Wpis z mikrobloga

Postanowiłam stworzyć„Mirkocykl wskazówek i rad dotyczących przygotowywania posiłków” – na co uważać przy zakupach, jak oszczędzać czas, jak być praktycznym. Kilka ciekawych porad znajdą ci, którzy już sami dbają o swój sposób żywienia, a ci którzy mają to wciąż przed sobą dostaną dobrą bazę by zacząć. W kolejnych wpisach opisywać będę m.in. poniższe tematy:
➥co i gdzie kupować;
➥ techniki kulinarne oszczędzające czas;
➥ jak zaplanować menu na cały tydzień;
➥ jak szukać pomysłów na posiłek;
➥ jak mrozić obiady;
➥ przykłady potraw, które nic nie tracą na zamrożeniu i/lub pogrzaniu w mikrofali;

Część 1 - Zakupy

➀Pudełka na lunch

W pierwszej kolejności należy zakupić pudełka na lunch. Tak naprawdę najlepiej sprawdzają się nie lunchboxy za 50-100 zł, a zwykłe pudełka marketowe. Ja używam pojemników z Tesco z klipsami. Kupione za parę złotych za sztukę w różnych rozmiarach. Przenoszę w nich wszystko - od kanapek po zupę. Miałam kilka zrywów i kupowałam drogie, wystylizowane pojemniki z przegródkami, a okazywało się, że nie spełniają swojej roli, bo np. odkształcają się w zmywarce i przeciekają. Dodatkowo używam małych pojemniczków np. na sos sojowy, czy posypkę do zupy. Są one o tyle ważne, że tego typu dodatki dodajemy do posiłku dopiero podczas jedzenia.

➁Zakupy stacjonarne, z dostawą do domu, czy polowanie na promocje?

Bardzo dobrym rozwiązaniem są zakupy zamawiane do domu. Metodą prób udało mi się znaleźć sklep, w którym mogę zamówić świeże produkty bardzo dobrej jakości – w tym owoce, świeże ryby czy mięso. Nie posiadam prawa jazdy, więc robienie zakupów, a potem transportowanie ich autobusem jest mocno demotywujące i męczące. Chodzenie po dużych marketach jest również czasochłonne, a na końcu wysokość rachunku może nas mocno zdziwić. Obok mnie jest sklep typu Lewiatan, gdzie wszystko jest drogie, a produkty „świeże” często były nadpsute, a także market Carrefour, którego jakość produktów mnie nie przekonuje . Zakupy w sklepie internetowym wychodzą średnio o 10-15% taniej niż w sklepach, w których kupowałam wcześniej. Mając listę posiłków na cały tydzień zrobienie zamówienia zajmuje około 15 minut. Jednocześnie widać też wartość koszyka, więc w przypadku gdy kogoś poniosły emocje zakupowe, może łatwo z danego produktu zrezygnować. Ja zamawiam przede wszystkim w Frisco, ale polecam każdemu sprawdzić, który sklep mu lepiej pasuje
Część produktów można kupować na promocjach czy akcjach tematycznych w marketach. Aktualnie w Biedronce dostępne są zdrowe produkty w dobrej cenie: mąka pełnoziarnista, makarony, kasze, płatki, ananas itp. Jest to dobra motywacja, by uzupełnić zapasy i zaoszczędzić parę złotych. Poza tym polecam akcje tematyczne typu kuchnie świata – można tam kupić ciekawe produkty, dobre jakościowo (z wyłączeniem niektórych gotowych sosów, które mają kiepski skład).Minusem jest konieczność śledzenia kilku gazetek sklepowych (stron internetowych), ale dla oszczędzających będzie to dobrym rozwiązaniem.

➂ Baza produktów

Ważną kwestią jest posiadanie bazy produktów, które często spożywamy i możemy je długo przechowywać: kasze, ryż, makaron pełnoziarnisty, płatki, otręby, orzechy, pestki dyni, oliwa, olej rzepakowy czy lniany, fasola czerwona, pomidory w puszce. Takie produkty możemy kupić w większej ilości. Mocno irytujące jest gdy podczas gotowania posiłku okazuje się, że skończył się ryż i trzeba specjalnie po niego wychodzić, a więc tracić znowu czas. Teraz kupuje ww. produkty w zapasie, np. 1 kg. ryżu, dużą paczkę pestek dyni, słonecznika, kilogram orzechów (w łupinach – można dłużej przechowywać i taniej niż w łuskane ).

