Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 582
Dajcie no plusa na pocieszenie, bo juz jestem w stanie niemal agonalnym :(

Od lipca zeszlego roku cale swoje życie podporzadkowalam jednemu - nauce na egzamin wstępny do Kssip (dla niezorientowanych - krajowa szkola sadownictwa i prokuratury), marzac o tym, by w przyszłości wykonywać zawód sedziego sadu powszechnego.

Egzamin mial odbyć się w listopadzie, ze względu na koronawirusa został przesuniety na 20 stycznia.
Pracujac na niemal cały etat, przez 6.5 miesiaca uczylam sie po ok. 5-6-7h dziennie. Mialam jedna przerwe 7 dni na urlop we wrzesniu, poza tym nie było przebacz. Nauka w swieta (na stole barszcz z torebki i pierogi z paczki bo nie bylo czasu na przygotowania), w sylwestra, w weekendy, po pracy. Nie przeczytalam w tym czasie zadnej ksiazki, nie obejrzalam zadnego filmu, serial 8 odcinkow po 50minut męczyłam niemal miesiąc.

Jestem naprawdę wykonczona. Siedze nad tymi papierami na 2 dni przed egzaminem mam wrazenie, ze to wszystko na nic bo testy probne ida srednio, nastawienie do dupy i ogolnie zycie nie ma sensu. Niby moge startowac do 35rz, ale nie wiem czy chce kolejny raz przeżywać ten koszmar.

Materiał to 32 akty prawne, po wydrukowaniu ok. 3.5k stron A4, egzamin w formie szczegółowego testu zamknietego na 150 punktów z progiem wejscia w okolicy 130 poprawnych.

#gorzkiezale #nauka #prawo #studia #depresja
  • 230
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@wojtek_bez_portek:
Sa to 3 kazusy do rozwiązania (kazus - okreslony stan faktyczny w którym organy/sady podjęły decyzje niezgodne z prawem). Należy wytknac błędy, u argumentowac to i wskazać prawidlowe postępowanie. Dodatkowo zmierzyc trzeba sie np z nieprawidlowa kwalifikacja prawa materialnego.

Kazusy sa z prawa cywilnego, karnego i gospodarczego. Za kazdy mozna dostac max 25 punktów i istnieje do nich klucz odpowiedzi (taka rozprawka na maturze vibe)

Trudnosci sa 3- bardzo malo
@Shyvana ech uwielbiam ten polacki pęd że wszystko musi być szybko szybko najlepiej na kolanie i z głowy bo przecież po co na spokojnie i merytorycznie.
Serio by korona z głowy spadła jakby dali wam odpowiednio dużo czasu i pomoce naukowe.
Bo na pewno w realnej pracy też wszystko robisz z glowy albo z #!$%@? książki i byle szybciej. Chore.
@Shyvana więc czas teraz odłożyć to w piździec, porządnie się najeść, wyspać i zrelaksować, te dwa dni więcej #!$%@? ponad siły nic Ci nie pomogą, a wypoczęty, ostudzony i zregenerowany mózg i owszem.
@Lucider5: Tak, dokładnie. Rok temu z tego powodu nie podchodziłem, bo dostałem się na asystenta, miałem 0 dni urlopu a kończyłem jeszcze pracę magisterską, wiec stwierdziłem, że szkoda moich nerwów na naukę gdy szanse na dostanie sie to pewnie kilka procent. Do tego rok temu było rekordowo mało miejsc bo 180. Chyba najmniej w historii, przez to takie wysokie wyniki. W tym roku jest 280 miejsc więc szanse rosną, mam jeszcze
@wojtek_bez_portek: Taka forma egzaminu, moim zdaniem jest to dobre, bo faworyzuje ludzi którzy uczą się z ustaw - uwierzcie, są ludzie którzy uczą się wyłącznie z bazy testów (to nie jest baza pt. ze te pytania będą tylko przykładowe które robi firma komercyjna) lub ze skryptów. Jak takie osoby wchodzą na drugi etap to podejrzewam, że zbytnio nie wiedzą jak się nazywają, a co dopiero coś znaleźć. Ja mam prawie wszystkie
@Lucider5: Tak, ponieważ na asystenta prokuratora wystarczy mieć studia wyższe, a miałem skończony drugi kierunek więc aplikowałem na 5 roku prawa. Rekrutacja wygląda podobnie w sumie jak ten egzamin kssip tylko jest n mniejszą skalę. Najpierw był testy abc i pytanie otwarte z teorii a na drugim etapie rozmowa - przy czym były to tzw. kazusy czyli problemy prawne w praktyce do rozwiązania przed komisją.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@negatyw: kiedys czytalam opracowanie, ze wyksztalcenie sedziego kosztuje ok. 2mln zl ( ͜͡ʖ ͡€)
Aplikacja trwa 3 lata, dodatkowo 3 lata asesury. Logiczne, ze inwestuja w osoby, ktore zdaza cos przepracować zamiast po 15 latach isc na emeryture xD

Wczesniej jeszcze sedziowie mieli wczesniejszy stan spoczynku (taka emerytura) ale teraz juz jest normalnie 60/65 lat
@Xoltron ależ ja też pochwalam naukę z ustaw a nie z bazy. Chodzi raczej o to, że danie wam większej ilości czasu i zrobienie tego po ludzku, jako symulacje warunków pracy byłoby po prostu mniej stresujące i pozwoliło napisać te testy lepiej. W obecnym kształcie powiedziałbym, że to promuje szybkich a nie dokładnych.
A jak ktoś nie umie to nawet I czas mu nie pomoże.