Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Cześć, piszę z anonimowych bo nie mam tutaj konta. Chciałbym się zapytać o walidację danych. Czy walidacja powinna być przeprowadzana w każdej warstwie przez którą przechodzą dane?, tj. na modelu, w serwisie i w repozytoriach?, czy wystarczy jak zrobię walidację na wejściu, tj. poprzez adnotacje na modelu w przypadku springa. Jaka jest najlepsza praktyka?.

#programowanie #naukaprogramowania

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #639daeea38a27b1baa41475a
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 3
Możesz zamiast typów prostych używać klas i w nich robić walidację - np w konstruktorze więc jeśli taką klasę przepychasz przez warstwy to już jesteś pewny że dane są okej bo inaczje by ten obiekt się nie stworzył
@AnonimoweMirkoWyznania:

Ilu programistów tyle opinii, ja mogę powiedzieć jak ja to robię pod kilkunastu latach doświadczenia. Załóżmy że masz HTTP API i na wejściu endpointa masz jakieś DTO. W tej warstwie robię prostą walidację czy wymagana pola są przesłane w żądaniu, czy jakiś tam status jest poprawny, np jak masz parametr w query ?status=1 albo ?status=new to czy dopuszczalne wartości tego parametru znajdują się w słowniku.

Jak mam zrobioną walidację w