Wpis z mikrobloga

#iot #automatyka #mechatronika #nodered

Od jakiegoś czasu się bawię Node-RED i się zastanawiam czy jest jakaś szansa na wykorzystanie w komercyjnych zleceniach? Ktoś to wykorzystuje to w celach zarobkowych?

Z tego co widzę to w Internecie większość ludzi się tym zajmujących to hobbyści siedzący w automatyce domowej i nie ma ofert pracy że szukają specjalistów od tego.

Jakieś doświadczenia? Chciałbym w to wejść głębiej bo mi się technologia podoba i cała filozofia ale nie wiem czy można z tego wyciągnąć jakieś pieniądze...
  • 8
@Wegrzynski może być trudno, a zwłaszcza w PL - u nas to tam gdzie automatyka, tam PLC, co w Polsce jest równoznaczne z Siemensem. Na rynku jest kilka PAC które obsługują node red (Weintek, Schneider) ale wątpię żeby był na to rynek.
Potencjał node jest w aplikacjach, które potrzebują np. MQTT i/lub chmury - ale nie wiem czy jest na to rynek w Polsce.
@specjalista_wysokiej_klasy: Uruchomienia zdalne (przynajmniej w znacznym stopniu, bo przynajmniej IO-check ktoś musi zrobić na miejscu) da się robić przy wolnych procesach. Na pewno jest to bardzo uciążliwe i praca idzie wolniej, niż jak jest się na miejscu, ale się da.
Podejrzewam, że w przyszłości systemy SCADA też w znacznym stopniu będą robione zdalnie.

Tutaj masz zdanie mega doświadczonego automatyka na ten temat: https://youtu.be/A6nZ1iJ51bw?t=861

@Wegrzynski: To Node-RED to fajna sprawa. W
@RobotaAutomatyka: widać, że jeszcze mentalnie jestem w starych czasach, bo nie wyobrażam sobie zdalnego uruchomienia, ale to na bazie doświadczenia sprzed prawie 7 lat ;-) Fajnie, że teraz się da - dzięki za film, na pewno obejrzę.

Co do node red, ja myślę, że sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Żeby node red miał sens, w automatyce muszą pojawić się aplikacje, które potrzebują czegoś więcej niż lokalny PLC, z maszyny lub procesu
@specjalista_wysokiej_klasy: Ja myślę, że automatycy na pewno tak, bo jednak klepanie podobnych aplikacji po jakimś czasie się nudzi. "Problemem" jest tu z jednej strony management, dla którego to jest ryzyko (KPI przecież muszą się zgadzać), a z drugiej strony stosunkowo niski poziom zindustrializowania kraju.
Nie oszukujmy się - żeby inwestycja w zaawansowaną automatyzację była opłacalna, to zakład musi być już sporych rozmiarów, a takich w Polsce nie ma przecież aż tak
@Wegrzynski: Problemem z node-red dla niektórych osob był fakt że nie ma jako takiego supportu. Stąd takie firmy chetniej korzystają np z Flow Creator który jest właściwie NodeRed tyle że z zestawem nodes załadowanym przez Siemensa i tak długo jak nie dodajesz swoich to Siemens zapewnia wsparcie. Flow Creator sprzedają zarówno standalone, w Mindsphere (chmura) i na Industrial Edge.
Jeśli chodzi o komercyjne zastosowania to znam przypadki z aerospace, automotive I