Czarnolistuję za wciskanie na siłę polityki. I za Ziębę.

 •  

  TO PRAWDA
  Siewierodonieck UPADŁ
  20 tys. Ukrrops schwytanych, wycofujących się lub niestety martwych.

  ciekawe całe konta rosyjskie zajebane tym komunikatem (ಠ‸ಠ)

  #ukraina #wojna

  źródło: pbs.twimg.com

 •  

  O Pudzianie można mieć różne zdania w sferze prywatnej, ale sportowo gość jest niemożliwy. Czego się nie dotknie robi to na 150%. Kolos 140kilogramowy, który kondycji miał na 15 sekund walki przerodził się w zabijakę. Wiadomo, że nigdy nie będzie miał topowych umiejętności, ale siła mu została, kondycję doszlifował, a i doświadczenie robi swoje. Tytan pracy.
  #ksw

 •  

  Upadek Łymana. Rosyjskie natarcie na Bachmut i Siewierodonieck. Raport z Ukrainy (27.05.2022)

  1. Wczoraj Rosjanie zajęli Łyman. Walki miejskie toczyły się przez 3 dni – wcześniej przez miesiąc Ukraińcy zatrzymywali Rosjan na podejściach do miasta. Ukraińcy obrońcy Łymana wycofali się przez rzekę Doniec i wysadzili za sobą ostatni most znajdujący się na rzece.

  2. Obecnie linię frontu wyznacza tutaj właśnie rzeka Doniec. Dzisiaj Rosjanie rozpoczęli ostrzał drugiego brzegu Dońca. Szczególnie atakowane jest miasteczko Rajgródek. Rosyjska artyleria ostrzeliwuje także północne przedmieścia Słowiańska.

  3. W linii prostej na tym odcinku Rosjan dzieli od Słowiańsk już tylko ok. 10 km. Rzeka Doniec jest ostatnią barierą leżącą między miastem a Rosjanami. W kolejnych dniach można spodziewać się pierwszych rosyjskich prób przeprawy na drugi brzeg Dońca. Dlaczego tak szybko? Rosjanie uważają, że ukraińskie wojska osiągnęły punkt krytyczny i mają problem z przeorganizowaniem swoich szeregów. Dlatego gdy Ukraińcy wycofywali się z Łymana, Rosjanie wyprowadzili uderzenie na Słowiańsk z kierunku Izium – jednak bez większych efektów.

  4. Źródła pro-ukraińskie piszą o kontrofensywie swoich wojsk pod Bachmutem. Według nich Rosjanie zostali odepchnięci od trasy Bachmut-Lisiczańsk, a sama droga odblokowana. Jest to spore nadużycie.

  Faktycznie, doszło do ukraińskiego kontrataku. Rosjanie jednak spodziewali się tego uderzenia – na ok. 24h przed ukraińskim kontratakiem po rosyjskiej stronie pojawiły się informacje o koncentracji ukraińskiego sprzętu pod Bachmutem.

  Ukraiński kontratak doprowadził najprawdopodobniej do zniszczenia rosyjskiego posterunku/checkpointu ustawionego na drodze Bachmut-Lisiczańsk (prawdopodobnie miało to miejsce kilka km od Sołedaru).

  Nie zmienia to jednak strategicznej sytuacji pod Bachmutem. Droga Bachmut-Lisiczańsk nadal znajduje się pod ostrzałem rosyjskiej artylerii. Oczywiście można nią próbować przejechać, ale to zdolne do tego są głównie samochody osobowe i odważny kierowca. Przerzut jakiejś kolumny wojskowej byłby bardzo ryzykowny.

  5. Rosjanie kontynuują natarcie na Bachmut z południowego wschodu. Według zgodnych raportów ukraińskich i rosyjskich, Rosjanie są tutaj już w okolicach wioski Kłynowe, a więc ok. 10 km od Bachmutu.

  Sam Bachmut jest cały czas intensywnie ostrzeliwany, a cywile którzy jeszcze zostali jeszcze w mieście są ewakuowani na zachód.

