Wpis z mikrobloga

Pytanie całkiem serio. Czemu java jest szkalowana, szczególnie przez środowisko c#? Często widzę jakieś śmieszki heheszki o javie, ale nigdy nie widziałem sensownych argumentów za lub przeciw. Teraz zastanwiam się czy takie śmieszki heheszki to głównie programiści 15k z jakiejś licbazy czy rzeczywiście ma to sens? Wiem, że porównywanie języków to bezsensowna rzecz, ale niektóre zastosowania javy i c# pokrywają się.
#programowanie #java #csharp #programista15k
  • 16
Pewnie dlatego, że pomimo tego że java jest spoko, to jednak dla programisty c# czuć taką lekką starszyzną, sam fakt że trzeba używać rzeczy typu setName, GetName uff.., ale ogólnie oba są dobre.
@Pawlinho: ani Java, ani C# nie są szlakowane przez normalnych programistów, programiści często piszą w różnych językach, ja sam w pracy Java, w swoich projektach czasem C#.
Wyśmiewanie się z jakiegoś języka to najczęściej fanboje, początkujący programiści, którzy po prostu nie ogarniają innych języków, albo zwykłe śmieszki.
@voot: Skoro wspomniałeś już o tym to zapytam. Jak to jest z tymi dwoma językami w firmach? W sensie zazwyczaj stawiają na jeden stack np. związany z dotnet czy żonglują w zależności od projektu/zlecenia?
@Pawlinho: nie mam porównania do C#, bo nie napisałem w tym ani linijki, natomiast w samej Javie przeszkadzają mi dwie rzeczy:

- ciężko czyta się kod, w którym nazwy są tak długie, że zaczyna się z automatu ignorować ich fragmenty, a sam kod jest rozrzucony na 2137 różnych plików, bo przecież każda klasa na 20 linijek musi być w innym pliku
- ekosystem jest ociężały i jest pełno różnych narzędzi, przez
a to maven, a to gradle, który niby jest czym innym, ale wymaga też pliku mavenowego


@yggdrasil: gradle nie wymaga pliku maven-a. Może korzystać z $HOME/.m2, ale nie musi. Ma własny plik z opisem buildu i używa w nim groovy.
Jak to jest z tymi dwoma językami w firmach? W sensie zazwyczaj stawiają na jeden stack np. związany z dotnet czy żonglują w zależności od projektu/zlecenia


@Pawlinho: tutaj też nie ma na to zasady, ja pracuję w banku i u mnie jest głównie Java + w niektórych serwisach groovy do testów, jednak w większości testy też w Javie. AI mamy w pythonie i javie, ale jest też cała masa starych kobył
@Pawlinho: Jeśli jakiś język nie jest krytykowany to najprawdopodobniej nikt go nie używa.

Wydaje mi się, że heheszki z Javy wynikają głównie z tego, że jej twórcy przynajmniej początkowo kierowali się dość osobliwą filozofią, trochę podobną do Basica, czyli:

- programista jest za głupi aby móc zarządzać pamięcią samodzielnie
- programista jest za głupi aby mieć dostęp do API systemu operacyjnego
- a już na pewno programista nie ogarnie przeciążania operatorów...