Wpis z mikrobloga

Witam. Czy zauważyliście że z biegiem lat na świecie jest coraz mniej kolorów. I choć nie chodzi mi o to że znikają, to w technice i życiu codziennym bardzo się spłycają do barw bieli, szarości i tak dalej. Kiedyś lata 90 wszystkie auta kolorowe na parkingach teraz większość szaro - biała oraz te wnętrza domów. Pamięta ktoś jak wygląda styl wnętrz wiktoriański?? Wszystko jakoś w tym świecie się niby spłyca upraszcza jednocześnie idąc do przodu? Wystarczy spojrzeć na na stare domy. Kolor firan, kolory foteli, mebli a teraz wszystko z ikei - szare, białe zbyt proste.. I jeszcze jedno też tak macie jak patrzycie na stare zdjęcia np. dzieciństwo że słońce, przyroda, kolory drzew, krzaków były inne bardziej wyraziste, sielskie?? PS. przepraszam za ewentualne złe otagowanie ale nie wiem gdzie zbytnio to przypisać.

#filozofia #przemyslenia #kognitywistyka #psychologia #psychika
Codamy2000 - Witam. Czy zauważyliście że z biegiem lat na świecie jest coraz mniej ko...

źródło: Zrzut ekranu 2023-04-20 144239

Pobierz
  • 10
kolorowa pstrokacizna kojarzy się z tandetnymi reklamami i bilboardami, a ludzie mają ich dość i dlatego wybierają bardziej stonowaną kolorystykę.
@Codamy2000:

I jeszcze jedno też tak macie jak patrzycie na stare zdjęcia np. dzieciństwo że słońce, przyroda, kolory drzew, krzaków były inne bardziej wyraziste, sielskie??


Miałem tak, ale mi przeszło. Może to jakaś przypadłość psychologiczna?
@Codamy2000: Tutaj dużą różnicę robi pole, które jest zielone. Starsze zdjęcie ma dużo mniej detali i więcej rzeczy zostaje niedopowiedzianych, które trzeba sobie wyobrazić.
Pierwsze zdjęcie przypomina stare filmy z telewizji pod względem jakości obrazu, zakrzywień soczewki, FOV też jest mniejszy. Ten mniejszy FOV może też dawać przyjemne odczucie, bo jest mniej do oglądania.

Nowsze zdjęcie jest jakie jest i widać to co widać. Doszło też wiatraków, które raczej są niemiłym
@Codamy2000: Z drugiej strony słyszałem, że z jakichś badań mózgu wyszło, że dzieci mają bardziej aktywną część mózgu odpowiedzialną za wyobraźnię i w pewnym sensie postrzegają świat jakby były cały czas na haju - ta wyobraźnia ingeruje w ich postrzeganie świata. Trochę jakby śniły na jawie.
@Nemayu: Coś może w tym być, bo tutaj nie chodzi o samo postrzeganie ale o wiele bardziej bogatą wyobraźnie mniejszych dzieci, która wpływa na percepcje. Same oglądanie bajek dorosłego człowieka nie ma sensu lecz dzieci są wtedy w innym świecie.
To co opisałeś wyżej jeśli chodzi o samo zdjęcie jest prawdą, dużo jest w nim różnicy między innymi oświetlenie ten FOV i tak dalej.
Nie mniej jednak dalej mam wrażanie jak