Wpis z mikrobloga

Za oknem mamy lato, dzieci spędzają więcej czasu na zewnątrz bawiąc się z innymi dziećmi lub zwierzętami. Może warto byłoby je co jakiś czas odrobaczyć profilaktycznie? A może masz malucha w żłobku lub przedszkolu i też zastanawiasz się czy warto przeprowadzić taką kurację?

NIE!

Czy stosujesz profilaktycznie leki na nadciśnienie albo na astmę? No nie. Więc dlaczego masz stosować lek na coś, co nawet nie zostało zdiagnozowane?

Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce nie wymaga profilaktycznego odrobaczania dzieci i dorosłych. Najczęstsze zarażenia pasożytnicze przewodu pokarmowego występujące u nas to owsica i lamblioza. Rzadziej spotyka się tasiemczyce i glistnicę.

Objawy takie jak zgrzytanie zębami, nadpobudliwość, rozdrażnienie, sińce pod oczami, utrata masy ciała czy suchy kaszel nie świadczą jednoznacznie o tym, że mamy robaki i koniecznie należy sięgnąć po leki przeciwpasożytnicze, a już na pewno nie na własną rękę. Diagnozę stawia lekarz po zebraniu wywiadu, zbadaniu pacjenta i/lub na podstawie badań laboratoryjnych (np. badanie próbki kału, wymaz z okolicy odbytu, badanie z taśmą klejącą, testy serologiczne, testy immunoenzymatyczne, badania obrazowe).

Badanie żywej kropli krwi czy biorezonans, to nie są metody diagnostyki chorób pasożytniczych (i żadnych innych też nie), tylko metody na pozbycie się pieniędzy.

Co warto robić zamiast profilaktycznego podawania leków?

- Myć ręce po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po powrocie z podwórka/placu zabaw/ogrodu, po zabawie ze zwierzętami
- Myć owoce i warzywa
- Unikać spożywania surowego mięsa
- Nosić rękawice podczas pracy w ogrodzie i sprzątania zwierzęcych odchodów
- Zadbać o zwierzęta domowe i odrobaczać je zgodnie z zaleceniami weterynarza
- Chronić piaskownice przed obcymi zwierzętami

Mimo, że leki przeciwrobacze uważane są za bezpieczne i dobrze tolerowane, to jak każde inne mogą spowodować działania niepożądane. Trzeba również uważać na zioła i ich mieszanki, a szczególnie na te z internetu.

Wiecie kiedy podaje się leki przeciwpasożytnicze “na zapas” i jest to prawidłowe postępowanie?

Przed wyjazdem do krajów, gdzie istnieje ryzyko zachorowania na malarię.

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

Mój tag: #dwafartuchywaptece

#medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #apteka #leki #farmacja #madki
dwa_fartuchy - Za oknem mamy lato, dzieci spędzają więcej czasu na zewnątrz bawiąc si...

źródło: comment_1655403438o2VE9SCD910m9bNijeZyj4.jpg

Pobierz
  • 53
@altero

Jaki jest zatem prawidłowy cholesterol?
Normy cholesterolu na świecie w większości państw, takich jak np. Niemcy, Francja, Wielka Brytania, czy Stany Zjednoczone są dużo wyższe niż w Polsce. I tak normy cholesterolu w Niemczech odnoszą się do wartości 250-300 mg/dl, normy cholesterolu we Francji oraz Anglii klarują się na podobnym poziomie. Zaś normy cholesterolu w USA sięgają wielkości 300 mg/dl i więcej.

Normy cholesterolu w Europie oraz w dalszych zakątkach globu
@dwa__fartuchy: ej, ale innych niż na owsiki to bez recepty chyba nie da się kupić w aptece. Prawda? A skoro są bez recepty to raczej są bezpieczne i w sumie to jaki problem je profilaktycznie dać 1-2 do roku? Jakoś wśród zwierząt domowych jest to normalna praktyka. Nikt tam specjalnie nie robi badań na obecność
@DejwiD: kazdy lek ma swoje skutki uboczne i dzialania niepożądane. Pytanie po co profilaktycznie wybijać sobie pożyteczne bakterie jelitowe i narażać śluzówkę żoładka i jelit na uszkodzenia bez żadnej konkretnej przyczyny. Komuś będzie po takiej kuracji dobrze, a ktoś dostanie sraczki, bolu brzucha którego nawet nie powiąże z lekiem, a za kilka lat wyjebią enzymy wątrobowe i witaj szpitalu :) względnie bezpieczny jest też paracetamol, a jednak można kupić ileś opakowań