Wpis z mikrobloga

Drodzy moi,
Rzecz jest poważna! Żona wyśmiewa się ze mnie. Mowię od czasu do czasu na ludzika lego per "hipek" co zawsze wywołuje u niej salwy śmiechu... Wiem, że nie jest to oficjalna nazwa na taką figurkę, ale śmiem twierdzić, że nie tylko ja tak mówiłem w dzieciństwie.
Potrzebuję od Was potwierdzenia (lub nie, ale mam nadzieję na potwierdzenie ;) ), że znacie taką nazwę, lub słyszeliście jak ktoś jej używa. Chcę wiedzieć czy to powszechne słowo czy może regionalizm. Dla dobra miru domowego oczywiście...

PS. Zastanawiałem się nawet nad etymologią tego słowa. Mam przeczucie, że pochodzi ono od jednych z pierwszych figurek z Kinder Niespodzianki, którymi były hipopotamy.

Były to początki lat 90, więc możliwe, że "hipek" mogły mówić osoby mające obecnie ok. 35-40 lat i na rynek dopiero zaczęły wchodzić zachodnie zabawki a kilkuletnie dzieci mogły nie kojarzyć ludzików lego ze słowem "figurka" czy "ludzik" właśnie a kojarzyły już nazwę "hipek" z małymi figurkami.

#lego #kinder #hipek #ludzikilego #etymologia
  • 107
@VeritasEtLux 33 lvl, od zawsze słowo "hipek" pojawiało się w moim otoczeniu, chociaż ja akurat go nie używałem. Ludzik tak.
Z takich dziwnych wyrazów to pamiętam że za małolata u mnie na osiedlu mówiło się "fuga" na męskie przyrodzenie. Nigdy i nigdzie indziej nie widziałem żeby ktoś mówił tak na fiutka.
pierwszych figurek z Kinder Niespodziank


@VeritasEtLux: dobrze pamiętam te figurki, ale pierwsze słyszę żeby tak mówić na figurki lego
( ͡° ͜ʖ ͡°)

Czytając komentarze i trochę googlując, wydaje mi się że to okreslenie jest znacznie starsze niż te figurki z kinder, jest regionalizmem, ale nie znalazłem etymologii.
NieBendePrasowac - >pierwszych figurek z Kinder Niespodziank

@VeritasEtLux: dobrze p...

źródło: 3XHTEZ

Pobierz
@VeritasEtLux nigdy w życiu takiej nazwy nie słyszałam, lvl 38, pomorskie

ktoś powinien zrobić badania na ten temat bo takie regionalizmy są serio arcyciekawe ( ͡° ͜ʖ ͡°)

mało tego! Nawet pies mojego wujka (swoją drogą bardzo fajny. Pies. Nie wujek. Chociaż też) wabił się Hipek.


@ryrzzjapkami: to akurat od Hipolita
@VeritasEtLux: mogę potwiedzić, że słowo hipek to oficjalna(wręcz urzędowa,obowiązująca) nazwa ludzików do zabawy.
jedynie miewam wątpliwości, czy piszemy samo h, czy ch.
ale tego to chyba nawet sam JE Pan Miodek by nie wiedział. ;)
ps. lubię też np. gry, w których chodzi się hipkiem.


Też mówiłem hipek. 87' here. Ale to na LEGO ludziki mówiłem ludek. Te hipki to bardziej z Kinder niespodzianką mnie się kojarzą, mało tego jakoś początkiem lat 90' właśnie była seria hipopotamów z kinderkow, to chyba stąd pamiętam