  6. Jednocześnie Rosjanie intensywnie atakują drogę Słowiańsk-Lisiczańsk, która przebiega wzdłuż Dońca (patrz mapa).

  7. Z dobrych wiadomości to wygląda na to, że Toszkiwka, a przynajmniej jej część znajduje się nadal w rękach Ukraińców. To ważne, bo Toszkiwka jest położona tylko ok. 10 km od Lisiczańska. Jeśli miasteczko dostanie się w rosyjskie ręce, to Rosjanie będą mieli otwartą drogę do okrążenia Lisiczańska i Siewierodoniecka.

  Mamy potwierdzenie, że Ukaińcy wykorzystują obronę terytorialną do łatania dziur na froncie. Washington Post opublikował artykuł na temat kompanii obrony terytorialnej z Zakarpacia. WP rozmawiało z dowódcą tej kompanii, Serhijem Lapko.

  Ludzie Lapko walczą obecnie właśnie pod Toszkiwą, a zatem w jeden z kluczowych miejscowości dla obrony całego sektora Lisiczańsk-Siewierodonieck. Lapko mówi, że jego kompania poniosła duże straty – obecnie z pierwotnego składu osobowego 120 żołnierzy zostało mu tylko 54 ludzi.

  Lapko mówi, że jego jednostka początkowo była rotowana co ok. 3 dni, ale ostatnimi czasy spędza w Toszkiwce nawet i tydzień, dwa tygodnie.

  Lapko narzeka na dowództwo, brak sprzętu, wsparcia, złą koordynację działań. Generalnie powtarza to co żołnierze obrony terytorialnej, których wcześniej mogliśmy już zobaczyć kilka razy na różnych nagraniach „protestów” żołnierzy OT wysłanych do Donbasu.

  W poprzednich tygodniach pisałem już o tym, że OT jest wykorzystywana do łatania dziur na froncie w Donbasie. Cały czas znajdowałem grupę ktytyków, którzy zarzucali mi defetyzm i onucyzm, twierdząc że to „tylko obrona terytorialna” i to „panikarze”, bo przecież ukraińskie dowództwo nigdy nie wysłałoby ich na pierwszą linię frontu – pewnie dostają zadania „w czwartej linii” i „panikują, bo rakieta spadła obok ich posterunku”. Tymczasem Washington Post potwierdza to o czym pisałem. Obrona terytorialna JESTużywana do łatania frontu, a co jeszcze ważniejsze ona jest używana do łatania frontu na KLUCZOWYCHodcinkach. Toszkiwka to jest kluczowy kierunek, bo jak to miasteczko padnie to Rosjanie wyjdą na tyły obrony Lisiczańska.

  Mam nadzieję że ten artykuł uświadomi niektórym jak ta wojna faktycznie wygląda.

  https://www.washingtonpost.com/world/2022/05/26/ukraine-frontline-russia-military-severodonetsk/

  8. Rosjanie weszli do Siewierodoniecka. Zajęli Hotel Mir w północnej cześci miasta. Gubernator obwodu ługańskiego mówi, że sytuacja jest ciężka i że być może będzie trzeba się wycofać z miasta. Nie mówi jednak nic o opuszczeniu Lisiczańska, który jest położony po drugiej stronie rzeki Doniec.

  9. Conflict Intelligence Team pisze, że Rosjanie najprawdopodbniej formują bataliony rezerwowe na bazie jednostek szkoleniowych. W ich skład mieliby wchodzić żołnierze, którzy obecnie wykorzystywanie są do szkolenia rezerwistów. Ci „trenerzy” to są żołnierze kontraktowi. Szacuje się, że Rosjanie mogliby wystawić ok. 60-70 takich batalionów, co stanowiłoby odpowiednik ok. 30-40 batalionowych grup taktycznych.

