Wpis z mikrobloga

Mirki, może ktoś z was przerabiał podobny temat. Mam działkę rolną, która nieznacznie przekracza 1ha (1,03 ha, IV klasa), co uniemożliwia obecnie sprzedaż nierolnikowi. Ziemia znajduje się na terenie zurbanizowanym i są na nią wydane warunki zabudowy. Czy jeśli wystąpię o odrolnienie 500 m2, co mogę zrobić bez dodatkowych opłat, to dobrze rozumiem, że jako rolne zostanie 0,98 ha i będę mógł bez problemu znaleźć kupca niebędącego rolnikiem? A może jest tu gdzieś jakiś dodatkowy haczyk?

#nieruchomosci
  • 4
@Cykcyk1235: Odrolnienie czyli wyłączenie z produkcji rolnej. W tym wypadku bezpłatnie dotyczy 500 m2, ale wyłączyć z produkcji można przecież (za opłatą) dużo większe areały i wtedy formalnie przestają być rolne. Ograniczenia ustawowe nie odnoszą się do "nabycia nieruchomości rolnej o powierzchni mniejszej niż 1 ha" - a więc wg mojej logiki sama działka co prawda będzie większa niż hektar, ale wchodząca w jej skład nieruchomość rolna będzie już mniejsza, bo
@nigolzs: z mojego doświadczenia wiem, że nasze urzędy potrafią różnie interpretować nawet całkiem jasno i logicznie brzmiące zapisy.
Możesz próbować w ten sposób, ale na koniec możesz dostać odpowiedź, że gdyby ustawodawca chciał, żeby można było sprawę załatwić w taki sposób to by wyraźnie to w przepisach zaznaczył.

Swoją drogą mówisz, że działka leży na terenie zurbanizowanym, a czy w obrębie geodezyjnym miejskim czy wiejskim? To może mieć znaczenie.

Najlepiej w