Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #programista25k #ai #chatgpt #sztucznainteligencja

Zastawia mnie jedna rzecz: dlaczego najwięcej do powiedzenia w temacie zastępowania programistów AI mają osoby, które mają najmniej wspólnego z AI? Prawda jest taka, że większośc z was to zwykli klepacze cruda, odsiedzieliśćie te 10 lat przez które klepaliście w JavaScript, Angular, React, Vue czy jakieś PHP, Springi, ASP .NET i reszta. Nie mieliście nic do czynienia z AI, ledwo zdawaliście laborki z regresji liniowej na uczeniu maszynowym na studiach z jakiejś Polibudy Rzeszowskiej top 1000 w Europie.
Wydaje wam się, że wasza znajomość domeny zapewnia wam bezpieczeństwo stołka tymczasem każdy dobrze wie, że można was zwolnić z dnia na dzień bo nie ma ludzi niezastąpionych w IT. Nie podajecie żadnych argumentów tylko z waszych postów bije strach, negacja i silne wyparcie, że "obecnie chat-gpt nic nie potrafi".

|No i co z tego? Spójrzmy na fakty
- w przeciągu ostatnich 5 lat 2018-2023 dokonał się postęp wykładniczy w działce AI, równoważny co sie działo przez poprzednie 20 lat. Następuje postęp wykładniczy i z każdym rokiem dokonuje się więcej przełomów niż w roku poprzednim
- wszelkie topowe firmy FAANGI pozwalniały 5-10% zatrudnionych i praktycznie całą odzyskaną kasę inwestują w rozwój swojej technologii AI - Microsoft dziala z OpenAI, Google ma swoje Bardy i inne, Meta tez ma coś swojego itd. W rozwój AI lecą obecnie miliardy $$$ i pracują nad tym nie jacyś klepacze CRUD tylko elita najbardziej inteligentnych inżynierów
- praktycznie każda osoba która działa w temacie AI mówi, że zastąpienie programistów przez AI to tylko kwestia czasu. Nie są to klepacze CRUDów tylko osoby z wykształcenie i doświadczeniem np spójrzcie na ostatni wykład CS50

https://www.youtube.com/watch?v=JhCl-GeT4jw

Matthew David Welsh is a computer scientist and software engineer and is currently the CEO and co-founder of Fixie.ai, which he started after stints at Google, xnor.ai, and Apple.[3] He was the Gordon McKay Professor of Computer Science at Harvard University and author of several books about the Linux operating system, several Linux HOWTOs,[1][4] the LinuxDoc format[5] and articles in the Linux Journal.[6]


Śmieszne jest to, że jakiś wykopek co na codzień klepie CRUD i nawet nie bardzo kuma o co chodzi w tym AI próbuje dyskredytować takie osoby jak powyższe "bo tak" xD. Sam Altman, Elon Musk i inni, kazdy ostrzega, trąbi o tym co się dzieje, a wykopki w wyparciu, że skoro teraz chat-gpt niewiele potrafi to są bezpieczni.

Sam Altman już nawet apeluje do rządów, że trzeba myśleć nad dochodem podstawowym bo będą masowe zwolnienia osób przez automatyzacje, ale nie, specjaliści od cruda których najłatwiej zastąpić żyją spokojnie w swoim wyparciu.

Sam Altman, czyli twórca popularnego chatbota ChatGPT, stawia na projekt kryptograficzny Worldcoin. Co zakłada? Sam Altman, czyli twórca ChatuGPT miał powiedzieć Reutersowi, że Worldcoin pomoże w problemach, które pojawią się wraz z upowszechnieniem się sztucznej inteligencji. „Ludzie będą doładowani przez sztuczną inteligencję, co będzie miało ogromne implikacje ekonomiczne” - cytuje go serwis.