  Moim zdaniem, i to też przewija się w raporcie CIT, taki ruch jest raczej mało prawdopodobny, bo negatywnie odbiłby się na możliwościach mobilizacyjnych Rosji. Nie byłoby komu szkolić rezerwy. Imho bardziej prawdopodbne jest to, że Rosjanie przygtowują się do przyspiesznia tempa mobilizacji – ona jest prowadzona już od marca, ale w małym tempie i dość po „cichu” (głównie na zasadzie uzupełniania strat w jednostkach, które są już na Ukrainie).

  https://twitter.com/CITeam_en/status/1530217529678995456

  10. Ukraina prowadzi z Amerykanami rozmowy na temat dostaw wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych (MLRS). Ukraińcom zależy m.in. na wyrzutniach M142 HIMARS. Amerykanie podchodzą jednak sceptycznie do tego tematu, bo – w przeciwieństwie np. do haubic M777 – wyrzutnie MLRS posiadają zasięg kilkuset kilometrów np. HIMARS to 480 km. Amerykanie boją się, że Ukraińcy mogliby użyc tych wyrzutni do ataku na rosyjskie miasta. Nieoficjalnie mówi się, że Biały Dom uważa przekazanie Ukraińcom tego sprzętu za zbyt dużą eskalację.

  W ostatnim tygodniu prezydent Zełeński i ukraińska dyplomacja zaczęli naciskać mocniej na Amerykanów w tej sprawie. Trudno się dziwić, rosjanie posiadają ogromną przewagę w artylerii. Przybycie MLRS na Ukrainę mogło by wyrównać tę walkę.

  Dziennikarze POLITICO, którzy pierwsi zaczęli pisać na temat amerykańsko-ukraińskich rozmów w sprawie MLRS twierdzą, że Amerykanie zaczynają coraz przychylniej patrzyć na dostawy MLRS na Ukrainę, ale – co bardzo istotne – zastrzegają, że mogą dostarczyć do nich amunicję o zasięgu tylko ok. 40 km. To w żaden sposób nie zmieni sytuacji na froncie.

  Komentarz: Sytuacja jest ciężka. Rosjanie stale ostrzeliwują dwie główne drogi prowadzące do Lisiczańska (Bachmut-Lisiczańsk oraz Słowiańsk-Lisiczańsk). Nic nie wskazuje na to, aby tempo rosyjskiego natarci malało. Ukraińcy mają problem z przegrupowaniem swoich sił i ustanowieniem nowej linii obronnej. Rosjanie zbliżają się powoli do Bachmutu i otaczają miasto od południa i wschodu.

  Cały czas krążą plotki o tym, że Rosjanie planują także przeprowadzenie kolejnej przeprawy przez Doniec, niedaleko Biłohoriwki. Przyczółek po tej stronie Dońca, jeszcze mocniej zacisnąłby pierścień wokół Lisiczańska i Siewierodoniecka.

  Rosjanie najprawdopodobniej przygotowują się także do przekroczenia Dońca nieopodal Łymana. Stamtąd jest już tylko ok. 10 km do Słowiańska.

  Poniżej mapa autorstwa Nathan Ruser (TT), dodałem rzekę Doniec (niebieska linia), główne szlaki prowadzące do Lisiczańska (na pomarańczowo), a kółkami zaznaczyłem Łyman (1), Rajgródek (2), Toszkiwkę (3) i Bachmut (4).

  _______________

  Info z Ukrainy wrzucam na:
  - stronę Puls Zagranicy
  - #lagunacontent

  Po treści bliskowschodnie zapraszam natomiast na mojego głównego bloga Puls Lewantu-FB i Twittera.
  _______________

  UWAGA, WAŻNE:Jeśli ktoś chce być wołany do przyszłych wpisów to musisz zaplusować wpis pod tym linkiem. Wypisać się z wołania można cofając plusa pod zalinkowanym wpisem.
  _______________

  Jeśli ktoś docenia moją pracę i chciałby postawić mi wirtualną kawę, to może to zrobić pod tym linkiem. Jest to oczywiście całkowicie dobrowolne i w obecnej sytuacji polecam wspierać przede wszystkim polskie i zagraniczne NGOsy niosące pomoc na Ukrainę.

