Wpis z mikrobloga

@samuray: tak, myślę, mam działkę wartą jakieś 150kzł, trochę oszczędności, ewentualnie mogę sprzedać samochód.

Na kredyt teraz w PL mnie nie stać, nie zamierzam zakładać rodziny w PL, budowa bez kredytu nawet jakiegoś małego domku 100m to pewnie 7-10lat z bieżących oszczędności co w ogóle nie ma sensu.
Za jakiś czas nikt już tej działki nikt nie kupi, bo ludzie nie będą mieć tutaj pieniędzy.

@4833478:
@grzesiek0401: Patrzac na link powyzej, to sadze ze 200-300tys CHF musisz miec tak czy siak. Duzo zalezy od okolicy i stanu. Da sie kupic i taniej, ale wtedy czesto trzeba wpakowac kolejne 50tys w remont, by sie dalo jakos normalnie zyc..
Na kredyt musisz miec min 20% wartosci zakupu na wklad wlasny + prace ktora pozwoli Ci oplacic kredy i bedzie Cie stac na utrzymanie.. Liczac franka po 5PLN, musisz miec
@grzesiek0401: Jeszcze pare miesiecy temu stopy były ujemne.. Polecam zaglebic sie w temat - splacic musisz tylko 33% wartosci nieruchomosci, reszte mozesz miec dozywotnio w kredycie - i wielu tak robi, bo oplaca sie ze wzgledu na podatki.
W Szwajcarii masz podatek od majatku.
@grzesiek0401: Przede wszystkim musisz uzyskać zgodę na kredyt w Szwajcarii - twoja zdolność kredytowa jest obliczana nie na podstawie aktualnych stóp procentowych a na podstawie teoretycznej sytuacji gdyby te stopy wynosiły 5%. Więc większość ludzi w Szwajcarii boryka się z problemem ze wkład 20% a i owszem maja ale żaden bank nie da im kredytu. Banki w Szwajcarii nie są tak skore do dawania kredytów jak banki w Polsce i musza
Za jakiś czas nikt już tej działki nikt nie kupi, bo ludzie nie będą mieć tutaj pieniędzy.


@grzesiek0401: Mega pesymistyczny scenariusz. Jaki czas masz na myśli? Nie sądziesz, że w perspektywie 10-15+ lat jednak będzie lepiej i będzie dobry popyt na działki?

Tak czy inaczej najlepiej byłoby tam coś działać z dziewczyną.


@grzesiek0401: Polecam przeprowadzić się, wynająć, znaleźć pracę, pomieszkać kilka lat, ustabilizować sytuację i wtedy ewentualnie pomyśleć o zakupie