Wpis z mikrobloga

#silownia #mikrokoksy #wegetarianizm #weganizm
#mikrokoksyprzepisy #dieta #odchudzanie

Mirki, z racji tego, ze chcialem kiedys poprobowac przepisow z tofu, czy zamiennikami miesa (nie pytajcie dlaczego - zadnych w tym gornolotnych frazesow, ani wymyslonego prozdrowotnego wplywu czy inne cuda-wianki), eksperymentowalem z tofu. Poczatki byly tragiczne, nie zapomne obrzydliwego makaronu ze szpinakiem, feta i tofu.

ale po tygodniach walk udalo mi sie znalezc przepis, ktory bije smakiem mieso+sos+dodatki.

Jedziemy.

Co potrzebujemy na jedna porcje (ja robie 4, czyli wszystko x4)
1. 125g makaronu (u mnie pelne ziarno, ale moze byc najzwyklejszy)
2. 100g wedzonego tofu
3. Przyprawy: papryka slodka, papryka wedzona, przyprawa pikantna do kurczaka (lidl), pieprz kajenski, sos sojowy, czosnek swiezy lub granulowany, kolendra (najlepiej swieza, ale moze byc suszona!)
4. Passata 250ml
5. Cebula
6. Papryka
7. Twarozek Piatnicy - 25g (opcjonalnie dla wegetarian, dla wegan wiadomo bez)

Marynujemy tofu. Najlepiej tofu odsaczyc z wody, wtedy bedzie mialo lepsza teksture i bedzie lepiej. Kroimy kostke tofu na 3-4 paski i przekladami je recznikiem papierowym i dociskamy z gory - ja klade 2-3 ciezkie ksiazki, niech tej wody wyleci jak najwiecej.

[PAMIETAJCIE, to proporcje na jedna porcje, w zaleznosci od potrzeb zwiekszcie ilosc przypraw!]
Jak juz odsaczymy wode, to kroimy w mala kostke, wrzucamy do miski i przyprawiamy przyprawami - ja daje ich bardzo duzo, ale nie kazdy moze to lubic - ja daje mniej wiecej tak - lyzeczka sosu sojowego, pol lyzeczki papryki slodkiej i wedzonej, 1/4 lyzeczki przyprawy pikantnej i troche pieprzu kajenskiego. Odstawiamy do lodowki i niech sie przegryzie.

Kroimy cebule w kostke, papryke takze, dajemy 10g oleju rzepakowego (polecam pikantny-kujawski, ale moze byc zwykly, moze byc oliwa z oliwek, moze byc maslo (albo jakikolwiek inny olej) na patelnie i podsmazamy papryke i cebulke.
jak sie zeszkli, to dajemy tofu z lodowki i lekko przypiekamy (uwazajcie, zeby nie przypalic cebulki i zeby tofu bylo zarumienione jednak). jak juz podsmazymy, to zalewamy wszystko passata i kontynuujemy przez 4-6 minut w zaleznosci od porzadanej konsystencji dodajac czosnek.

Wszystko mieszamy z makaronem, na koniec dajemy lyche twarozku, posypujemy kolendra. Jest petarda. Makaron mozna zastapic ziemniakami z piekarnika (jeszcze lepiej wchodzi, ale jednak z ziemniakami jest wiecej roboty, a to przepis na 15 minut). Pamietajcie tutaj smak daje zamarynowane tofu, sama passata i malo przypraw bedzie pomidorowa i nic wiecej, a jak dacie dobrze z przyprawami, to smak bedzie bardziej jak lejsy paprykowe i kolendra.

Mozna skropic cytryna, czy limonka dla zdrowotnosci i podbicia smaku.

Takie i inne przepisy u mnie w poradach na priv. Cena to jedyne 200zl za dzien:D

Makrosy na jedna porcje:
Kcal: 750
B: 39
W: 103
T: 20
  • 8
@Logytaze: wolny wybor. Ten przepis najlepiej wchodzi z ziemniakami, ale to dodatkowe 20min roboty

Moge zapytac dlaczego zrezydnowales z makaronow, czy z calosci wegli i jestes keto?
@milvanb: Jestem wegetarianinem. W ubiegłym roku chciałem spaść z wagi więc wyrzuciłem makarony i pieczywo. Teraz staram się jeść więcej białka, aby trochę mięśnie urosły ( ͡° ͜ʖ ͡°)
ale wiesz, ze mozesz jesc makarony i pieczywo i leciec z waga? Od tego jest deficyt kaloryczny.


@milvanb: Wiem. Odpowiedz sobie na pytanie jak uzyskać deficyt kaloryczny - wyrzucić z diety mało odżywcze gówno. Makaron niczym nie różni się od ziemniaków.

Czyli wyrzuciles makarony i pieczywo, jako wegle, ale nadal jesz inne wegle, tak? Czyli defacto wyrzuciles tylko makaron i pieczywo


Nigdzie nie napisałem, że nie jem węglowodanów. Nie wiem o
@Krzychu7: ja nie mówię, że warto to robić - po prostu takie tofu ma ten plus, że ma dłuższą przydatność i jest spoko - zamieniać mięsa nie polecam, ale jakby komuś np. Kurak się znudził, to warto jakieś urozmaicenie wprowadzić ;)