  #rosja #ukraina #lagunacontent - autorski tag #wojna #ukrainanafroncie
  pokaż całość

  źródło: mapa.png

 •  

  #runescape Czolem Mircy, Poratuje ktos groszem w osrs? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  #mirkokoksy #mikrokoksy #silownia #trojboj #chwalesie

  Pierwsze 150kg na klatę w życiu. Nachy czyste, 30 lat, 6 lat stażu, waga 130kg, ape index +5cm

  źródło: youtube.com

 •  

  No kogo pytać jak nie Mirabelki i Mirków ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Planuję kilkudniowy urlop (prawdopodobnie 5 dni) w okolicy Jeleniej Góry.

  Gdzie wyjątkowo nie polecacie spać, co warto odwiedzić gdzie iść, na co szkoda czasu, gdzie koniecznie zjeść i wypić. Ja wiem, że w internetach coś piszą na ten temat, ale zdanie mirko-podróżników więcej warte ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #jeleniagora #karpacz #turystyka #podrozujzwykopem pokaż całość

 •  

  #rozdajo 60 zł na pyszne pe el, dla jednego z plusujących. Właśnie stuknęło 100 obserwujących na tagu #idiomacademy oraz 100 użytkowników newslettera więc jest co świętować! Serdecznie dziękuję wszystkim obserwującym oraz wszystkim tym, którzy komentują i podrzucają pomysły. To dzięki Wam energia do rozwijania tego newslettera jest ciągle na wysokim poziomie ʕ•ᴥ•ʔ

  Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą o co chodzi, zapraszam do zapisania się przez maila lub Messenger. Codziennie dostaniecie świeży idiom, wraz z ciekawymi przykładami użycia, którym będziecie mogli pochwalić się na najbliższym team-callu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Dodatkowo chętnie oddam kolejny kupon na 60zł jednej kreatywnej osobie. Zabawa polega na tym, żeby wymyślić jakiś ciekawy i najlepiej interaktywny sposób, który pozwoli użytkownikom newslettera na lepsze zapamiętanie idiomu bądź bardziej zmotywuje do zapoznania się z nim. Dla przykładu, mój różowy pasek wymyśliła, żeby newsletter zawierał pytanie, na które będzie można odpowiedzieć na jeden z trzech sposobów, z czego jeden z przykładowych zwrotów będzie zawierał idiom wysłany kilka dni wcześniej. Taki mały quiz. Zwycięzcę w tej kategorii wybiorę według własnego uznania :)

  Losowanie jutro po 15 przez mirkolos, żeby nieco umilić poniedziałkowy wieczór czymś smacznym. Standardowo 48h na odebranie nagrody od momentu zawołania.
  pokaż całość

  źródło: inglisz.jpeg

  •  

   mi się podoba nauka przez sprawdzanie błędów.

   @vomalio: a nie powinna, w nauce jest tak, że często pierwsza zasłyszana rzecz zostaje utrwalona i potem trzeba 20 razy tyle pracy, żeby ją usunąć i zastąpić prawidłową. NIGDY nie powinno się narażać ucznia na kontakt z błędami.

  • więcej komentarzy (14)

 •  

  #koronawirus co tu się odwaliło

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: IMG_9823.PNG

  •  

   @EvineX: tl;dr:

   Na kilka miliardów podanych na całym świecie dawek szczepionki mRNA, zaobserwowano około 1500 ciężkich powikłań zakrzepów mózgu, z czego około 500 zakończyło się zgonem.

   Badania nie mają grupy kontrolnej, więc ciężko ocenić, ile tych przypadków było faktycznie po szczepieniu, a ile wynikało ze zbiegu okoliczności.

