Wpis z mikrobloga

Mam 25 lat, moje tętno spoczynkowe jest raczej w porządku (wg zegarka sredniodobowe 61-75/min, wg niedawnego Holtera 24h - 76/min), nie mam nadwagi, całe życie byłem dość aktywny fizycznie (ostatnio mniej).

W kwietniu, po dość intensywnym wysiłku (piłka nożna) miałem incydent z bardzo wysokim tętnem i wydaje mi się, lekką arytmią, której towarzyszyło dość duże uczucie niepokoju, czyt. wystraszyłem się i sam nakręcałem, przez co trudno było mi się uspokoić, ostatecznie dostałem tabletki na uspokojenie i mi przeszło. Po całej sytuacji przeszedłem komplet badań kardiologicznych, wspomniany Holter, Echo, EKG, codzienne mierzenie ciśnienia (w gabinecie dość wysokie, w domu w górnej normie), generalnie nic one nie wykazały, natomiast odstawiłem aktywność fizyczną na pewien czas.

W lipcu wrociłem na siłownię i od tamtej pory trenuję siłowo 3 dni w tygodniu. No i tu pojawia się problem, a mianowicie dość wysokie tętno podczas ćwiczeń - średnio 140/min, max nawet 170/180, niekiedy tętno ok 120 utrzymuje mi się dość długo po treningu (ok godziny) i mam trudności z uspokojeniem go, czemu czasami towarzyszy irracjonalny lęk, podobny jak podczas incydentu w kwietniu.

Trochę mnie to niepokoi, bo nigdy wcześniej nie miałem takich problemów. Zastanawiam się, czy w tej sytuacji dobrym pomysłem byłoby wdrożenie cardio w dni nietreningowe (np. bieganie). Nie przychodzę tu oczywiście po poradę medyczną, ale może ktoś borykał się z podobnym problemem i może mi coś doradzić.
#silownia #zdrowie #mikrokoksy
  • 7
  • Odpowiedz
@radykalnyradek Też miałam jazdę z wysokim tętnem po COVID. U mnie po komplecie badań wyszła anemia i nadczynność tarczycy. Po 2 miesiącach brania leków wszystko w normie. Zrób badania krwi. Mi na EkG i RTG też nic specjalnego nie wyszło, ale wiedziałam że coś jest nie halo jak mi spoczynkowe z 39/40 skoczyło na prawie 60
  • Odpowiedz
@radykalnyradek: powiedz mi,czy zegarek wylapuje takie nagle skoki tetna? To co opisujesz miewalem kiedys dosc czesto i to nawet nic nie robiac,mysle ze to na tle nerwowym moglo byc,bezdechy senne do tego i raz/pare razy w miesiacu nagle kolatanie serca i wtedy oczywiscie panika tez,ze zaraz zemdleje.W trakcie rozgrzewki na biezni itp. zdarza mi sie,ze odczuwam wlasnie skoki tetna ale nie wiem,olewam to i myslalem w zegarek zainwestowal.i sledzic to,pytanie czy
  • Odpowiedz