Wpis z mikrobloga

Witam uprzejmie,

Szukam u Was porady, bo może już jakiś Mirek albo Mirabelka miał/miała podobną sytuację.

Wraz z moim #rozowypasek nosimy się z zamiarem nabycia #nieruchomosci co będzie wiązało się z wzięciem #kredythipoteczny
W związku z powyższym byliśmy na konsultacji u doradcy finansowego.
Nasza sprawa trochę zaczyna się komplikować
Stety lub niestety jestem głównym żywicielem rodziny (2+1) i zarabiam EURO na UoP. #programista #programista15k
Jak powszechnie wiadomo kredyt trzeba wziąć w walucie w której się zarabia.
Jak się okazuje niewiele banków w #polska oferuje udzielenie takiego kredytu.
Jednym z nich jest #aliorbank który oczekuje wkładu własnego na poziomie ~26% co jak wiadomo = w C*UJ dużo.
Dodatkowo koszt kredytu ze wszystkimi pobocznymi cenami jest znacznie wyższy niż przy kredycie w PLN.

W ankiecie zawarłem 3 rozwiązania które widzę na ten moment, aczkolwiek może ktoś z Was był w podobnej sytuacji i ma dla mnie złotą radę?

- Mieszkanie u teściów/rodziców odpada
- W PL realnie myślę że z moim doświadczeniem zarobiłbym max 9k na rękę (lubuskie + praca zdalna)
- Może lepiej przejść na B2B? Czy orientujecie się jak banki na to patrzą?

#kredyt #budowadomu #niemcy #emigracja #pytanie

Co wg Was wydaje się najbardziej rozsądnym rozwiązaniem

  • Wynająć mieszkanie, i powoli się budować ~6lat 27.2% (25)
  • Kupienie "tymczasowego m3" później budowa ~10lat 39.1% (36)
  • Zmienienie pracy na pracę w Polsce wzięcie kredytu 14.1% (13)
  • Wymyśl coś innego 19.6% (18)

Oddanych głosów: 92

  • 24
Ja tylko wiem, że na b2b o wiele trudniej dostać kredyt


@Happy_pill: Bujda i powielany mit. Jak brałem kredyt rok temu to tylko jeden bank mnie wykreślił przez B2B. I to taki do którego i tak bym nie poszedł (jedna z gorszych ofert).
Dla banku liczą się dochody i stabilność finansowa.

@ponczkowy: Niestety z obcą walutą jest ciężko. Ile byś nie zarabiał, banki oczekują dochodów w Twojej walucie.
Moim zdaniem
@ponczkowy: przejdź na B2B bo nawet teraz dostałem decyzję pozytywną w millennium na podobny temat. Tylko najlepiej jakby kontrakt był na czas nieokreślony, twoja firma w Polsce i przelewy na konto walutowe w Polsce.
Tylko najlepiej jakby kontrakt był na czas nieokreślony, twoja firma w Polsce i przelewy na konto walutowe w Polsce.


@kozerus: Kontrakt nie ma nic do rzeczy, bank patrzy na twoje przychody i koszty prowadzenia działalności, nie zagląda w to jakie umowy i z kim masz podpisane.
@kozerus: Kontrakt nie ma nic do rzeczy, bank patrzy na twoje przychody i koszty prowadzenia działalności, nie zagląda w to jakie umowy i z kim masz podpisane.


@ATAT-2: Może to mieć znaczenie przy próbach skrócenia minimalnego okresu prowadzenia działalności.

Stety lub niestety jestem głównym żywicielem rodziny (2+1) i zarabiam EURO na UoP. #programista #programista15k - Może lepiej przejść na B2B? Czy orientujecie się jak banki na to patrzą?


@ponczkowy:
@ATAT-2: Może to mieć znaczenie przy próbach skrócenia minimalnego okresu prowadzenia działalności.


@marcpol: Nie spotkałem się jeszcze z tym, żeby banki zaglądały w umowy przedsiębiorstw przy kredytach. Jakie znaczenie ma 'czas nieokreślony' jeśli w miesiąc (a czasem i szybciej) możesz tą umowę zerwać? Przecież to nie UoP
@marcpol: Nie spotkałem się jeszcze z tym, żeby banki zaglądały w umowy przedsiębiorstw przy kredytach. Jakie znaczenie ma 'czas nieokreślony' jeśli w miesiąc (a czasem i szybciej) możesz tą umowę zerwać? Przecież to nie UoP


@ATAT-2: Ma to znaczenie jeśli minimalny okres prowadzenia działalności nie spełnia kryteriów danego banku. Są wtedy możliwości indywidualnego skrócenia wymaganego okresu. Umowa B2B z poprzednim pracodawcą jest w takich przypadkach pomocnym argumentem.
@ATAT-2: kontrakt ma tutaj znaczenie i w wielu przypadkach będzie wymagany. Tutaj tak jak wspominał @marcpol to JDG będzie nowa więc trzeba będzie odczekać kilka miesięcy. Dostarczyć wyniki finansowe i kontrakt o którym wspominałem.
@ponczkowy: Dokładnie to przerabiałem z 2 lata temu jak kupowałem nieruchomość więc powiem Ci jak to było na tamten czas.

Zarabiam w GBP, mam B2B i księgi prowadzone w PLN (przeliczane z GBP na PLN).

Miałem do wyboru 3 banki, które na tamten czas ignorowały rekomendacje KNF dotyczącą kredytu w walucie w której się zarabia. Alior Bank, Santander, Pekao S.A.

Najkorzystniej z tej trójki wyszedł Pekao, Alior przy pożyczonych 301 tys.
Jednym z nich jest #aliorbank który oczekuje wkładu własnego na poziomie ~26% co jak wiadomo = w C*UJ dużo.


@ponczkowy: Przecież to jest nic jak się zarabia zagraniczną pensję i mieszka w Polsce. W ogóle wchodzenie w kredyt bez przynajmniej 30% w gotówce to jest lol.

Chyba, że ktoś kupuje posesję za 4kk, no to nie wiem o czym gadać w ogóle.