   Zakrzepica tego typu występuje samoistnie u 1 osoby na 100 000 na rok, badanie obejmowało okres 4 tygodni po szczepieniu, co oznacza, że u 1 osoby na 1 000 000 zaszczepionych zakrzepica powinna powstać samoistnie, nawet jeśli byłaby to szczepionka placebo.

   Jeśli zbadamy grupę 1 500 000 000 zaszczepionych przez 4 tygodnie po szczepieniu, to będziemy mieć właśnie 1500 ciężkich powikłań zakrzepów mózgu, które zdarzyły się zupełnie przypadkiem i nic nie miały wspólnego ze szczepieniem.

   Oznacza to, że dopóki nie zrobi się dokładniejszych badań z grupami kontrolnymi, to takie wyniki można sobie opublikować co najwyżej na pudelku, albo na wykopie, wykopki wszystko łykną.

   A nawet jeśli potwierdzi się, że jest zwiększone ryzyko (co byłoby całkiem logiczne, każda gorączka powoduje zwiększone ryzyko, a covid to już w ogóle), to dalej będą to śmiesznie niskie liczby, w samym UK aspiryna zabija dwa razy więcej osób każdego roku.
   pokaż całość

   +: wacetob
  • więcej komentarzy (3)

 •  

  Dużo osób wstawiało czym to się wożą Ukraińcy, same luksusowe pojazdy ostatnio pojawiły się i w mojej okolicy. Ja się zastanawiam skąd na to mieli pieniążki?
  Naprawdę czy muszą się z tym aż tak obnosić??? Trochę skrąmnosci naprawdę

  pokaż spoiler (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  #ukraina #motoryzacja #takaprawda pokaż całość

  źródło: IMG_20220521_061213.jpg

  •  

   a z resztą trzeba być zjebanym żeby się tego czepiać.

   @picasssss1: zresztą*

   Na Ukrainie nie stawałeś się bogatym dzięki ciężkiej pracy, tylko dzięki różnego rodzaju oszustwom, przekrętom i ogólnie to ta najbogatsza klasa w dużej mierze odpowiada za to, że ten kraj jest tak biedny. Jak w rosji.

  • więcej komentarzy (30)

 •  

  Czy, aby sprawnie grać z nut, wystarczy po prostu katować coraz to nowe utwory, czy trzeba wykonywać inne ćwiczenia, które tej umiejętności sprzyjają?

  #pianino #muzyka #instrumenty

  •  

   @Brajanusz_XIV: to co pisałem nie raz na privie, podstawa to rozumienie tego, co się gra. Inaczej przepisujesz na klawiaturze tekst po polsku, inaczej jakbyś miał przepisać powiedzmy fińskie słowa, na przykład coś takiego

   Kysyn sinulta apua, koska olet urheiluvalmentaja. Olen 17-vuotias poika. Haluan laihtua, mutta haluan myös kasvattaa lihaksia. Haluan löytää hauskan urheilulajin tai aktiviteetin. Minulla on koira, jonka kanssa käyn lenkeillä.

   Zawsze trzeba skupiać się na najsłabszym elemencie, a granie z nut to nie jest jedna czynność, tylko zbiór kilku, łączących się ze sobą. U samouków praktycznie zawsze najsłabszym elementem będzie znajomość teorii muzyki, która uniemożliwia "złapanie" wzrokiem całego fragmentu zapisu nutowego, tak, jak normalnie łapiesz słowa.

   Owszem, granie ciągle nowych utworów (i to granie ich a vista, każdy utwór tylko raz) jest podstawą, ale trzeba mieć gdzieś w głowie zakodowane to, jak wygląda dana tonacja, które dźwięki są podstawami których akordów, jak te akordy się rozkładają, jak wygląda ich progresja w tej konkretnie tonacji.

   To jest ta najnudniejsza i najtrudniejsza też część nauki, więc ludzie to zostawiają, bo przecież "jakoś grają" bez tego wszystkiego. Ale bez teorii nie będzie ani dobrej improwizacji, ani dobrego grania a vista.

