•  

  Dawno temu jak powstawały banki wymyślono coś takiego jak tajemnica bankowa. Chodziło o to, aby zachęcić ludzi do trzymania pieniędzy w bankach, a nie w tapczanie. Tak jest bezpieczniej i lepiej dla gospodarki. Tajemnica była stopniowo luzowana, początkowo do walki z terroryzmem, później dodatkowo przeciw praniu pieniędzy. No i w tej krótkiej historii docieramy do dzisiaj, gdzie pis sobie przepchął cichaczem przepisy, że skarbówka ma prawo zaglądać wam na konta w zasadzie bez powodu i w dowolnym momencie. Moje państwo, takie wspaniałe.

  #gielda #banki #tajemnicabankowa #prawo
  pokaż całość

  •  

   a nie chodziło o to że kiedyś w bankach kasę trzymali tylko bogaci, a bogaci zawsze mają specjalne przywileje? I zasady trzeba luzować gdy wszyscy zaczęli ten trzymać kasę?

   @elf_pszeniczny: Dokładnie o to chodziło, @mickpl: dorabia tutaj jakąś nie wiadomo jaką filozofię ( ͡° ͜ʖ ͡°) W tajemnicy bankowej zawsze chodziło o to, żeby chronić tajemnicą tych, co mają pieniądze, przed tymi co jej nie mają. Wtedy nikt nie zadaje kłopotliwych pytań "A skąd masz pieniądze?", "Czy Ty nie powinieneś zapłacić zgodnie z prawem większego podatku?" albo "Czy to na pewno jest dobry system, w którym najbogatszy 1% ma tyle samo majątku co 50% najbiedniejszych?" ( ͡° ͜ʖ ͡°) pokaż całość

  • więcej komentarzy (54)

 •  

  Około roku już mieszkam w bloku po wyprowadzce od #toksycznamatka - i coś mnie za każdym razem uderza. Sąsiedzi w mieszkaniu po lewej stronie i starsza Pani (może mama) w mieszkaniu po prawej. Oni mają balkon, my nie.
  Mieszkam na ostatnim piętrze, i w 8 na 10 przypadków gdy wychodzę z mieszkania, akurat któraś sąsiadka też wychodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°), ale uznaję to na plus - bo gdyby ktoś chciał się nam włamać to mamy świadka ( ͡º ͜ʖ͡º)
  Problem jest z podsłuchiwaniem. Jest lato, każdy ma otwarte okna, no i siedzą na balkonie, słuchają. Otwieram szafę, za chwilę sąsiadka też otwiera (za ścianą). Już od początku się pilnujemy, ale teraz latem ani normalnie porozmawiać o tym co dzieje się w życiu, w pracy, wszystko albo słuchamy na słuchawkach albo piszemy tekstem na Telegramie. Nawet robimy sobie żarty, opowiadamy kompletnie zmyślone sytuacje niby z pracy plus detale typu ("wziął trzy pomidory, jeden zeżarł, a drugim rzucił w szefa, bo na trzecim się pośliznął" - kompletnie idiotyczne detale), za chwilę partner mówi że o tym samym mówią na balkonie ( ಠ_ಠ)
  Rozmawiałem o tym z terapeutą, rozłożyła ręce, mówiąc że po prywatność to do domu jednorodzinnego, a nie bloku.
  Jakieś pomysły na podsłuchy poza generatorem szumu?
  #blokowisko #prywatnosc
  pokaż całość

 •  

  Jestem na początku swojej programistycznej ścieżki i szukam pracy, dostałem propozycję stażu (za całkiem sensowne pieniądze, więc to też jakiś argument dla mnie) w programowaniu aplikacji wykorzystując low code. Ma to sens? Jest w tym przyszłość i sensowne pieniądze czy raczej szukać czegoś innego?
  #programowanie #praca #it

