Wpis z mikrobloga

#nfz #ubezpieczeniezdrowotne #szpitalpsychiatryczny #fobiaspoleczna #nerwica #depresja #schizofrenia #przegryw

Nie mam ubezpieczenia zdrowotnego. Gdybym dostał skierowanie do szpitala psychiatrycznego, to czy leczenie byłoby za darmo? Słyszałem, że osoby chore na schizofrenię nie muszą mieć ubezpieczenia zdrowotnego i nie płacą za szpital. A jeśli mam fobię społeczną i lęk uogólniony (nerwicę lękową), to również jest tak samo?

Kiedyś było rozróżnienie na chorobę psychiczną i zaburzenie psychiczne w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego. Teraz art. 10 tej ustawy chyba pozwala na darmowe leczenie nie tylko osób chorych na schizofrenię?
  • 12
@rafal-roszkowski: tak, a w międzyczasie podrzucą mi oferty pracy. Gdy je odrzucę, to wtedy będą chcieli mnie wykreślić z list bezrobotnych. A przez to nie będę mógł się zarejestrować w międzyczasie, gdybym naprawdę potrzebował ubezpieczenia zdrowotnego.
@rafal-roszkowski: niestety jest tam bardzo niskie kryterium dochodowe na gospodarstwo domowe (średnio chyba 500 zł na osobę). Mój rodzic ma emeryturę i wychodzi średnio na osobę ponad 1000 zł, więc przekraczam ten próg. Przynajmniej tak zrozumiałem.
@ziomus0812: Tak chyba jest.

Co do pytania głównego to chyba jednak trzeba będzie u ciebie mieć ubezpieczenie. Byłem parę miesięcy temu u psychiatry, który chciał mi dać skierowanie do szpitala. Jak powiedziałem, że aktualnie nie mam ubezpieczenia to nie wypisał. Był ordynatorem na oddziale, więc powinien się orientować. A miałem zaburzenia psychotyczne... Taki jest nasz NFZ, że nic nie wiadomo. Ale zawsze możesz zadzwonić i się dopytać.
@rafal-roszkowski: właśnie osoby z zaburzeniami psychotycznymi na pewno mogą się leczyć w szpitalu psychiatrycznym bezpłatnie, mimo braku ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wiem jak jest z zaburzeniami lękowymi, nerwicą, depresją.
@rafal-roszkowski: byłem w MOPS. Powiedzieli, że mogą ubezpieczyć zdrowotnie, ale tylko na 90 dni. Gdy spytałem się o kryterium dochodowe, to Pani powiedziała, że nie ma takiego w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego. Kryterium dochodowe jest w przypadku zasiłku. Nie wiem, może się pomyliła albo faktycznie tak jest.