Wpis z mikrobloga

Hej, mam pytanie o odprawę celną paczki, cła itp.
Nie mogłem znaleźć kontrolera do drona nigdzie w PL ani EU, znajomy zamówił mi do siebie w Norwegii, i wysłał ichniejszą pocztą(kasę mam mu oddać jak będzie w następnym razem w PL)
Wpisał ze to prezent ale wartość przesyłki podał ponad 150euro i zapaliło się gdzieś chyba światełko czerwone.
Dostałem dzisiaj info z poczty ze paczka leży w Gdańsku i czekają na moje oświadczenie.
Miał ktoś z was podobnie? Myślę, żeby w tym piśmie, które dostałem zadeklarować, że paczka jest warta mniej niż te 150euro. Przez telefon Pan z tego działu obrotu zagranicznego dobrze nie wiedział jakie dodatkowe koszta będą.
Jak najlepiej podejść do tematu, żeby nie zapłacić połowy wartości przesyłki w jakichś opłatach
#paczkaznorwegii #pocztapolska
  • 1
@Anaboll:
Wartość przesyłki, a wartość celna to dwie różne wartości.
Pierwsza służy do obliczania kwoty ewentualnego odszkodowania z ubezpieczenia za utratę lub uszkodzenie przesyłki. Druga to wartość z deklaracji celnej (CN22 lub CN23) i to ta kwota służy do obliczania należnego podatku VAT i cła).

A i lepiej nie kombinować i napisać oświadczenie zgodnie z prawdą, bo fałszywe oświadczenie jest traktowane jako przestępstwo karno-skarbowe, zagrożone karą grzywny od 1003,30 zł do