinusami i cosinusami na wzór zadania powyżej.
Widać że jeśli zamiast mierzyć a/b/h będę mierzyć kąty (albo na początek wyliczę je z