Wpis z mikrobloga

BARDZO DOBRA ZMIANA W PRAWIE
Nie mogę doczekać się wiadomości o pierwszej konfiskacie samochodu patusa-alkoholika z 1.5 promila we krwi, który tylko cukierka alkoholowego u cioci na imieniach zjadł.
Najbardziej mnie rozwalał argument, że może to dotknąć kogoś kto utrzymuje się z pracy kierowcy, albo samochód mu potrzebny do pracy. NO TO NIE PIJ DZBANIE.
xD Tym bardziej takim chlorom trzeba zabierać te auta. Kierowca "zawodowy", który wsiada do auta na podwójnym gazie, może stracić auto oraz pracę i niech szuka sobie fuchy ciecia.
#polskiedrogi #cieszesie #prawo #prawojazdy #bekazpodludzi
  • 91
  • Odpowiedz
jeżeli przepis daje taką możliwość to tak.


@TurnerTheBurner: Zazwyczaj w przepisach sa widelki. Ale ja nie uwazam ze powinny zalezec od sytuacji materialnej, pozycji spolecznej itp.

Dlaczego w przypadku więzienia, nie ważna jest wartość czasu a w przypadku konfiskaty ważna jest wartość auta? Dlaczego jedno przeliczasz a drugiego nie?


Bo w przypdku wartosci auta ta wartosc jest sztywna i ustalona (nie czepiaj sie - ufam ze zrozumiales o co chodzi). Takie
  • Odpowiedz
@gorzki99:

Bo w przypdku wartosci auta ta wartosc jest sztywna i ustalona (nie czepiaj sie - ufam ze zrozumiales o co chodzi). Takie a takie auto kosztuje tyle a tyle. Da sie to ustalic obligatoryjnie. Pomijamy tutaj ze ktos se moze wystawic gruza za 200k i liczyc ze sie sprzeda. Mowimy o realnej wartosci.


Tak, w przypadku auta łatwo da się wycenić ile nominalnie kogoś to kosztowało. W przypadku więzienia nie
  • Odpowiedz
@TurnerTheBurner: Powiem Ci ze dawno na wypoku nie spotkalem sie z taka wymiana pogladow. Czapki z glow. Chcialbym jednak doprecyzowac (i sie upewnic) ze dyskutujemy o tym samym.

Ja stoje na stanowisku ze zabieranie auta to ROZNA kara - Ty ze ta sama.
Ja stoje na stanowisku ze rok pierdla to TA SAMA kara - Ty ze rozna.

Dobrze podsumowalem?
  • Odpowiedz
Tłumacząc to na twoje wypowiedzi:

Ja stoje na stanowisku ze zabieranie auta to ROZNA kara - Ty ze ta sama.

Nie

Ja stoje na stanowisku ze rok pierdla to TA SAMA kara - Ty ze rozna.

Nie.

@gorzki99: niestety jest to bardziej skomplikowane. Czy są różne czy takie same zależy od wybranego kryterium, ponieważ aby stwierdzić "równość" należy wybrać kryterium oceniające tę równość. A kryterium można wybrać różne:

a) kryterium równości
  • Odpowiedz
Z twojego podsumowania wynika, że uważasz:

rok więzienia = rok więzienia

pozbawienie auta != pozbawienia auta

mandat 100 PLN = mandat 100 PLN


@TurnerTheBurner: Dokladnie tak.

nie widzę kryterium, dla którego zachodzą takie równości jak twoje, bo dla więzienia i mandatu stosujesz kryterium nominalne zaś dla kary konfiskaty kryterium utraconego dochodu, co jest nielogiczne.


Jest to jaknajbardziej logiczne ale trza poptrzec szerzej.

Mnie serio nie interesuje kto zostal ukarany. Czy bogacz
  • Odpowiedz
Auto to auto


@TurnerTheBurner: znowu muszę poprzeć @gorzki99 bo widzę, że ekwilibrystyka w tłumaczeniu własności wchodzi na nawy poziom.
Utwórzmy nowy przepis: za przestępstwo X osobie odbierany jest majątek.
Majątek = majątek, ale dla Mietka to 8 zł i dwie puszki aluminiowe, a dla Przemysława huta stali, siedem mieszkań i to co zataił w sprawozdaniu podatkowym. A to wszystko bo podrapali się po uchu we wtorek.
Dalej jest równo?
  • Odpowiedz
Utwórzmy nowy przepis: za przestępstwo X osobie odbierany jest majątek.

Majątek = majątek, ale dla Mietka to 8 zł i dwie puszki aluminiowe, a dla Przemysława huta stali, siedem mieszkań i to co zataił w sprawozdaniu podatkowym. A to wszystko bo podrapali się po uchu we wtorek.

Dalej jest równo?


@100fraszek: Utwórzmy nowy przepis: za przestępstwo X osobie odbierany jest rok wolności.
Rok = rok, ale dla Mietka to gówno życie,
  • Odpowiedz
@TurnerTheBurner Ale siedząc rok, obaj Mietek i Przemek stracili po 365 dni, a nie skrajnie różne oszczędności życia.
Obywatele są równi wobec prawa, a nie odwrotnie. To znaczy, że ręka prawa musi być ślepa na różnice między obywatelami (w majątku też). Prawo rzymskie jest na pierwszym roku.
  • Odpowiedz
@100fraszek:

Ale siedząc rok, obaj Mietek i Przemek stracili po 365 dni, a nie skrajnie różne oszczędności życia. Obywatele są równi wobec prawa, a nie odwrotnie.


Ale tracąc auto, obaj Mietek i Przemek stracili po aucie, a nie skrajnie różne oszczędności życia. Obywatele są równi wobec prawa, a nie odwrotnie
  • Odpowiedz
@100fraszek: masz nielegalną broń palną. Jeżeli państwo zabierze ci tę broń, ma jakiekolwiek znaczenie ile ta broń kosztowała?

Rozumiem, że państwo powinno nałożyć karę więzienia albo mandat a za broń zwrócic pieniądze? Tak mówi prawo rzymskie?

Nie, bo istotą kary jest zabranie auta jako narzędzia nielegalnego działania, a nie jako kara finansowa. Quasi karą finansową staje się w momencie braku własności auta, tylko jako rozwiązanie problemu zabrania auta czyjegoś co by
  • Odpowiedz