Wpis z mikrobloga

Odnośnie #nieruchomosci ,kosztów życia i kredytu 0 %. Zapraszam do dyskusji.

https://www.otodom.pl/pl/oferta/okazale-przestronne-mieszkanie-z-balkonem-ID4o4Rd

Da się kupić tanio? Da się. 340k za 68m2. Na rodzinę z dzieckiem w sam raz. Odległość od Gdańska to 55km. Można pracować hybrydowo izi. Miasto 50k mieszkańców. Zastanawiam się, dlaczego ludzie z takich miejscowości wyjeżdżają? W całej Polsce jest sporo takich miejscówek, z których młodzi uciekają do dużego miasta, a potem biedują xD Wiadomo, że młodość rządzi się swoimi prawami, no ale jednak. Jedziemy dalej

https://www.otodom.pl/pl/oferta/mieszkanie-2-pokojowe-przy-parku-ID4oA6a

Małe mieszkanie dla pary do umeblowania/remontu. Elbląg, miasto +100k mieszkańców. Cena za nieruchomość 42 m2169k zł Rozumiecie? 169k. 60 km odległości od Gdańska. Malutki kredyt przy oszczędnościach.

Nie uderzam tu teraz do osób z Polski powiatowej i dziur zabitych dechami, gdzie nie ma absolutnie nic, ale z takich miejscowości jak powyżej też ludzie uciekają i pchają się do dużych miast. Pytanie PO CO?

Sam pochodzę z miasta w podobnym przedziale i jest tu: kilka siłowni (w tym 24/7), kręgielnia, restauracje, teatr, kino, kawiarnie, parki, place zabaw, a w powiecie lasy i jeziora. W odległości do 50km znajdzie się jeszcze strzelnica i escape roomy. Moi koledzy zostali. Ja wyjechałem na 1,5 roku do #trojmiasto i to była najgorsza decyzja w życiu.

#pieniadze #zycie #rozwojosobisty #pracbaza #niebieskiepaski #rozowepaski
  • 30
  • 0
@PfefferWerfer: bo wymarzyli sobie duże miasta, a ja piszę jako osoba, która tam kończyła studia i potem mieszkała ponad 1,5 roku, że nie warto. Na samo paliwo wydawałem dużo, bo komunikacją to bym och*jał
@Kopyto96: Jakoś statystyki nie idą w parze z twoją teorią

10 tysięcy w 10 lat. O tyle zmniejszyła się liczba mieszkańców Elbląga w latach 2013 - 2022 w statystykach Głównego Urzędu Statystycznego. Zmniejsza się udział najmłodszych mieszkańców miasta na korzyść najstarszych. Wyludnianie się miasta przyspieszyło w ostatnich latach.


https://www.portel.pl/spoleczenstwo/elblag-mamy-problem/135343

Tak jak lubię Elbląg, bo łączy mnie z tym miastem moja prywatna historia, to jednak jest to trochę miasto zmarginalizowane. Owszem, do
  • 1
@Onbezwasa: galerie jako wyznacznik życia w dobie e-commerce xD słabe knajpy? No nie ma tam pewnie restauracji z cenami 100 zł za danie, ale jak chcesz sobie raz na jakiś czas wyjść w ten sposób, to lepiej tripa zrobić właśnie
@Kopyto96:

Moje miasto (nie napiszę jakie) w 19 lat wyludniło się o jakieś 20 tysięcy i uważam to za głupotę ze strony ludzi.


Moje o 10 tys., a startowaliśmy z 30 tys. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

bo wymarzyli sobie duże miasta, a ja piszę jako osoba, która tam kończyła studia i potem mieszkała ponad 1,5 roku, że nie warto. Na samo paliwo wydawałem dużo, bo komunikacją to
@Kopyto96: Ja już trochę widzę po znajomych trend przepraszania się ze swoimi miastami pochodzenia, a są to właśnie głównie takie powiatówki jak STG/EG. No cóż, kasa bejbe, jak stoisz przed dylematem czy przełknąć późnego gierka za 600k do remontu na Żabiance, czy jednak wyjechać do Tczewa i za taką kasę mieć 3 pokoje po remoncie to dla niektórych, myślących już perspektywicznie o rodzinie, rachunek jest prosty. Ja też jednak mam nadzieję,
Mi niczego nie brakuje


@Kopyto96:
Ale pytasz, o to czego innym brakuje, czy o to czemu Tobie jest dobrze?
Czy po prostu uważasz, że jak Tobie coś odpowiada to powinno wszystkim odpowiadać?

Bo serio, nie rozumiem - pytasz czemu ludzie nie chcą do małych miasteczek, dostajesz odpowiedzi i wszystkie odrzucasz bo TOBIE te rzeczy nie przeszkadzają.
Ja mówię o Elblchążanach, a nie że ty masz do Elbląga się wyprowadzać.


@Kopyto96: No jak widać Elblążanie przez ostatnie 30 lat nie mieli możliwości pracy zdalnej i dlatego uciekali do Trójmiasta (zdalna i hybryda to wynalazek ostatnich 3-4 lat). Jeśli ktoś chce jakąkolwiek pracę poza byciem fabrykantem lub brygadzistąto w Elblągu sobie niczego nie znajdzie - o #!$%@? w biurowcu to już w ogóle zapomnij - a że whitecollar stanowisko
a też jednak mam nadzieję, że ten hype na TOP 5 minie, chociażby z racji przegrzania rynku.


@Iskaryota: Patrząc co się dzieje na zachodzie i na wschodzie to nie minie. Korea południowa ma 50 mln mieszkańców a Seul 10 mln.

A dlaczego nie minie? Bo praca. PRL miał te zaletę że istniało rozproszone rolnictwo i przemysł, III RP to zniszczyła i teraz zostają ci korpo. A korpo masz w największych miastach.
Tobie może nie brakuje - zapytasz się dzieci jak im się podobało wyjeżdżanie na studia do Gdańska bo ojciec sobie wymyślił pozostanie w Elblągu. Poczytaj trochę #przegryw to zobaczysz jak się czują ludzie uwięzieni na zadupiach z rodzicami ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@PfefferWerfer: Takie dzieciaki będą bardzo wydymane bo ile teraz jeszcze da się kupić mieszkanie w top5 to za te 20-30 lat będzie możliwy tylko najem