Wpis z mikrobloga

Czas na kolejny #polskizmeivels. Dzisiaj pozostałe skróty.

Spis treści:
1. Skróty jednowyrazowe
2. Skróty wielowyrazowe
3. Pozostałe skróty i ich zasady

1. Jeżeli skrót został stworzony wyłącznie z początkowej litery lub liter wyrazu, to stawiamy po nim kropkę. Powinien się także kończyć na spółgłoskę, ale są od tego wyjątki (np. "ha").
Przykłady: "bł." (błogosławiony), "s." (strona)

2. Jeżeli skrót z kropką jest na końcu zdania, to jego kropka również je kończy i nie wolno dostawiać drugiej.
Przykład: "Może nie działa c.o."
Po skrótach może się znaleźć przecinek, a wręcz musi, jeżeli struktura zdania tego wymaga.
Przykład: "Skrót od <> to dol., a od <> to kor."

3. Jeżeli skrót się kończy na spółgłoskę miękką, której miękkość w wyrazie jest oznaczona poprzez "i", to jej nie zaznaczamy.
Przykłady: "godz.", "mies."

4. Jeżeli skrót się kończy na spółgłoskę miękką, która w wyrazie jest zaznaczona znakiem diakrytycznym, to ją zapisujemy.
Przykłady: "żeń.", "chiń."


5. Skróty, po których nie piszemy kropek, to:
- polskie jednostki monetarne (używa się jej po zapisie skrótów zagranicznych walut);
- matematyczne;
- fizyczne;
- miar;
- wag;
- pierwiastków chemicznych;
- gwiazdozbiorów;
- ksiąg biblijnych.

Jeżeli chcesz widzieć więcej tego typu wpisów, zaobserwuj mnie lub tag #polskizmeivels. W komentarzu znajduje się też spamlista, jeżeli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia.

#uczsiezwykopem #polski #jezykpolski #gruparatowaniapoziomu
  • 21
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Meivels: z tego co rozumiem I widziałem, to chyba raczej powinno się używać » «.
Swoją drogą polecam jakiś układ klawiatury, który takie cudzysłowy posiada, pod Windows to się chyba nazywało "akcent"
Przecież tam jest tekst


@Meivels: To jest problem z różnymi aplikacjami do przeglądania tego portalu na telefonie - system operacyjny telefonu oczekuje kodu HTML opisującego treść do wyświetlenia, a dostaje od aplikacji po prostu treść (nie w HTML-u), często czymś przefiltrowaną, żeby np. znaki nowej linii działały prawidłowo, ale nie jest to prawidłowy kod HTML opisujący treść.

Ponieważ w HTML-u znak mniejszości jest specjalny i oznacza "początek znacznika", podobnie znak większości