Wpis z mikrobloga

NEDBANK RUNIFIED 50KM BREAKING BARRIERS IAU WORLD RECORD ATTEMPT

W niedzielę 23-go maja o godzinie 7.00 rano w Port Elizabeth (RPA) rusza bieg na 50km. Wśród uczestniczek lokalna gwiazda, faworytka Gerda Steyn oraz Dominika Stelmach. Organizatorzy liczą na rekord świata. Zarówno wśród Pań i Panów.
Rezydenci RPA ( @ethordin ) mogą oglądać wydarzenie na kanale SABC2 a wszyscy na youtubie:

https://www.youtube.com/user/nedbank

Dominika na swoim profilu Instagram pisze:
"
Bieg będzie na pętli 10km wzdłuż Oceanu Indyjskiego. Coś te przeklęte pętle w tym roku mnie prześladują, ciekawe czy piąte miejsca również
⏩Trasa wieje nudą 5 km lekko pod górkę i pod wiatr, 5km z górki z wiatrem. No ale potrafi tu zawiać, także pogoda będzie miała znaczenie. Szczególnie, że kobiety startują osobno, także nie ma mowy o zającowaniu.

⏩Zarówno kobiety jak i mężczyźni walczą o rekord świata na 50km.

⏩W biegu wystartuje aktualna rekordzistka RPA w maratonie (jednocześnie rekordzistka Comrades 90km) Gerda Steyn (2,25,28 Siena/kwiecień 2021), a także Ivette van Zyl (2,28,40 Siena/kwiecień 2021). Dwie Etiopki, Kenijki i druga na Comrades w 2019 Aleksandra Morozova z Rosji (w tym roku 1,15 półmaraton), Charne Bosman, która ma przecież na koncie wygrany Comrades. Łącznie 200 osób, tylko zawodnicy z licencjami.

⏩Bieg kobiecy startuje o 7.15 w niedzielę (dziś było 17 stopni, ale już dwie godziny później 23), a męski pół godziny później. Prognozowane jest zachmurzenie.

⏩U kobiet jest dziwnie, gdyż oficjalnie biegniemy na Rekord Świata IAU czyli 3,07,20, bo nie uznano rekordu Amerykanki Desiree Linden (2,59). Formalności ponoć nie zostały spełnione i nie było kontroli antydopingowej. W każdym razie, ja chcę przede wszystko poprawić swój rekord Polski (3,17), ale zaryzykuję bieg na rekord Europy (to na pewno jest to 3,07,20).

⏩U mężczyzn do pobicia jest rekord z 1988roku! 2,43,38, czyli 3,15min/km. Wydaje się to formalnością, ale pogoda może pokrzyżować plany (maraton po drodze 2,17).

50km jest bardzo młodą konkurencją, ale jedną z 3 oficjalnych w ultra asfaltowym. Z tym, że tak zupełnie oficjalna jest tylko setka (100km), bo ją ratyfikuje IAAF. Ale ponoć 50km też ma być za chwilę jak setka Jak widzicie połapać się w tym świecie ultra czasami trudno a wymyślane są coraz to nowe dystanse. Niby chęć jest taka, żeby sportem nazywać tylko biegi do 24h, a resztę określać wyzwaniami, ale co będzie? Kto wie? Myślę, że wszystko zależy od tego, czy będą poważni sponsorzy na dłuższe biegi...
"
#bieganie #rpa #biegajzwykopem #dominikastelmach
  • 9