Wpis z mikrobloga

#macbook #programowanie #programista15k #apple

Hej, aktualnie używam stacjonarki PC z dosyć kozacką konfiguracją (i7-12700KF, 64GB RAM + RTX 3080Ti) do tworzenia apek frontendowych. W międzyczasie mam odpalone 2-3 instancje VSCode, 2 instancje chrome (lacznie +-30 kart), wiadomo gdzieś leci spotify, slack i tak dalej - programowanie jest bardzo przyjemne. Obok mam macbooka pro 16 na intelu (ostatni mak z prockiem intela) w podstawowej konfiguracji i tam development jest istną tragedią (przeważnie siedzę w domu na stacjonarce, ale zdarza mi się coś klepać w xcode albo gdzieś jadę doraźnie).

Rozważam zakup nowego maka, ale 14 calowego na M3 i tutaj zaczynają się schody, ponieważ po glowie chodzi mi MBP14 M3 Max (14CPU + 30GPU) + 36GB RAMu w cenie ok. 17.5k brutto ale nie wiem czy do mojego zapotrzebowania wersja Max będzie mieć zastosowanie - w sensie przerost formy nad treścią. Myślalem też nad wersją MBP14 M3 Pro z mniejszą ilością rdzeni zarówno CPU jak i GPU. GPU jest mi totalnie niepotrzebne, a wraz z przyrostem cenowym ilość rdzeni GPU się wręcz podwaja, a CPU zyskuje +2, ew. +4 rdzenie. Cenowo tańsze wersje wychodzą od 12k do 14k, ale te tańsze mają dysk 512GB, a ten wcześniej wymieniony Max ma dysk 1TB więc generalnie porównując wersję Pro z mniejszą ilością rdzeni, ale z tą samą ilością pamięci wbudowanej rozstrzal cenowy jest między 15k, a 17k. I tu jest pies pogrzebany, bo zbliżam się do takich cen, że już można dolożyć te parę stów i mieć tego Maxa, co nie? Boże, ale tych wersji jest tyle, że szok XD

Czy ktoś może mi doradzić która wersja najnowszych maków najlepiej się sprawdzi do frontendu?
  • 14
  • Odpowiedz
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@silentbomba:
Macbook to złodziejstwo jeśli chodzi o politykę późniejszej rozbudowy. Chcesz mieć lapka dla człowieka to kup se Della lub Thinkpada workstation siedemnaście cali. Taki na przykład:
https://allegro.pl/oferta/stacja-graficzno-robocza-dell-precision-7780-i9-13890hx-64-2tbssd-rtx-4090-15166855094?fromVariant=15166823907

2TB SSD M2
i9-13950HX (0.8-5.5GHz) 24xCORE
RTX 4090 16GB GDDR6
64GB RAM DDR5-CAMM
Porty USB, karty pamięci o których w Macu można pomarzyć. Kontenerów dockera, VScodów, chromów odpalisz na tym cały #!$%@? klaster. Pojedź gdzieś do sklepu gdzie można pomacać klawiaturę na takim
tos-1_buratino - @silentbomba: 
Macbook to złodziejstwo jeśli chodzi o politykę późni...

źródło: Stacja-Graficzno-Robocza-DELL-Precision-7780-i9-13890HX-64-2TBSSD-RTX-4090-Liczba-rdzeni-procesora-24

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@junus123: Ale w sensie co mam na wirtualce odpalić? Że macOS?

@tos-1_buratino: dzięki za info - spędzilem sporo czasu patrząc porównania i9-13950HX vs M3 Max i wygląda na to, że Intel przebija tutaj Apple. Fajnie, ale the problem is nie odpalę xcode na windowsie :/
  • Odpowiedz
@tos-1_buratino: jaki sens kupować laptopa który ma 17 cali i waży 3kg? Kto nosi takiego kloca.

Z tego co OP pisze, to jego development to raczej proste rzeczy (2-3 instancje VSCode, 2 instancje chrome (lacznie +-30 kart), wiadomo gdzieś leci spotify). IMO Macbook PRO 14" M1/2/3 wystarczy Ci na lata. Ja mając już dosyć starego Aira (M1/16GB) nadal czuję zapas mocy przy podobnym stacku. Po prostu Macbooki na intelu zwłaszcza te
  • Odpowiedz
@Krolik:
Rozbudowywalność to też naprawialność. Np. gdy dysk siądzie.
Wtedy jedziesz do mediaexpert, kupujesz następny, wymieniasz i stawiasz środowisko dev w jeden wieczór od nowa. Na gwarancje odsyłasz najwyżej dysk padnięty a nie całego kompa.

Ale każdy pracuje jak lubi. Ja na jednym lapku dell klepałem crudy 6 lat, w tym na b2b i sobie chwalę. Jabłko bym brał pod LogicPro.
  • Odpowiedz
Na gwarancje odsyłasz najwyżej dysk padnięty a nie całego kompa.


@tos-1_buratino: po pierwsze prawdopodobieństwo że padnie akurat SSD jest znikome, po drugie od tego jest gwarancja NBD; nie obchodzi mnie co padnie, przyjadą i wymienią, to że muszą wymienić całego laptopa to ich problem, nie mój. Ja tego sprzętu używam do pracy. Wymieniać to sobie mogę jak się bawię po pracy.

Po trzecie kto powiedział, że w MBP nie da się
  • Odpowiedz
@Krolik:
W Dellach biznesowych masz NBD 3 albo nawet 4 lata za dopłatą. Ten mój Latitude miał 3 lata właśnie.
Tylko po tym okresie NBD ja swojego używałem zarobkowo kolejne 3 lata, był w pełni rozkręcalny. Spuchła bateria: wymieniłem. Klawiatura zasyfiona: rozkręciłem, wyczyściłem jest jak nówka. Jak się kupuje lapki biznesowe za +10k to dobrze jak da się ich używać dłużej niż trwa gwarancja no a konstrukcje apple nie są zaprojektowane
  • Odpowiedz
Spuchła bateria: wymieniłem.


@tos-1_buratino: W MBP też wymienisz.

no a konstrukcje apple nie są zaprojektowane do tego.


No właśnie konstrukcje Apple średnio żyją znacznie dłużej niż lapki z Windows.
Tak samo iPhone'y vs telefony z Android. Co widać po cenach na rynku wtórnym.
Istotna różnica: aktualizacje oprogramowania.
Co do napraw, to że Ty nie umiesz naprawić w domu, bo trzeba umieć lutować nie oznacza, że serwis niezależny sobie nie poradzi. Serwisów
  • Odpowiedz