Wpis z mikrobloga

#rower #kodeksdrogowy

Nigdy nie jest za późno na doedukowanie się w przepisach ruchu drogowego, a że byłem uczestnikiem dość nieprzyjemnego zdarzenia rano (bez konsekwencji), to postanowiłem że dopytam tutaj.

Kto ma pierwszeństwo w sytuacji z pic rel? Rowerzysta poruszający się wg niebieskiej strzałki, czy samochód wyjeżdzający ze Strefy ruchu?

Dotychczas naturalnym dla mnie było, że w takim przypadku samochód włącza się do ruchu i musi ustąpić. Ale... kierowca sugerował że tak nie jest ( ͡º ͜ʖ͡º) i wskazywał mi na fakt, że tuż przed tym wyjazdem kończy się droga rowerowa i zaczyna dopiero parę metrów dalej...

Ja poruszałem się właśnie wg niebieskiej strzałki i ledwo wyhamowałem przed autem, które bez zastanowienia wpierdzieliło się pomiędzy końcem, a początkiem tej drogi rowerowej.
krustytehclown - #rower #kodeksdrogowy 

Nigdy nie jest za późno na doedukowanie si...

źródło: comment_1644857677EfYXgstqUTBZ38HyUhaPIf.jpg

Pobierz
  • 105
@krustytehclown: Zarówno kierujący opuszczający strefę ruchu jak i rowerzysta mijający znak "Koniec drogi dla rowerów" są uczestnikami włączającymi się do ruchu. Mamy więc sytuację równorzędności. W takich sytuacjach o pierwszeństwie decyduje reguła prawej dłoni, który dotyczy nie tylko pierwszeństwa na skrzyżowaniach, ale również przecinania się kierunków ruchu poza skrzyżowaniem.
Analogicznie w sytuacji kiedy na trzypasmowej drodze kierujący na pasach skrajnych jednocześnie decydują się na zajęcia pasa środkowego.
W przedmiotowej sytuacji pierwszeństwo