Wpis z mikrobloga

#szwajcaria dzień dobry. Da się wyżyć w dwie osoby w Szwajcarii za ~5500-6000 franków miesięcznie? Zakładając wynajem mieszkania, mniejsze miasto i brak planów stałego zamieszkania (pół roku-rok, praca na kontrakcie)
  • 10
@d1sconn3cted: dzięki. Nie chodzi mi o codzienne obiady w knajpach i wypaśne gadżety, tylko o przyzwoite życie i szansę na odłożenie czegoś przy powrocie do gównolandu.
Oczywiście nie dopisałem najważniejszego, że to zarobki na 2 osoby () już edytuję
nie wiem czy już uwzględniłeś w różnicy brutto/netto ale z pensji netto trzeba zaplacic jeszcze ubezpieczenie zdrowotne (min 200-300 pln na osobe)

do tego koszty mieszkania ~1500 -2500 (w zaleznosci od kantonu) CHF.
@ceizug: Zalezy od mieszkania, ostatnio pare ogloszen za 1100-1300 za 4pokoje widzialem. Fakt ze mniejsze miejscowosci, ale to nie problem.
Wiec za 3 mozna by sie w 1000 zmiescic.
@DanteMorius: Weź pod uwagę dwie rzeczy:

1. Każdy kanton i każda gmina same sobie ustalają podatki, więc netto będzie zależeć od lokacji.

2. Jak się wprowadzasz to płacisz właścicielowi mieszkania kaucję do dwóch czynszów. Jak się wyprowadzasz, to musisz zamówić profesjonalną ekipę sprzątającą, może też profesjonalnego malarza itd. Więc jeśli to krótkoterminowy wyjazd, to musisz mieć jakąś rezerwę na kaucję - nie wiem ile czasu właściciel ma na zwrot - no