Wpis z mikrobloga

Gnać na złamanie karku i kupić w przyszłym roku byle co póki jest, czy poczekać na osiągnięcie godziwych zarobków ale zablokować sobie wzięcie kredytu na 2 lata? Obecnie jestem studentem na zleceniu brutto=netto zarabiam 5k. Za równo rok kończę 26 lat i będę musiał wybrać nową formę umowy i pracodawcę. W moim zawodzie #pracait (ale nie programista) z moim ekspem mogę liczyć na 6-6,5k netto na UOP za rok. Alternatywnie mogę wybrać B2B, na początek dostanę pewnie z 7k po opłaceniu zusu i podatku. Zablokuje mi to wzięcie hipoteki na rok do 2 bo tyle banki wymagają stażu prowadzenia działalności. W momencie jak nabiję staż to zarobki będę miał w okolicach 11-12k na rękę po opłatach. Ale boję się, że za 2-3 lata mieszkania w Gdańsku podrożeją o jakieś 50-70% jak w ostatnie 3 lata i mimo znacznie większej kasy będzie mnie stać na jeszcze gorsze mieszkania niż w przyszłym roku. Co robić, jak żyć? Doradźcie coś plis bo nie wiem jak kierować swoim życiem.
#nieruchomosci #kredythipoteczny #kredyt2procent #pracbaza #pracait #pytanie #zalesie #gorzkiezale #gdansk #trojmiasto #gdynia #mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie
  • 29
  • Odpowiedz
@Stulejman_Beznadziejny: to zależy, w moim przypadku (Gdansk) opłacało się brać od razu po studiach 2018. Nie dość ze zarobki mamy 4x co wtedy to mieszkania podrożały o 50%. Na sama różnice w cenie musiałbym pracować 2-3 lata nie wdając nic.
  • Odpowiedz
@unlucky_: na zleceniu ciężko nawet o BK2%. W obecnej pracy nie dostanę UOP. Twierdzą, że ze względów formalnych nie mogą ale ja wiem że nie chcą. Z drugiej strony przebranżowiłem się z marketingu i ta praca to moje złapanie Boga za nogi i wstęp do lepszego świata. Ale żeby zmienić pracę na taką gdzie dadzą mi uop muszę tak z rok popracować żeby mieć sensowne doświadczenie. I nie wiem czy zostać
  • Odpowiedz
6-6,5k netto na UOP za rok. Alternatywnie mogę wybrać B2B, na początek dostanę pewnie z 7k po opłaceniu zusu i podatku


@Stulejman_Beznadziejny: Przy takiej różnicy nie widzę sensu wchodzenia w B2B. Odlicz jeszcze ze 2 stówki na księgowość.
  • Odpowiedz
@JC97: kolega by chyba chciał przejść na B2B 'na zapas', bo mówi że jak skończy staż to będzie miał 11-12k na rękę, więc podejrzewam że chciałby przejść na ryczałt albo skorzystać z ulgi na start, co jest nie jest możliwe jak u tego samego pracodawcy u którego się miało UOP się przejdzie na B2B

Pytanie czy firma nie ma jakiś innych spółek i mogłaby Cię przez którąś z nich zatrudnić na
  • Odpowiedz
Zablokuje mi to wzięcie hipoteki na rok do 2 bo tyle banki wymagają stażu prowadzenia działalności.


@Stulejman_Beznadziejny: Nie do końca. Minimalny okres prowadzenia działalności jaki jest obecnie wymagany w części banków to co najmniej 24 miesiące. Coraz więcej banków akceptuje 12 miesięcy. W wybranych przypadkach, na przykład gdy działalność gospodarcza jest kontynuacją umowy o pracę, a nawet pracą w tej samej branży istnieje możliwość skrócenia wymaganego okresu prowadzenia działalności. Minimalny okres
  • Odpowiedz
@Stulejman_Beznadziejny: imho jeśli masz jak zdobyć BK2% to brałbym teraz jak jesteś w stanie unieść, bo to dosłownie najtańszy pieniądz na rynku i cięzko Ci będzie na tym stracić. No, chyba, że spodziewasz się, że nieruchy pójdą średnio te 5-7% rocznie w dół ( tyle mniej więcej kosztuje najem mieszkania w skali roku relatywnie do jego ceny )
  • Odpowiedz
@Stulejman_Beznadziejny: Odnośnie wzrostu cen, to nominalnie 50% w przeciągu 2-5 lat myślę, że możemy się spokojnie spodziewać. Kredyt 2% moim zdaniem to mega okazja i jestem przekonany, że w przyszłym roku to wycofają z prostego powodu - za drogie. Teraz ~400k dopłaca ci państwo do kredytu 500k. Osobiście kupuję teraz mieszkanko w Gdyni na Wiczlinie i korzystam z okazji. ;)
  • Odpowiedz
@majkel88: to ile trzeba mieć? Teraz nie mam, ale w ciągu 2 lat spodziewam się zarabiać dwukrotność tego co teraz ale boję się, że to nie wystarczy już na kompletnie nic. A za rok mając mniejszy hajs jest szansa na jakieś gówno przy granicy miasta, ale przynajmniej jest to cokolwiek. Potrzebny mi dach nad głową, a mam wrażenie że jak nic nie kupię za rok to bez bycia oligarchą zwykły człowiek
  • Odpowiedz