Wpis z mikrobloga

Most przy Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej został wysadzony w powietrze.

Mowa o kolejowym moście łączącym elektrownię z miastem Sławutycz, w którym mieszkają pracownicy obiektu. Po tym, jak w kwietniu tego roku Rosjanie uciekli z terenu Strefy, siły zbrojne Ukrainy podjęły decyzję o rozbiórce szyn a następnie w czerwcu zadecydowano o całkowitym wysadzeniu mostu.

Zapewne zadajecie sobie pytanie, po co to zrobiono skoro Rosjan już nie ma w tym rejonie Ukrainy? Odpowiedź jest prosta: ponieważ wojna wciąż trwa i ryzyko ponownej inwazji ze strony Białorusi nadal jest oceniane na bardzo wysokie. Ukraińcy robią więc wszystko, żeby jak najbardziej utrudnić Rosjanom kolejną inwazję.

Wcześniej wysadzono w powietrze most drogowy obok miasta Czarnobyl, którym Rosjanie przerzucali potężne ilości czołgów jadących na Kijów. Oznacza to, że obecnie nie ma już żadnego mostu na rzece Prypeć a lewy brzeg rzeki (tj. wschodnia części Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej) jest całkowicie niedostępna i poza kontrolą. Na terenie tym znajduje się m.in. wioska Krasne z idealnie zachowaną opuszczoną cerkwią do której prawdopodobnie już nigdy nie będzie nam dane dotrzeć, a także wioska Teremci, w której wciąż mieszka kilku samosiołów.

PS. Na koniec taka mała ciekawostka. Most został wysadzony w czasie naszego pobytu tam na początku lipca w ramach pomocy samosiołom. Widzieliśmy go wtedy zniszczonego, ale nie mogliśmy Was o tym wówczas poinformować.

#czarnobyl #ukraina #wojna #rosja #napromieniowani #ruskimir
Sweet-Jesus - Most przy Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej został wysadzony w powietr...

źródło: comment_1659072620lYDOZb9QcsRJNnnv56kC0N.jpg

Pobierz
  • 8
@Sweet-Jesus: a tak z dziwnej ciekawości, ja się zatrzymałem, że reaktory wygaszone, ale paliwo wymaga chłodzenia w basenach, przez dobra 20 lat, bo też może się zrobić przykro. Która strona to teraz ogarnia? Pod czyją władzą jest Elektrownia?

Zatrzymałem się, że Ruscy szturmowali i jakieś #!$%@?, że ludzi z obsługi wywieźli, w co nie wierzę, bo może sołdat głupi jest, ale generalicja Rosyjska to wysoka półka akurat.
@KrzaczekPl:

Pod czyją władzą jest Elektrownia?

Ukraińską.

ale paliwo wymaga chłodzenia w basenach, przez dobra 20 lat, bo też może się zrobić przykro.

Raport bezpieczeństwa przedstawiony przez stronę Ukraińską pokazuje, że nawet przy całkowitym odparowaniu wody w basenie wypalonego paliwa nie doprowadzi do stopienia się paliwa. To się zgadza z obliczeniami nawet takimi plus minus na kartce.
Pamiętaj, że ostatni reaktor wyłączono w grudniu 2000 roku.
Też fakt, że ja napisałem normę na "mokre" elektrownie, a Czarnobyl był w sumie suchą, więc może faktycznie, tam się nic nie stanie, bo rozmowa o zupełnie innych prętach.
@KrzaczekPl: To reaktor doświadczalny, impulsowy. Tam moce chwilowe są tylko duże (ułamki sekundy).
I w jaki sposób blok z reaktorem RBMK jest reaktorem suchym? A typowy PWR albo BWR? Skąd w ogóle taka klasyfikacja?