Wpis z mikrobloga

Witam #budownictwo #budujzwykopem #elektronika . Chcę budować dom. Jestem w fazie projektowania i zainteresowało mnie ogrzewanie tylko energią(bez pompy ciepła). Ogrzewanie podłogowe(maty) + ogrzewanie wody na energię + fotowoltaika. Jakie urządzenia będą w takim razie w Pomieszczeniu gospodarczym? Jak duże "pomieszczenie gospodarcze" powinno być, bo chcę wiedzieć ile m2 potrzebuję do takiego pomieszczenia. Zbiornik wody i jakiś kocioł do tego? Ile litrów powinien mieć taki zbiornik dla docelowo 4 osób.?
  • 16
zainteresowało mnie ogrzewanie tylko energią(bez pompy ciepła). Ogrzewanie podłogowe(maty) + ogrzewanie wody na energię + fotowoltaika


@Trebron91: Zainteresuj się co zrobisz gdy skończy się zwracanie 90% wyprodukowanej energii.

Ile litrów powinien mieć taki zbiornik dla docelowo 4 osób.?


@Trebron91: Zależy od tego czym chcesz go ogrzewać.
spokojnie :) na razie to tylko chcę się dowiedzieć o co w tym chodzi i czy to jest możliwe.


@Trebron91: tak, jest to możliwe. W pomieszczeniu gospodarczym będzie albo zbiornik na wodę z grzałką albo zrobisz to w sposób przepływowy ale w przypadku grzania prądem jest to niepolecane. Ze względu na ogromne zapotrzebowanie na moc takich przepływowych ogrzewaczy.

System taki opiera się głównie na matach grzewczych zainstalowanych pod ostatnią warstwą podłogi
@Trebron91: problem z matami jest taki, że nie kazde wykończenie podłogi na to położysz. Zobacz może czy nie lepiej będzie zrobić wodną podłogówkę i podpiąć ją do jakiegoś bufora grzanego elektrycznie
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Trebron91: jak już chcesz sobie zrobić grzanie prądem to zrób ogrzewanie na czynnik uniwsalny, czyli woda. Wodę możesz podgrzewać na różne sposoby. Pompą ciepła, kotłem gazowym, kotłem elektrycznym, węglowym, etc. To uchroni cię przed zmianami cen surowców, jakim będziesz ogrzewać. Jak położysz maty grzejne to jesteś w dupie. A tak to sobie kotłownie przezbroisz na inne paliwo i tyle
kocioł indukcyjny


@asasello: no i znowu mam wątpliwości.XD To co muszę mieć w tym pomieszczeniu gospodarczym? Kocioł indukcyjny+ bufor wody z grzałkami (np.1000l)? i rozumiem na dachu fotowoltaika podłączona to tego kotła indukcyjnego?
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Trebron91: trudno o jednoznaczna odpowiedź, to jest hydraulika, osiągniesz cel na wiele różnych sposobów. Gdybym chciał grzać prądem to zainwestowałbym w kocioł indukcyjnych, dalej na podlogowke, a cwu bym z kotła pobierał energię do zasobnika cwu, oraz dodatkowo wyrzuciłbym grzałkę elektryczna do zasobnika, żeby pobierać energie z fv.
@Trebron91: @asasello: tez bym poszedł w kocioł elektrodowy/indukcyjny (bezobsługowy, cichy, raczej nie awaryjny i zajmie mniej miejsca niż pompa czy inny sposób ogrzewania) z podłogówka wodna (najlepiej z płytkami w dużych pomieszczeniach ) + fotowoltaika dla mnie takie połączenie daje wyjścia z różnych sytuacji o których mówili poprzednicy (zmiana bilansowania fotowoltaiki, nagła podwyżka prądu itd.. wtedy zmieniasz tylko kocioł na gazowy/pellet i problem z głowy)