Wpis z mikrobloga

Mam taki problem.
Kupiłem mieszkanie w kredycie w Polsce powiatowej, mniejsza z tym gdzie, mam zamiar jednak wyjechać na stałe za granicę i zastanawiam się co zrobić.
Moi rodzice dysponują mieszkaniem do remontu w innej części kraju i zastanawiają się nad sprzedażą go, i spłaceniem nim mojego kredytu.
Wyczytałem jednak, że taka darowizna w formie pieniężnej wiązałaby się z uiszczeniem podatku, natomiast darowizna mieszkania i późniejsza sprzedaż go przeze mnie już nie.
Mieszkanie zakredytowane, jest w lepszej lokalizacji, niż to do remontu.
I tutaj mam takie rozwiązania:
1. sprzedaż mieszkania w kredycie przez system np. https://www.pkobp.pl/dsn/ a w razie gdyby pieniądze z takiej sprzedaży nie wystarczyły na spłatę zadłużenia to skorzystanie z funduszu wsparcia kredytobiorców.
2. Sprzedaż mieszkania do remontu w Polsce C i spłata zadłużenia.
3. Spłacanie terminowe zadłużenia z zagranicy.
4. Ucieczka z kraju i niech sobie komornik z bankiem licytuje XD.
5. Przyjęcie mieszkania w formie darowizny i oczekiwanie.

Obecnie jestem kawalerem w wieku około 32 lat ale nie widzę dla siebie perspektyw w tym kraju, właściwie koszty kredytu oraz czynszu i energii odbierają mi jakąkolwiek chęć do życia.

#nieruchomosci #kredythipoteczny #bezpiecznykredyt #mieszkaniedeweloperskie #zalesie #komornik #emigracja #inflacja
  • 15
  • 0
@GOHAN: @majka92 dzięki za odpowiedzi, ale zastanawiam się nad różnymi opcjami.
W zakredytowanym mieszkaniu, mieszka obecnie ze mną siostra i tutaj na miejscu pracuje, jak wspomniałem lokalizacja jest bardzo dobra pod względem pracy.
Tylko teraz pytanko, czy czekać aż uruchomią te kredyty 2% aby uzyskać wyższą cenę, czy próbować puścić mieszkanie już teraz.
@szoloda to może dogadaj się z siostrą że jakby ze sprzedaży mieszkania nie starczyło na spłatę to czy nie przejęłaby na siebie reszty kredytu. A co do tego kiedy sprzedać mieszkanie to zależy jak szybko chcesz wyjechać.
@Radkovich: Po darowiźnie wystarczy 6 miesięcy. Natomiast nadal nie widzę powodu, dlaczego rodzice nie mieliby sprzedać mieszkania i podarować synowi pieniądze. Nie zapłaci od tego żadnego podatku. Trzeba tylko napisać oświadczenie do US na stosownym druku.
@Radkovich: Tutaj jednak mój błąd - pomyliłem sytuację z samochodem. Samochód możesz sprzedać po 6 miesiącach od darowania, nieruchomość jednak dopiero po 5 latach. Chyba, że sprzedając przeznaczysz całość na własne cele mieszkaniowe, czyli kupisz np drugie mieszkanie, spłacisz kredyt który masz na mieszkanie albo wszelakie remonty itd na INNE mieszkanie.
  • 0
@GOHAN: Czyli jak rodzice sprzedadzą chatę a kasę przekażą dziecku to jest git, ale przekazanie mieszkania i sprzedaż przez dziecko, już nie git.
@szoloda: W tym przypadku to tak. Bo przecież to logiczne, że jak Ci rodzice dadzą mieszkanie to się wzbogacisz jak je sprzedasz, więc musisz zapłacić podatek. Ale jak Ci dadzą 500k zł to się nie wzbogacisz więc luz. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Bez podatku od darowizny :)