  •  

   @pralatoo: I jak tam, poszedłeś na ten stać? Jaki techstack wariacie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Ważne jest żeby zrozumieć że programista low-code to nie developer - z jednej strony nie jest wymagana dogłębna znajomość arkanów programowania, a z drugiej strony wymagane jest żebyś samodzielnie przynosił w krótkim czasie wartość biznesową w tym co robisz, czyli też musisz się znać na tym w czym jest to wykorzystywane, np. rozumieć czym są KPI czy inne wskaźniki jeśli robisz w jakiś raportach. Czyli mniej IT, a więcej innych umiejętności ( ͡° ͜ʖ ͡°) pokaż całość

  • więcej komentarzy (7)

 •  

  Jak myślicie jest szansa znaleźć jakaś prace zdalna na weekendy lub po pracy jakie 3-4h dziennie w CADzie? Projekt na boku czy dokumentacja techniczna do zrobienia. Szukałem czegoś w ogłoszeniach, ale strasznie ciężko coś takiego znaleźć… Ogarniam #solidworks #inventor #autocad . Na codzień pracuje w sektorze #oilandgas , dużo konstrukcji stalowych typu ramy, zbiorniki, wymienniki ciepła, dobór zaworów i ich parametrów. Obecnie brak możliwości robienia nadgodzin, a przydałoby się dorobić trochę $. Do końca października mam status studenta, 3 lata doświadczenia w branży.

  A może u kogoś w firmie nie wyrabiacie się z robota i np. dokumentację techniczną przydałoby się wykonać „zewnętrznie”.

  #inzynieria #konstruktor #mibm #praca
  pokaż całość

  •  

   @Wazzzup: Pewnie że się da, trzeba tylko być w tym dobrym i znać osoby które wiedzą że jesteś w tym dobry ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Projektanci jak już mają doświadczenie to z tych co znam to często coś rysują na boku ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale takich zleceń nie da Ci ktoś, kto Cię nie zna.

  • więcej komentarzy (3)

 •  

  #it #cyberbezpieczenstwo

  Mirki, polecicie jakiś program do szyfrowania folderów na Windows 10 Home? Zależy mi na tym, żeby był darmowy (wiadomo ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) i żeby była możliwość pracy w plikach na tym folderze - edycja i takie tam, jak to umożliwia np. BitLocker. Chodzi o to, żeby nie było trzeba za każdym razem rozpakowywać, edytować i pakować z powrotem.

  Znalazłem wstępnie https://pl.wikipedia.org/wiki/VeraCrypt jakieś opinie? Umożliwia on edycję zaszyfrowanych plików bez zbędnego pieprzenia się?
  pokaż całość

 •  

  #mikrophysio

  1) Pani Biegaczka, lat 43. Zawzięta Pani z korpo od wielu miesięcy biegająca 60-70km tygodniowo jadąc na rowerze upadła na kolano. Zebrał się krwiak w kaletce podrzepkowej. Ortopeda dwukrotnie sciągał po 10ml płynu/mętnej krwi, poza tym wrzucił leki przeciwzapalne na receptę. Pani trafiła do mnie po 3 tygodniach od urazu. Na USG wszystko w porządku oprócz lekkiego obrzęku oraz podejrzenia pęknięcia rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej (zalecony MRI aby to potwierdzić/wykluczyć). Stan ogólny dobry, bolesność tylko przy pełnym zgięciu (na skutek obecnego obrzęku). Zrobiliśmy szybką terapie - masaż, pinoterapia, chłodzenie kompresyjne kolana i pokaz ćwiczeń mających na celu uruchomienie kolana. Pani po dwóch dniach ma się lepiej, zlecony godzinny marsz „na przetarcie” nie sprawił problemów. Wprowadza powoli z powrotem bieganie.

