Wpis z mikrobloga

jaki jest wasz plan finansowy? jaki powinien być 'optymalny' plan osoby w wieku produkcyjnym? Bo dużo jest gadania o tym, że "trzeba oszczędzać" itp, gdzie często tego typu hasła są sobie sprzeczne (jak najszybciej spłać kredyt - już od początku odkładaj kasę na emeryturę), a takich konkretnych planów na całe życie to nie ma .Powiedzmy, że średni wiek podjęcia pracy pozwalającej na odkładanie oszczędności to 22 lata. Mam te 22 lata, koło 30 chciałbym wziąć kredyt na mieszkanie. Co robię z oszczędnościami, które co miesiąc gromadzę? Wrzucam całość w jakieś etfy, reity, obligacje, żeby koło tej 30 stopniowo sobie tę kasę wybierać, żeby wybrać całość i mieć jak największy wkład własny? Czy już w tym momencie odkładać na emeryturę (IKE, IKZE te sprawy) i część oszczędności przeznaczać właśnie na ten cel? Czy po wzięciu kredytu całość oszczędności przeznaczać na ratę, żeby szybciej spłacić kredyt czy może jakoś to podzielić: tyle i tyle na ratę, reszta na emeryturę, inwestycje? #pytanie #pytaniedoeksperta #pieniadze #kredythipoteczny #oszczedzanie
Oake - jaki jest wasz plan finansowy? jaki powinien być 'optymalny' plan osoby w wiek...

źródło: comment_1655656964pf9ZOghTzkRcAWToyyDhA5.jpg

Pobierz
  • 12
Czy po wzięciu kredytu całość oszczędności przeznaczać na ratę, żeby szybciej spłacić kredyt


@Oake: NIE
Ja myslalem podobie. Na szczescie posluchalem madrzejszych i zrobilem dokladnie odwrotnie. I teraz mimo ze mam hipoteczny na zmiennej to mam wywalone na jaszczempia i jego st00pki.
@Oake: śmieszne i działa, sam od kilku lat dokupuje regularnie raz w miesiącu tylko bitcoiny (nie różne kryptowaluty) zgodnie ze strategią DCA https://en.wikipedia.org/wiki/Dollar_cost_averaging

Nie traduje, nie spekuluje. Pierwsze założenie było takie żeby robić coś z resztkami € które zostają z wypłaty i zbierać je dla córy i padło na btc. W ogóle jak dowiedziałem się że mogę być ich posiadaczem to się tym zajarałem, kupiłem sobie trezora i dokupiłem za zaoszczędzone