Projekt ma związek z zakładaniem przez Altmana, że konieczny będzie dochód podstawowy lub tzw. UBI, czyli program świadczeń społecznych w ramach którego każda osoba ma prawo do określonych, minimalnych środków. Uzasadnieniem są przewidywania, że AI będzie wykonywała coraz więcej pracy, jaką wykonują obecnie ludzie, zatem UBI miałoby pomóc w walce z „nierównościami w dochodach spowodowanych przez AI”.
nad__czlowiek - #programowanie #programista15k #programista25k #ai #chatgpt #sztuczna...
  • 82
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: Coscie sie tak tych programistow uczepili xD
Jak AI bedzie na tyle mocne, zeby zastapic programistow, to zastapi jednoczenie 90% innych zawodow biurowo-umyslowych i tak, wtedy to bedzie globalny problem. Poki co do tego daleko.
  • Odpowiedz
Za 5 lat GPT odpalony na 1000 różnych PC sam wypluje 1 mln linii kodu w ciągu doby


@nad__czlowiek: To idźmy dalej - muzycy powinni bać się o swój los, bo AI ma dostęp do dźwięków i nut i może naklepać 1mln utowrów muzycznych w ciągu doby - to koniec dla showbiznesu.

Mogę się z tobą zgodzić, że AI może szybciej klepać CRUDy, ale gdyby programowanie byłoby takie łatwe, to byle
  • Odpowiedz
is currently the CEO and co-founder of Fixie.ai


@nad__czlowiek: co ma powiedzieć na wykładzie ceo startupa którego podstawowym założeniem jest działanie na ai że ai jest #!$%@?? oczywiście że będzie #!$%@?ł że ai jest och ach bo ma o to oparty biznes. To tak jakby elon musk miał #!$%@?ć że auta elektryczne to gówno. Może ai mnie zastąpi ale co zarobiłem i jeszcze zarobię w ciągu 5-10 lat to moje a
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: AI działa na zasadzie chińskiego pokoju a mózg człowieka to myślenie symboliczne. To jest całkiem coś innego. Człowiek jak widzi słowo "stół" to w głowie ma obraz stołu, AI widzi ciąg znaków s t ó ł których nawet nie rozumie ale wylicza prawdopodobieństwo z którego wynika że po s powinno być t po t ó i tak dalej. Dlatego chatgpt i każde AI ma halucynacje - żadne ai nie jest
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: Jakbyś karmił model artykułami płaskoziemnców to chatgpt by ci mówiła tak ziemia jest płaska. A dlaczego? Bo AI nie rozumie czym jest ziemia, czym jest płaskość, nie rozumie nawet gramatyki czy znaczenia słów a nawet pojedynczych liter.

Z AI możesz zrobić nazistę, wszystko co chcesz bo wszystko zależy czym ją karmisz.

Dlatego AI jest niebezpieczne ale z innych powodów - ludzie którzy za nią stoją mogą defacto nią manipulować i
janciopan - @nad__czlowiek: Jakbyś karmił model artykułami płaskoziemnców to chatgpt ...
  • Odpowiedz
Niektórzy próbują forsować, że tym jest właśnie "inteligencja" co dla mnie jest kompletną bzdurą.


@janciopan: nie ma tutaj specjlanie czego forsowac. Na informatyce na szanujacych sie uczelniach, kiedy masz pierwszy semestr sztuczenj inteligencji jest 1.5-3h rozmow o tym czym jest inteligencja, a czym nie jest. Opa nie oznaczam bo to wybitny troll
  • Odpowiedz
Opa nie oznaczam bo to wybitny troll


@programista15cm: Moim zdaniem OP nie jest ani trollem ani też to nie jest jego wina. W menjstrime przedstawia się fałszywy obraz AI i normicy serio w takie rzeczy wierzą.

Jest to robione w kilku celach:
a) inwestorzy będą sypać kaskę na spółki AI jak sypali na blockchaina ostatnio
b) internetowi celebryci mogą się wyflexować jako znawcy tematu i podbić swój fame
c) (foliarski) wmówienie
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: Coś w tym jest. Ja od jakiegoś czasu płacę za ChatGPT4 i jest to właściwie moje codzienne narzędzie pracy. Postawienie jakiegoś prostego serwisu na nowym droplecie to w tej chwili kwestia godziny.

Problem będą miały osoby które zwyczajnie nie będą chciały używać AI w swojej pracy. W moim przypadku wydajność wzrosła niesamowicie
  • Odpowiedz
Mózg jest dużo bardziej zaawansowany niż AI, nawet mózg nie wiem szczura jest bardziej zaawansowany od takiego chatgpt.