  2) Pan Magazynier, lat 23. Zerwany Achilles podczas gry w piłkę nożną (start z miejsca do piłki). Rekonstrukcja na trzeci dzień po urazie (wow! brawo NFZ). Jesteśmy po 8 tygodniu od urazu, napisze po kolei co było robione:
  tydzień 3: masaż podudzia, lekka izometria na piszczelowe, pełne odciążenie o kulach, orteza sztywna, ćwiczenia na siłowni na maszynach na przód i tył uda, pośladki, brzuch, cardio rękoma; zakaz rozciągania łydki powyżej neutralnej pozycji stopy!
  tydzień 4: dokładamy mobilizacje blizny oraz izometrie lekką na trójgłowy łydki, poza tym bez zmian
  tydzień 5: zaczynamy przestawać odciążać całkowicie - markowanie obciążenia na 50%, poza tym bez zmian
  tydzień 6: odrzucamy kule, chodzimy w ortezie tylko, zaczynamy mobilizować powoli zakres wyprostu stopy powyżej neutralnej pozycji stopy, wchodzimy w większe obciążenie podczas ćwiczeń na łydkę, poza tym bez zmian
  tydzień 7: wyrzucamy ortezę do kosza, zaczynamy chodzić o własnych siłach w butach, gdzie mamy włożone pod stopę 1cm podkładki pod piętę, poza tym bez zmian
  tydzień 8: zaczynamy osiowo dociążać nogę - stanie jednonóż, lekkie wspięcia na palce, jaskółki itp.
  Teraz będzie tylko do przodu (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  3) Koszykarz lat 14. Dyskopatia o poziomie ekstruzji na odcinku L5-S1, to był stan w jakim przyszedł, teraz jest już stan przewlekły jednak odczuwa czasami ból. Pytanie - jak w wieku 12 lat mieć kręgosłup w stanie normalnego 70-latka? Obciążenie genetyczne. Co tutaj robimy? Ćwiczymy tylko i wyłącznie. Uczę chłopaka wzorców ruchowych, wzmacniam progresywnie wszystko po kolei. Zero magii, praca u podstaw ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚

  4) Pan Handlowiec lat 61. Nagle pojawił się ból łydki po przejściu godzinki marszem po lesie. Nie znikało przez tydzień obrzęk, przyszedł na USG. Stan zapalny omięsnej, poza tym wszystko ok. Pan stanął mi w drzwiach gabinetu i zakomunikował od razu: „nigdy nie ćwiczyłem, nie ćwiczę i nie będę”. Ciężki przypadek, ehh. Terapia polegała na porządnym rozmasowaniu, krioterapii, elektrostymulacji mięśnia i przekonaniu Pana do ćwiczeń. Udało się wprowadzić w życie typowy protokół Alfredsona, nic więcej. Na kolejnej wizycie trochę się poprawiło ale bez cudów. Powtórzyliśmy wszystko, zobaczymy co dalej w kolejnym tygodniu.

  5) Piłkarz zawodowy, lat 21. Mocny sezon piłkarski zaowocował zajebistymi przeciążeniami. Chłopak naderwał sobie w trakcie jednego meczu mięsień prosty brzucha na przyczepie bliższym. Pierwszy raz słyszałem o takim przypadku, ale fart! Ból podobny jak przy pękniętych żebrach, ciężko usiąść na kiblu i zrobić swoje, nawet sie podnieść z łóżka musiał przez bok. Bardzo trudna okolica do terapii dla mnie - poza tym robiliśmy typowy protokół po naderwaniu mięśniowym z dodatkiem treningu oddechowego aby cała jama brzuszna trochę pracowała. Chłopak ma ogólnie pecha, wcześniej naderwał więzadło pachwinowe i miał dłuższą przerwę, teraz szykuje sie podobna.

