Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki i Mirabelki, mam zapytanie ktore mi nie daje spać. Jaki target dać sobie na debiut w maratonie? Połówkę kiedyś robiłem (bez wiekszych strategii/treningów), ale tym razem dużo mocniej się przyłożyłem do przygotowań - robiłem jakakolwiek bazę, nauczyłem się jeść itd. Teoretycznie założyłem sobie target sub4, ale nie wiem czy nie pchać się cosik mocniej? Długi czas chyba nie bede miał ochoty na maraton, a runnalyze mi pokazuje zakres 3:36-4:36 i w sumie ciężko mi coś wybrać. Garmin znowu 3:41-3:42. Miałby ktoś chwilke zerknąć na moją strave/runalyza/cokolwiek i doradzić najbardziej optimum? Tak, wiem na pewno dało się lepiej przygotowac, ale jednak chciałbym wydusić ten debiut 🫡 Na koniec dodam tylko, że mam dość specyficzne tętno, max 210, a testowy półmaraton po pracy ok. miesiac temu wleciał na avg 194 <2h.

https://runalyze.com/athlete/qaczek

#bieganie #maraton
  • 8
  • Odpowiedz
  • 0
@PurpleHaze: Nie, nie ma mowy o 3:36. Napisałem tylko co pokazuje runalyze - imo abstrakcje. Bardziej mi chodzi o to czy pchać się w jakieś 3:50, czy to nierealne przy moim ’stażu’. Musze niestety o tym w dużej mierze zdecydowac na starcie zeby dobrego zająca złapać, a modyfikacje podczas trasy mogą być nieco zbyt skomplikowane.
  • Odpowiedz
@qaczek169 radził bym trzymać się celu sub 4:00 lub jak najbliżej tego. Maraton rządzi się swoimi prawami - na 30-35 km przyjdzie weryfikacja i "inkasent" - trzeba będzie zapłacić :) patrząc na Twój wynik na półmaratonie to sub4:00 będzie bardzo dobrym wynikiem - przyjmuje się często prognostyk przed maratonem jako 2 x czas połowy + 10 min. W moim przypadku debiut w maratonie to też była rozkmina że no może 3:45 i
  • Odpowiedz
@qaczek169: Jak chcesz się poprawić to rób treningi codziennie, zasady neurobiologii mówią jasno, lepiej częściej i mniej niż rzadziej, ale więcej. Na razie z takimi wynikami na maraton nie ma co się pchać.
  • Odpowiedz
@qaczek169: maraton to nie tylko pęd a w dużej mierze głowa. Ja startowałem z grupą na 3:40:00. Utrzymałem się z nimi 15 km.

21 km zrobione w rekordowym czasie 1:51:19 - moje założenie było pobiec jak najlepiej pierwszą część biegu oraz całość poniżej 4h.

Mój wynik na debiucie 3:53:09 - to prawda powyżej 34 - 35 km nie czujesz nóg, walczy sama głowa.

Biegnij z jakąś grupą: 3:40 to średnia około
  • Odpowiedz
  • 0
Hmmmm, to myślę że podłapie się do pace’a negative split 3:50 - w połowie dystansu zobaczymy czy jest paliwo, czy raczej brak i ewentualnie będziemy łapać positive splita z 4:00 😅
  • Odpowiedz
@qaczek169 kiedy chcesz biec ten maraton? Zacznij dokładać do wybiegań odcinki z tempem docelowym. Jak planujesz tylko jeden start to próbuj na grubo bo później będziesz żałował. U mnie garmin rzadko się mylił, zazwyczaj lekko zaniżał.
  • Odpowiedz
@qaczek169: najlepiej wystartuj sobie w jakimś półmaratonie, dużo teraz tego się odbywa. Dobrą prognozą na maraton będzie czas półmaratonu x 2 + 15-20 minut. Ewentualnie start na dychę, ale wtedy prognoza będzie mniej dokładna.
  • Odpowiedz