@janciopan: ale komputer policzy ci 9489647896784768 * 693469346798468 w 0,001s, a tobie odpalenie kalkulatora, wklepanie dwóch liczb, przekopiowanie wyniku zajmie 30 sekund
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: Tak dlatego SI jest używana w określonych zastosowaniach gdzie to ma sens, to jest kolejne narzędzie.

Człowiek nie radzi sobie z liczbami bo nasz umysł jest dostosowany do działania na obiektach a nie na liczbach.
  • Odpowiedz
co ma powiedzieć na wykładzie ceo startupa którego podstawowym założeniem jest działanie na ai że ai jest #!$%@?? oczywiście że będzie #!$%@?ł że ai jest och ach bo ma o to oparty biznes. To tak jakby elon musk miał #!$%@?ć że auta elektryczne to gówno. Może ai mnie zastąpi ale co zarobiłem i jeszcze zarobię w ciągu 5-10 lat to moje a później to mogę iść na emeryturę pracować na magazynie i
  • Odpowiedz
Sam Elon Musk i inni, kazdy ostrzega, trąbi o tym co się dzieje


@nad__czlowiek: no jak dla ciebie autorytetem od programowania jest Elon, to powodzenia zD

Niezły troll.
  • Odpowiedz
Zastawia mnie jedna rzecz: dlaczego najwięcej do powiedzenia w temacie zastępowania programistów AI mają osoby, które mają najmniej wspólnego z AI?


@nad__czlowiek: No właśnie, ten opis bardzo pasuje do Ciebie :) Ciągle jęczysz, że już za chwilę wszyscy stracimy pracę przez AI lub wskutek braku zapotrzebowania na programistów. Aby tak się stało, to AI musiałoby być na poziomie filmowego Terminatora (T-600). Postęp (techniczny) rośnie gwałtownie tylko na początku (efekt "niskiej bazy").
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: Si jest wstanie tworzyć generyczną muzykę, generyczne obrazki, generyczny tekst i generyczny kod. To się przydaje bo często robimy generyczne rzeczy ale nie jest to coś co na tę chwilę jest wstanie zastąpić ludzi. Zwolnienia mogą się pojawić w branży bo po prostu pewne rzeczy pewnie będzie się robiło szybciej i sprawniej ale to nie jest ta inteligencja która jest wstanie całkowicie zastąpić człowieka.
  • Odpowiedz
Ale ty wiesz jak to działa? Wiesz, że "AI" opiera się na danych które są wytwarzane przez człowieka? Obecna "rewolucja" to efekt tego, że masz internet który ma masę danych - zdjęć artykułów etc i masz wystarczająco szybkie komputery. Jednak AI nie jest wstanie weryfikować prawdziwości danych bo nie myśli - czym ją nakarmisz tym się stanie. To jest całkiem co innego niż inteligencja u zwierząt czy u ludzi. Człowiek nawet bez
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: no jak dla ciebie autorytetem


@mk321: co za roznica kto mialby byc autorytetem w inzynierii? Racje ma ten kto ma dowod, a nie w przeszlosci mial racje albo wiecej dyplomow czy wieksze ego.
To nie jest magia ani psychologia

Nauczylem sie tego jeszcze na praktykach
  • Odpowiedz
Ludzki mózg działa też w oparciu o różne dane i bez tych danych nie mógłby funkcjonować. Może też działać w oparciu o błędne dane i robić rzeczy, które uznamy za głupoty.


@BlueTony: Ludzki mózg częściowo działa w oparciu o dane dlatego jesteśmy wstanie wymyślać rzeczy abstrakcyjne których w naturze nie było jak zaawansowana matematyka.

U ludzi jest jeszcze inna sprawa - duże zróżnicowane. Jedni są bardziej inteligentni drudzy mniej, jedni mają
  • Odpowiedz
ale komputer policzy ci 9489647896784768 * 693469346798468 w 0,001s,


@nad__czlowiek: Chyba jednak faktycznie nie znasz się na komputerach :)
Komputery są o wiele szybsze. Większość ludzi nawet nie wie, jak bardzo. Na przykład ten, przed którym teraz siedzę, jest w stanie wykonać ponad miliard takich obliczeń na sekundę, a to już dość stara (i wolna) maszyna (i3 czwartej generacji). W porównaniu ze mną (jako człowiekiem) jest (w obliczeniach) niewiarygodnie szybki, ale
  • Odpowiedz