Wpis z mikrobloga

Wolski o Bartosiaku XD

"Poruszył pan kilka ważnych kwestii. Co do wizji mecenasa Bartosiaka – myślę, że planowanie reform armii należy zostawić wojskowym. Ja, mimo całkiem spory wiedzy, nie ośmielałbym się mówić wojskowym, jak oni coś mają robić. Mogę coś zasugerować, ale mam dużą pokorę wobec swojej wiedzy i niewiedzy jednocześnie. Dlaczego? Żaden cywil nigdy nie będzie miał takiej wiedzy, jaką mają generałowie z konkretnym doświadczeniem z pola walki i wiedzą nabytą w amerykańskich szkołach wojskowych. To ludzie, którzy mają dostęp do informacji niejawnych i ściśle tajnych. To są profesjonaliści. Dajmy im pracować. Oczywiście wojsko można krytykować, bo to nie jest święta figurka. Ale trzeba mieć świadomość, że każda genialna koncepcja stworzona przez cywila może rozsypać się w kilka dni po rozpoczęciu konfliktu."

https://weszlo.com/2022/03/06/jaroslaw-wolski-wywiad-wojna-na-ukrainie/
#ukraina
ZOOT - Wolski o Bartosiaku XD
 "Poruszył pan kilka ważnych kwestii. Co do wizji mecen...

źródło: comment_1646587989piEMxeOfy1X7pvLZ33Brof.jpg

Pobierz
  • 70
@ZOOT: tak sobie sama poradzi jak z zakupem granatników przeciwpancernych co im nie wychodzi od xx lat? Tak samo sobie poradzi jak z tempem modernizacji naszego sprzętu (to akurat było pięknie wypunktowane w prezentacji ANW)? Albo zakupy WARMATE? Uwielbiam tę wiarę w naszą armie - żeby było tak jak było i #!$%@?.
@ZOOT: I nie hejtuje Wolskiego - to dobry ekspert jeżeli chodzi o analizę pola walki i generalnie militariów a Bartosiak to geostrateg. To trochę inna rola.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ZOOT: no to właśnie widzimy wojnę która toczy się w taki sposób, że nasza polska wspaniała armia byłaby zupełnie nieprzygotowana na nią. Gdzie ci nasi wspaniali generałowie, po co coś reformować skoro generałowie wiedzą jak tym bałaganem zarządzać?
Lubię Wolskiego, ale trzeba tutaj Bartosiaka bronić. ANW to nie jest jego - cywila - koncepcja, ale zbiorowa praca wielu analityków, w tym obecnych i byłych wojskowych różnego stopnia. Przecież tego Bartosiak samodzielnie nie napisał xD, on jest tutaj bardziej medium i kołem zamachowym niż wszystkowiedzącą machiną.


@drhab: Ta? Ilu i jakich masz tych wojskowych? Wszyscy autorzy ANW:

Bartosiak - prawnik
Budzisz - historyk
Świdziński - nauczyciel angielskiego
Stefan - Politolog
Jak na te osiem lat U.S wykonały kawał dobrej roboty w reformie mentalności armii Ukraińskiej


@Seentas: xDDDDDDDDDDDDDDD

#!$%@?, was całkiem #!$%@?ło z tym "szkoleniem przez amerykanów". AMERYKANIE NIE SZKOLILI WOJSK UKRAIŃSKICH POZA OKAZJONALNYMI CWICZENIAMI WOJSK SPECJALNYCH. Większość szkolenia wojsk ukraińskich była oparta na POLAKACH.

To jest w ogóle zajebista logika. Polska jest w NATO 17 lat, ale polscy żołnierze to idioci i kretyni, mimo umów bilateralnych z USA i członkostwa w
@ZOOT: akurat bardzo dobrze, że mają takie podchody i jeden drugiego kontruje. Przynajmniej wzrasta zainteresowanie społeczne tym tematem i ludzie będą patrzeć władzy na ręce. PiS już pokazał przy pandemii, że sytuacja zagrożenia to tylko dodatkowa okazja żeby spalić trochę hajsu w piecu na lewe maseczki i nieistniejące respiratory. Z wojskiem nie można na to pozwolić.
@antyfoliarz: Jak już zdążyłeś wytrzeć monitor od tego stękania, to:
Dnia 29 sierpnia 2014 r Arsenii Yatseniuk, premier Ukrainy, podał news że poprosi gabinet państwa o zgodę na zacieśnienie współpracy z NATO. Prośba przechodzi obustronnie. Od 2009, NUC (NATO-Ukraine Commission) postawiły na wspólną integrację. Uznali, że priorytetem jest wspieranie kompleksowych reform w sektorze bezpieczeństwa i obrony, które są kluczowe dla demokratycznego rozwoju Ukrainy; bodajże 2016 w Warszawie nastąpiło spotkanie, na mocy
Od 2009, NUC (NATO-Ukraine Commission) postawiły na wspólną integrację.

a od 2015 przecież armia Ukraińska już prowadziła wspólne ćwiczenia z NATO, więc gratuluje zajebistej wiedzy, bo widać, że gówno wiesz na ten temat i jeszcze się niepotrzebnie ekscytujesz.


@Seentas: Polska jest częścią tego NATO i realizuje te programy reform i wyszkolenia w/w od lat, nie tylko w przypadku Ukrainy ale i wcześniej np. Gruzji

As part of the NATO-Georgia Package (SNGP)
@spluczka: Z tym to się zgadzam jak najbardziej; Polska jest aktywnym uczestnikiem w NATO w rejonie i dla nas jest to wielki plus, aczkolwiek nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że jakoby rola US sprowadzała się wyłącznie do przygotowania "specjalsów", bo tak nie jest. Pomogli im rozgałęzić również zupełnie nowe, odrębne grupy:

“We learned the lesson of 2014. You have to save the lives of soldiers. You have to give confidence that
@Seentas: I co te twoje cytaty miały udowodnić? Że postanowiono "zacieśniać współpracę"? Albo że "postawiono na wspólną integrację"? A twoim zdaniem czemu spotkanie odbyło się w Warszawie? Jakie duże wojska lądowe NATO są najbliżej Ukrainy? Co to ma w ogóle wspólnego? Jaką rolę twoim zdaniem odgrywa LITPOLUKRBRIG?

Sam cytujesz:

U.S. troops have helped Ukraine stand up better special operations units.

“Before that was Spetsnaz for special reconnaissance and
@antyfoliarz: Ćwiczenia Rapid Trident trwają od 2014 (z inicjatywy samych U.S), i za każdym razem zawsze towarzyszyło im od 300 do 400 amerykanów, w tym dużą rolę odgrywała tutaj 173 Brygada Powietrznodesantowa.

"The exercise features joint jumps of Ukrainian and U.S. paratroopers to increase combat readiness, defense capabilities, and interoperability. Service members will conduct battalion tactical exercises of a multinational battalion with combat shooting in a single combat order for the
@Disegno: ale to ty wychodzisz z założenia ze nie wiem jiz na poczatku dyskusji wiec po co miałbym prowadzić rozmowę z tobą jak z miejsca jesteś negatywnie nastawiony. Nie będę sprzeczał się o liczby i procenty. Ale skoro ty uważasz ze masz lepsza wiedze ode mnie, no bo mój wpis tak cie oburzył, to powinieneś wiedzieć ze postkomuchow karierowiczów jest tam wielu, więc nie zadawaj mi głupich pytań i nie stawiaj