  6) Pan Mechanik, lat 44. Ból barków i pleców. Przyczyna? Praca i mało ruchu. Ogólnie facet taki dobrze zbudowany, z typowym brzuszkiem piwnym. Co robimy? Ćwiczymy. Pan sam nie umie za bardzo i mu się nie chce samemu na siłownie chodzić, wiec przychodzi do fizjoterapeuty: „a bo se pogadać możemy, ja lubię gadać o dupach i polityce”. Miło leci ta godzina zawsze :)

  7) Na zdjęciu typowy ultra biegacz co nie chce mu się dbać o siebie i potem szuka takich osób jak ja ¯\(ツ)

  #mikrophysio #fizjoterapia #mikrokoksy #mirkokoksy #pracbaza
  pokaż całość

  źródło: IMG_6238.jpg

 •  

  Czy waszym zdaniem bez studiów kierunkowych można wejść w branże #automatyka tylko po kursach? Chciałbym się przebranżowić i znalazłem w internecie np. taki https://kursyautomatyki.pl/kurs/podstawyautomatyki/ traktuje to dopiero jako początek drogi, wiadomo z czasem szukałbym innych możliwości. Dodam, że pracuję w firmie w która bardzo dużo korzysta z automatyki, praca urządzeń, różne zabezpieczenia itp. więc mniej więcej już wiem jak to wygląda z boku #praca pokaż całość

  +: dziadeq
  •  

   @spokojny_chlopak: Zależy jaki poziom stanowiska Cię interesuje. Jeśli technik UR, to studia są niepotrzebne.

   Jeśli aspirujesz na stanowiska inżynierskie, to studia dobrze zrobić. Nie chodzi o to że się tam nauczysz czegoś przydatnego, bo w przypadku automatyki to średnio się przekłada, ale dla pracodawcy papier ukończenia studiów jest dowodem na jakiś tam minimalny poziom intelektualny, który jest wymagany na stanowiskach inżynierskich.

   Z tego powodu bez papierka może być ciężko, chyba że uda Ci się skorzystać z awansu w obecnej firmie, bo ktoś dostrzeże Twoje ambicje i predyspozycje ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wtedy brak studiów nie będzie problemem, jak będziesz w CV miał jakieś lata doświadczenia jako inżynier.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (8)

 •  

  Czy ktoś mi może powiedzieć dlaczego polska szkoła managementu jest taka podła?

  Od kiedy zostałem kierownikiem zespołu - wcześniej będąc pracownikiem - zarządzam sobie spokojnie opierając swój autorytet o dobre relacje z podwładnymi, o empatię. Osoby które nie chcą pracować zwalniam. Ale nigdy nie muszę krzyczeć na pracowników czy wymuszać działania - lubią pracować ze mną bo mają luz, a mają luz bo pracują. Jakie macie doświadczenia własne? To dobra droga? Dlaczego tak mało "kierowników" się decyduje na ten sposób zarządzania?

  #praca #zarzadzanie #pracbaza
  pokaż całość

  •  

   Czy ktoś mi może powiedzieć dlaczego polska szkoła managementu jest taka podła?

   @Suheil-al-Hassan: Powodów jest wiele, najważniejszy jest taki że polskie firmy są zwykle heirarchicznymi folwarkami i trudno nie być w skurwensynem w skurwensyńskim systemie.

   Inna sprawa - awansowanie na menadżerów dobrych ekspertów. Jak ktoś jest dobrym ekspertem, to wcale nie znaczy że będzie dobrym menadżerem.

   Jeszcze inna - mentoring w polskich firmach nie istnieje. To jest najskuteczniejsza metoda na szkolenie menadżerów. A jego nie ma, bo polskie firmy nie mają wpisanie w swoją rzeczywistą (nie tą na papierze) kulturę organizacyjną wzajemne wsparcie i doskonalenie się.

   Osoby które nie chcą pracować zwalniam.

   @Suheil-al-Hassan: A kim kierujesz? Specjalistami czy robotnikami? Czy wiesz dlaczego nie chcą pracować? Co im przeszkadza w pracy?
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (8)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Wegrzynski

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (4)