   Są oczywiście genialni improwizatorzy, którzy nie znają w ogóle teorii muzyki, ale raz, że są, no właśnie, "genialni", a dwa, oni tak naprawdę znają całą teorię wręcz perfekcyjnie, tylko nie potrafią jej nazwać tak, jak trzeba. I często zresztą ta znajomość dotyczy jakiejś jednej tonacji, którą opanowali do perfekcji.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (2)

 •  

  Pisze w trudnej sprawie. W majówkę uciekł kot mojej sąsiadce, nagle zapadł się pod ziemię (kot niewychodzący). Zaczęły się wielkie poszukiwania, całymi dniami chodziła i go wołała, po całej wsi porozwieszała plakaty, wstawiała posty na fb. I dzisiaj się znalazł. U sąsiada na drzewie 15 metrów nad ziemią. I tu sprawa się komplikuje, ponieważ sąsiad pod żadnym pozorem nie chce nikogo wpuścić na swój teren prywatny i szczuje psem. Dwa razy przyjeżdżała policja, ale rozkładają ręce, a straż powiedziała, że nie przyjedzie, póki właściciel terenu nie wyrazi zgody na akcję. Kotek biedny siedzi już tam kilka dni i pomału opada z sił. TOZ nie chce przyjechać, bo „za daleko”, fundacje rozkładają ręce. Pomocy! Czy ma ktoś tu wystarczającą moc, by rozwiązać tą patową sytuację?

  Wpis z grupy na FB. No lol
  #koty #prawo
  pokaż całość

  •  

   @r333m4k444: kurde, ratując np dziecko mogę nawet spalić ten jego dom do fundamentów. Prawo pozwala na bardzo dużo, jeśli zachodzi stan wyższej konieczności ratowania dobra - nawet nie zdrowia i życia ludzkiego, ale jakiegokolwiek dobra. A w tym wypadku dodatkowo zapobiegam przestępstwu znęcania się nad zwierzęciem. Jeśli byłoby to uzasadnione (nie dałoby się inaczej), to mógłbym nawet gościa w gips posłać na kilka miesięcy, bo zapobiegam przestępstwu.

   Wykopki za dużo się naoglądały amerykańskich filmów, gdzie jak ktoś wejdzie do czyjegoś domu, można go zastrzelić.
   pokaż całość

  •  

   @r333m4k444: akurat kiedyś dość sporo wolontariatu robiłem dla organizacji prozwierzęcych, wiem, jakie są wyroki. Tyle że oni tam głównie czekają jedynie na to, żeby jakiś taki gnojek chociaż palcem ich tknął, a najlepiej w ogóle pobił, dla nich kilka dni bólu, dla niego potem kilka lat odsiadki.

  • więcej komentarzy (65)

 •  

  Wygrzebane w domu rodzinnym skarby z czasów liceum ( ͡º ͜ʖ͡º) czas po latach wrócić na szlak z Gotrekiem i Felixem #warhammer #ksiazki #fantastyka #fantasy

  źródło: ei_16525502274373734715320200570336.jpg

 •  

  OSRS czy RS3? Dawno temu pykałem jak jeszcze nie było RS3, ale w zasadzie niewiele co pamiętam z gierki.
  #runescape #osrs

  •  

   @papaj42: no dobra, tak bardziej serio. Gry różnią się zasadniczo. W OSRS 90% aktywności do bezmyślne klikanie w celu nabicia skilli, to trwa dosłownie latami. Stąd boty.

   Gra polega głównie na nabijaniu skilli.

   W RS3 możesz mieć (prawie) wszystko na 99 po kilku miesiącach, skillowanie jest kilka razy szybsze, dodatkowo można bardzo przyspieszyć płatnymi rzeczami, których zresztą codziennie dostaje się całkiem sporo za darmo, ale kasa mocno przyspiesza. Stąd p2w.

   Gra polega głównie na walce z coraz silniejszymi bossami i kolekcjonowaniu lootu.

   Przesiadłem się z osrs na rs3 i nie żałuję.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (4)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika tomtom666

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.