Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #programista25k #programista50k #it #pracait #pracbaza #kryzysit

Kminicie jak wiele osób w IT to teraz bootcampowicze? Przeanalizowałem to sobie

Bootcampy zaczeły wchodzić na rynek w 2016-2017 roku. Ja wtedy wchodziłem do branży jako student i w zasadzie jak usłyszałem o bootcampie to wydawało mi się głupie wydać wtedy 8000 zł za 3 miesięczny kurs, ale ogólnie ludzie w necie jeszcze mało wiedzieli o tych bootcampach. Praktycznie mało kto o tym wiedział, szczątkowe info na 4programmers, raczej wypowiadali się ludzie mocno pozytywnie (zapewne marketing szeptany, opłacone posty). No i wtedy były chyba tylko ze 2-3 firmy bootcampów i oddziały tylko w największych miastach >500k typu KRK, WWA, WRO itd. Tych lekcji było mało więc zaledwie pewnie z 1000-2000 osób wtedy poszło na te bootcampy i zostało absolwentami w rok.

Stosunkowo dopiero w 2018 roku zaczeła się nagonka na bootcampy, ale taka stopniowa, tylko na niszowych forach tematycznych o tym gadano i raczej zdania dopiero zaczeły być 50/50. Sporo absolwentów bootcampu wbiło do branży i sobie chwaliło, dalej sporo marketingu szeptanego, opłacane posty, ale też zapewne było sporo głosów od midów i seniorów co przyjeli takich bootcampowców do pracy i zobaczyli jak kiepsko ogarniają.

Samych firm wtedy wyrosło jak grzyby po deszczu, z 2-3 zrobiło się z 10, kursy nie były tylko w miastach >500k ale zaczeli też prowadzić w Poznań, Gdańsk, Szczecin, Lublin, Bydgoszcz itd. Wtedy już te firemki wprowadzały z 5000 osób rocznie

Dopiero w 2019 pod koniec rozpoczął się całkowity rozjazd bootcampów. Samych firm było ponad 10k, szkolenia nawet w miastach 100k, nawet dotacje z urzędu pracy xD. Bootcampowiczów wtedy chyba z 10000 wchodzilo już. Ale ludzie wtedy zaczeli masową nagonkę czy to na youtubie, czy na 4progrmamers, czy wykop - "nie idźcie na bootcampy bo to gówno". Następywało też wtedy stopniowe nasycenie rynku i pierwszy raz zaczeło pojawiać się 200-300 CV na juniora (obecnie to już 1000-2000 CV na juniora w miesiąc hehe)

Ale zatrzymajmy się tutaj na chwile. Fakt jest taki, że od tego 2016 do końca 2019 jakieś 60-70% absolwentów bootcampu realnie wchodziło do branży. Przeszkolonych osób było zapewne z 20 000 przez te kilka lat więc możemy liczyć, że 14 000 - 15 000 bootcampowiczów wbiło sobie do branży na luzaka, gdzie programistów w Polsce jest jakieś 200 tysięcy, czyli jakieś 10% obecnych programistów to bootcampowicze.

Oczywiście idąć dalej w 2020, 2021 itd dalej bootcampy przemielają te 10 000 osób rocznie i więcej (stąd te 2000 CV w miesiąc na juniora) ale już od 2020 roku raczej nikt bootcampiwiczów nie chciał zatrudniać, bo sie na nich przejechali, wszędzie w necie setki opinii że nie warto, że scam, że nie chcą takich zatrudniać a same 500 godzin bootcampu to za mało nawet na stażystę itd. Wtedy firmy zaczeły brać tylko ludzi po infie, studiach pokrewnych, samouków, a sama skuteczność bootcampów zapewne spadła do 5-10% (tylko ci najlepsi z najlepszych wchodzą co roku do IT)

Teraz te 14 000 bootcampowiczów są midami i seniorami xD I ja serio spotykam w pracy sporo osób co są po bootcampach. Mam 7 lat stażu w IT, pracuje teraz w 4 firmie, ogólnie byłem w 5 projektach (czyli pracowałem w 5 różnych teamach) i zawsze w teamie mam kogoś po bootcampie co był jakimś nauczycielem w liceum, absolwentem filozofii czy byłym strażnikiem miejskim xD Oczywiście niezależnie od stażu są to zazwyczaj najsłabsze osoby w teamie, które generują najwięcej bugów i trzeba po nich najwięcej sprzątać

Wielu z was pewnie nie zdaje sobie sprawy ale na bank też pracujecie z absolwentami bootcampu lat <=2019
  • 6
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: Tak, jak zauważyłeś na początku gdy rocznie te bootcampy wypuszczały z 2k ludzi rocznie nie było to problemem. Problem zrobił się w okolicach drugiej połowy 2020 gdy najpierw było wielkie ssanie w związku z bańką covidową (wszyscy na HO, duża część życia przeniosła się do internetu, ktoś musiał tworzyć dla nich extra content czy to gry, czy strony, czy aplikacje no i je utrzymywać testowac itp). Od 2022 za to
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: rel, wchodzilem na rynek IT around 2018, na staz w miescie 200k wpadalo po 300 cv i pierwszym filtrem byly studia IT, nie masz w CV to wylatujesz. Majac status studenta na staz musiałem napisac Selecta i pętle a kolege w innej firmie spytali ile bierze na klatę ehh piekne czasy
  • Odpowiedz