Wpis z mikrobloga

Moje pierwsze podejście do NGC 7000.
Pogoda dopisała, zebrałem 50 klatek, do użytku jakieś 40. Nie umiem obrabiać i potrzeba mi się tego nauczyć. Korzystam z PS i LR. Mam problemy z wyciąganiem kolorów, mam wrażenie, że obraz jest po prostu spłowiały. Chyba, że to w tym przypadku akurat problem ilości materiału i niemodyfikowanej lustrzanki. Może macie jakieś tutoriale z których się uczyliście obróbki? Chętnie przygarnę wszelką pomoc, a może ktoś jest z okolic Łodzi/Piotrkowa Tryb. Teoretycznie z mojego miasta jest Pan Andrzej Fijołek, mój astrofotograficzny guru, ale trudno dostępny.
W późniejszych godzinach dorobię jeszcze flaty oraz biasy i podejdę do obróbki raz jeszcze.

Na teraz taki oto rezultat:

40x90s do tego 10x dark

SWSA , Samyang 135mm f/2.8, ISO 1600

Samyang daje piękne "spajki" ()

#astrofoto #astrofotografia #kruzdcontent #fotografia #kosmos #astronomia #mojezdjecie #tworczoscwlasna
k.....d - Moje pierwsze podejście do NGC 7000. 
Pogoda dopisała, zebrałem 50 klatek,...

źródło: comment_2e0juSQPycEV7Zq4XYbODiewLabkG6f7.jpg

Pobierz
  • 71
@kruzd: Jeśli nie da się wyciągnąć barw, to pewnie nie usuwasz zanieczyszczenia światłem ze zdjęcia. Pamiętaj, że balans bieli jedynie przesuwa zanieczyszczenie z kanału na kanał, więc przed jakąkolwiek obróbką trzeba odjąć niechciany sygnał ze zdjęcia.
@kruzd: jak podeślęsz stack to zobaczę chętnie co się kryje za materiałem. Co do obróbki to zależy jak bardzo chcesz się w to wkręcić. Są ludzie którzy przesuwają parę suwakow w LR a są też co rozbijaja materiał z OSC na kanały rgb i robią z tego lrgb :) tak samo jak przy kamerach mono

PS. Dla mnie te spajki z obiektywow to chyba najgorsze co jest ;p z Newtona są
@kruzd: wpisz sobie Alan chamernik na yt albo Astrobackyard. Alan ma dobre podstawy choć później będziesz musiał się "oduczyc" dużo rzeczy by wejść na inny poziom. Sam jeszcze wiele rzeczy robię źle tylko problem ze nie mam od kogo nauczyć się lepiej ;p Astrobackyard ma też spoko ale będziesz musiał doszukać się jego workflow. Mam też z Astropolis workflow ale to już wyższy lvl.

W domu obejrzę stack i zobaczymy. Wygląda
@dantey: przejrzałem i nie mam żadnych wspomagaczy włączonych. Północna i północno-zachodnia część nieba w miejscu w którym robię ma w odległości 10 km moje miasto. Ewentualnie chyba, że mam jakąś opcje w DSS włączoną o której nie wiem.
@kruzd: Po prostu dziwi mnie że szum jest tak rozmyty. Jeszcze nie widziałem czegoś takiego. Nawet ciągnąć na siłe wychodzi szum już rozmyty. Gdyby to było np 10h to mógłbym uwierzyć ale jednak przy czymś takim, no ja sie nie spotkałem. Może ktoś inny coś wie? Musiałbyś pewnie pokazać co masz w DSS za ustawienia.
@dantey: DSS nic włączonego odnośnie szumu nie ma, stackuje Kappa_Sigma, Bilinear debayering, per channel background calibration. Nic z zaskakujących opcji. To było palone na f/2.8. Czasami używam Astronomika CLS, ale do tej sesji go nie zakładałem.