Wpis z mikrobloga

Stoicyzm na dziś - 29 sierpnia - Niczego nie pragnąć to mieć wszystko

"Żaden człowiek nie posiada takiej władzy, by mieć wszystko, czego pragnie. Pozostaje jednak w naszej mocy nie chcieć tego, czego nie mamy, i radośnie robić pożytek z tego, co posiadamy" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza, 123.3

John D. Rockefeller, jeden z najbogatszych ludzi świata, powiedział: "bogactwo człowieka należy rozważać w kategoriach relacji jego pragnień i wydatków do zarobków. Jeśli ktoś czuje się zamożny, mając 10 dolarów i wszystko to, na czym mu zależy, jest naprawdę bogaty".
Zamiast starać się ze wszystkich sił pomnożyć majątek możemy wybrać drogę na skróty - pragnąć mniej.

#dailystoic - tag do obserwowania/czarnolistowania

#filozofia #stoicyzm
#motywacja #rozwojosobisty
Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
dac_oficjal - Stoicyzm na dziś - 29 sierpnia - Niczego nie pragnąć to mieć wszystko
...

źródło: comment_1598687693Gj3UcFGqe0kuxEKT9pwVWO.jpg

Pobierz
  • 79
  • Odpowiedz
@Paruwkowy__Skrytorzerca: Może właśnie sam sobie na to odpowiedziałeś, o ile to właśnie nie było pytanie retoryczne ( ͡º ͜ʖ͡º)
Pomimo dość młodego wieku mam kilku znajomych, którzy po gimnazjum zaczęli naukę/studia w zagranicznych szkołach, mają naprawdę dobre wykształcenie, działające biznesy, lub naprawdę prestiżowe kariery.
Co z tego skoro większość po czasie mówi jedynie, że pieniądze wcale ich nie uszczęśliwiają i zazdroszczą mi życia w Polsce z
  • Odpowiedz
@qjot: dziękuję za tak kulturalną odpowiedź, aż miło poczytać.

W takim razie mam kolejne pytanie, dlaczego, ci którzy mają tak prestiżowe kariery, działające biznesy, nie mogą sobie samemu odpuścić i założyć szczęśliwej rodziny? Co lub kto im broni? Mają wszystko, więc wystarczy zadbać o domowe ognisko.

Szkoda, że większość ludzi nigdy nie dostrzeże swojego prawdziwego "ja".
  • Odpowiedz
@Paruwkowy__Skrytorzerca: Otóż to - trafiłeś w sedno - potrzeba czasu, refleksji i świadomości żeby móc wyjść z biegu po "mieć" i zacząć "być".
Nie każdy jest do tego zdolny - ludzie często próbują przekupić szczęście, albo ludzi, którzy dostarczają jej imitację.

Ostatnio rozmawiałem z jednym z starych kumpli, który dzięki wirusowi zatrzymał się na chwilę i zorientował się w jakim jest bagnie - po kilku miesiącach rzucił pracę (naprawdę dobrze płatną)
  • Odpowiedz
Dla mnie jeżeli ktos dla utrzymania wysokiego statusu życia prowadzi np firme i spedza na pracy cale dnie, to niczym nie rożni sie od zwyklego pracownika Biedronki. Tak samo jest niewolnikiem pracy i nie ma czasu na życie poza pracą. Luksusem dla mnie byłoby wlasnie poswiecanie mniej czasu na prace a wiecej na swoje pasje.
  • Odpowiedz