Jeśli mamy spory asortyment przypraw to łatwiej jest urozmaicić nasz jadłospis i wymyślać nowe posiłki. Polecam zakup przypraw kuchni indyjskiej – jest to łatwa i smaczna kuchnia. Wystarczy mieć w domu garam masala, madras curry, kurkumę i już można przygotować kilkanaście świetnych posiłków w stylu indyjskim. Przyprawy, które powinien mieć każdy w domu to tymianek, bazylia, tymianek, oregano, papryka ostrą, pieprz, lubczyk, imbir suszony, cynamon. W domu mam 32 pojemniczki z przyprawami :)

Niezbędne akcesoria do gotowania

Aby móc samemu gotować, trzeba mieć na czym. Oprócz oczywistych przyborów kuchennych takich jak patelnia czy garnki, warto zaopatrzyć się w najprostsze akcesoria typu folia aluminiowa, papier do pieczenią, rękaw do pieczenia czy forma ceramiczna (ewentualnie szklana) do pieczenia. Czemu ceramiczna? Bo można ją myć w zmywarce :) Wszystkie inne formy nadają się raczej do mycia ręcznego, a to kolejne kilka minut straty czasu. Jeśli nie mamy zmywarki to zawsze można wyłożyć formę papierem do pieczenia, folią aluminiową czy po prostu piec w worku. Pozwala to na utrzymanie czystości w piekarniku, forma nie brudzi się tak mocno, a tłuszcz czy płyny z potrawy nie przypalają się.

Śledźcie kolejne wpisy pod tagiem #cookologia
W komentarzach dajcie znać, czy wpis Wam się podoba, czy chcecie, bym któryś temat rozszerzyła lub poruszyła inny temat związany z dietetyką, zdrowym odżywaniem lub gotowaniem.

#dietetyka #gotujzwykopem #gotujzmikroblogiem #dieta #odchudzanie #lunchbox #gotowanie #jedzenie
Pobierz monkali - Postanowiłam stworzyć„Mirkocykl wskazówek i rad dotyczących przygotowywania...
źródło: comment_hqAwYPrIAvOE2v0aI2XrJferIUAW8Mcz.jpg
  • 44
@monkali: no imo warto uswiadamiac ludzi o tym tez od razu, za duzo ludzi slepo podaza za 'dietami' z jakis forum/gazet, na jednych dziala a na drugich nie i pytanie dlaczego ? bo nie kazdy wazy przeciez tyle samo, nie kazdy ma takie samo zapotrzebowanie, a tak czlowiek jak zacznie wyrabiac se te swiadomosc to szybciej z forma strzeli i se moze nawet wyjdzie z piwnicy i cos zaliczy ( ͡
@szatanzsiodmejklasy: masz rację, niejasno sformułowane. Olej lniany jak najbardziej w małych, ciemnych butelkach - chyba, że ktoś ma duża rodzinę i mu olej zejdzie szybko :) Ważne, żeby źródła olejów roślinnych mieć na stałe w domu. Tak naprawdę w zależności od założeń jadłospisu to tego oleju może schodzić kilka łyżek/dzień.
@monkali: kurcze, nawet nie wiedziałam, że to wychodzi tak tanio, a zawsze miałam obiekcję przed tym. muszę w takim razie następne zakupy zrobić przez internet, bo stiudiuję w innym mieście, więc nie mam samochodu, a dźwiganie tych toreb jest czasem uciążliwe :)
@lilimonco: ja te byłam zdziwiona bo myślałam, że produkty w sklepie internetowym są droższe i dostawa sporo kosztuje. W rzeczywistości produkty taniej, a zazwyczaj robię większe zakupy powyżej 200 zł, więc dostawa wtedy za free :) Jedyne co kupuje w stacjonarnych to wędliny i niektóre ryby, bo wolę jednak widzieć jak wyglądają.