Wpis z mikrobloga

STANDART, STANDARTY i STANDARTOWY jest poprawnie. Tak się pisało i mówiło w latach 70/80, gdy wchłaniałem polską ortografię. Nawet jedna z ówczesnych wersji maluch nazywała się Fiat 126p E standart. Tak to zapamiętałem, ale nie mam dowodu. Pamiętam tez, że to słowo nie było zbyt często używane aż tu nagle w latach 90-tych wróciło do łask - i nie wiedzieć czemu wszyscy zaczęli pisać przez "d" na końcu. Myślałem, że to wpływ angielszczyzny, ale, jak widać na załączonym obrazku, chyba nie.

Nawet nie próbujcie zmienić mojego zdania, bo szkoda Waszego i mojego czasu. Ale gdyby ktoś wskazał mi namiary na jakieś materiały reklamowe Fiata 126p z końca lat 70 i początku lat 80 to byłoby miło.

#oswiadczenie #ortografia #jezykpolski #motoryzacja
tolep - STANDART, STANDARTY i STANDARTOWY jest poprawnie. Tak się pisało i mówiło w l...

źródło: comment_1631948682cOKkIW9V6w08q0aMSmR68a.jpg

Pobierz
  • 12
@DanteMorius: Agata Kruk niech się wali na cyce. Ja to słowo pamiętam z formy pisanej a nie mówionej i nie kupuję tych wymysłów o niestaranności. A w PRL jeśli coś było drukowane, to przechodziło przez nadzwyczaj staranną korektę i nie było tu miejsca na niedbałość, bo w przeciwnym razie redakcja dostawała setki listów (papierowych, w kopertach) od oburzonych czytelników. Nikt ot tak sobie nie wrzucał tekstów do neta.
ta pani i ta strona jest randomowa


@tolep: To masz to https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/standard-i-standardowy;321.html

Poza tym, nie wiem jak Ty chcesz czegokolwiek na temat języka polskiego dowodzić obrazkiem, który cały jest po angielsku, a nie po polsku. Pozaznaczałeś sobie te "standart" po prawej stronie, w tej samej kolumnie jest "option", to też po polsku tylko nikt poza Tobą o tym nie wie?

Co? Gdzie?


@tolep: Jedenasta linia po lewej.
@tolep

Tak, tak. Tak samo jak "Ulica 3-go Maja" to poprawny zapis tylko dlatego, że jakiś analfabeta na urzędowym stanowisku wrzucił to na tabliczki na elewacje budynków. xD