Wpis z mikrobloga

@Silvervend: w Polsce też możesz oddać dom i zakończyć kredyt. Nazywa się to upadłość konsumencka i funkcjonuje w sposób tożsamy co w USA oO.

Lewar lewarem - 50% transakcji ma obecnie podłoże inwestycyjne. 11% bazuje na samym wzroście w czasie wartości. Lewar tu tylko domknie wszystko.
@wojteksrz w USA miałeś nieruchomość pod zastaw. Czyli spłacasz albo oddajesz chatę. Stąd też pojawił się kryzys, bo pojawiały się rejony w których było sporo nieruchomości na sprzedaż i nie było komu kupić, bo zwyczajnie wszyscy byli zakredytowani pod korek. Jak kredytodawcy tracili płynność finansową, to zaczynali schodzić z cen nieruchomości, przez co ludzie woleli oddać swoją chatę i kupić inną taniej, co tylko napędzało karuzelę.

W Polsce do takiej sytuacji nie
@wojteksrz: Tak jak pisze @Silvervend + w Polsce musisz mieć minimum 10% wkładu, co już jest barierą nie do przeskoczenia dla całej rzeszy ludzi + musisz mieć dobry scoring, co też odsiewa bardzo dużo ludzi i to często takich, którzy spoko poradziliby sobie z kredytem, ale mają np. dochód z DG i już ich bank traktuje jako niewiarygodnych pomimo wysokiego dochodu...

Ogólnie w PL nie jest wcale tak łatwo dostać kredyt
w Polsce też możesz oddać dom i zakończyć kredyt. Nazywa się to upadłość konsumencka i funkcjonuje w sposób tożsamy co w USA oO.


@wojteksrz: Do upadłości konsumenckiej trzeba postanowienia sądu i trzeba spełnić ustawowe przesłanki. To dosyć skomplikowany proces który może się skończyć ogłoszeniem upadłości lub nie. @Silvervend: owi chodziło głównie o to, że przed 2008 roku były prawdziwe kredyty hipoteczne czyli takie gdzie odpowiadało się tylko zobbowiązaniem hipotecznym. W
Myślałem, że w USA też oddawałeś wszystko, a nie tylko nieruchomość.


@wojteksrz: Zależy kto jaki miał kredyt bo wtedy funkcjonowały zarówno kredyty hipoteczne jak i mieszkaniowe. W podobnym czasie w Europie już kredyty hipoteczne były rzadkością i głównie funkcjonowały mieszkaniowe. Po 2008 i całym tym #!$%@? już nigdzie na świecie w cywilizowanych krajach de facto nie spotkasz kredytu hipotecznego a samo pojęcie "kredytu hipotecznego" zmieniło znaczenie i zaczęło funkcjonować jako głównie
zobaczysz, ze tam nic nie kupiono, a fundusz zagwarantowal sobie jedynie prawo pierwszenstwa zakupu powstajacych inwestycji, ktore finalizowac moze do bodaj 2025 r.


@wojteksrz: Ciekawa uwaga. Oznaczałaby, że wszystkie portale, które tak ostatnio o tym trąbią zasadniczo kłamią, bo nie doszło do transakcji kupna/sprzedaży w istocie. Gdzie znalazłeś taką informację?
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@enten: na prawniczym portalu branzowym. I tak, i nie. De fakto tez z perspektywy prawa nie mozesz kupic lokalu mieszkalnego, ktory nie zostal wybudowany. W sensie umowa nie ma skutku rzeczowego i tak jest tutaj, z tym, ze oni maja prawo opcji w zakresie roszczenia o przeniesienie wlasnosci.
De fakto tez z perspektywy prawa nie mozesz kupic lokalu mieszkalnego, ktory nie zostal wybudowany. W sensie umowa nie ma skutku rzeczowego i tak jest tutaj, z tym, ze oni maja prawo opcji w zakresie roszczenia o przeniesienie wlasnosci.


@wojteksrz: W sumie i tak, i nie... Jak podpisujesz umowę przedwstępną sprzedaży, to nie wybudowany lokal nie jest Twój, ale po jego wybudowaniu deweloper na mocy umowy przedwstępnej ma obowiązek zawrzeć z