Wpis z mikrobloga

Kontrolujecie swoje ciśnienie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Prawie każdy z nas zna kogoś, kto choruje na nadciśnienie. Szacuje się, że ponad połowa Polaków mających zbyt wysokie ciśnienie nie jest tego świadoma.

Klasyfikacja nadciśnienia tętniczego według aktualnych wytycznych europejskich (2018 r.) na obrazku w komentarzu.

W Stanach Zjednoczonych za ciśnienie prawidłowe uznaje się wartości <120/80 mm Hg. Nadciśnienie rozpoznaje się już od 130/80 mm Hg.

W celu zdiagnozowania i odpowiedniej kontroli tej choroby istotny jest prawidłowy pomiar wartości ciśnienia tętniczego krwi. Poniżej napisaliśmy Wam kilka zasad pomiaru (z wykorzystaniem automatycznego ciśnieniomierza naramiennego):

✅Rozmiar mankietu powinien być dobrany do wielkości ramienia pacjenta

✅Minimum 30 minut przed pomiarem nie wolno pić kawy i palić papierosów

✅Bezpośrednio przed pomiarem pacjent powinien odpocząć przez kilka minut

✅Ciśnienie należy mierzyć w pozycji siedzącej z mankietem na wysokości serca

✅Wykonuje się po 2 pomiary w kilkuminutowych odstępach, bezpośrednio przed przyjęciem leków, natomiast rano, przed pierwszym posiłkiem

✅W przypadku wykonywania badania po raz pierwszy, pomiaru trzeba dokonać na obu ramionach, natomiast kolejne wykonuje się na tym, na którym zmierzona wartość ciśnienia była wyższa

✅Jeśli stosuje się ciśnieniomierz nadgarstkowy trzeba pamiętać, żeby nie opuszczać badanej ręki. Nadgarstek z aparatem powinien opierać się o przednią powierzchnię klatki piersiowej na poziomie serca.

Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Do domowego użytku najlepszym wyborem będzie automatyczny ciśnieniomierz naramienny. Jest on łatwy w obsłudze, więc nawet osoby starsze nie będą miały problemu z samodzielnym pomiarem. Ciśnieniomierze nadgarstkowe są z reguły mniej dokładne i wiele z nich nie przeszło procesu walidacji. Czasem warto wydać trochę więcej pieniędzy i kupić sprzęt, który zapewni nam prawidłowy pomiar, co może mieć wpływ na nasze zdrowie. Polecamy zakup w aptece lub sklepie medycznym, nie na bazarze.

Lista rekomendowanych ciśnieniomierzy: http://www.dableducational.org/sphygmomanometers/devices_2_sbpm.html#ArmTable

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchy #medycyna #zdrowie #ciekawostki #lekarz #nadcisnienie #nfz #szpital #porady
Pobierz
źródło: comment_1589922052w6nNjWd1a36d84ZOtGPrV4.jpg
  • 187
Czy na pewno trzeba się tak cackać z ciśnieniem, aby stworzyć jak najmniej obciążeniowe warunki pomiaru? Czy to samo w sobie nie jest oszukiwaniem się?

Pamiętam, że kiedyś bezpośrednio po WF (piłka nożna) mierzyliśmy sobie ciśnienia w liceum i kolega który zasuwał w ataku miał 100/60 a ja 125/80.
Prawie każdy z nas zna kogoś, kto choruje na nadciśnienie. Szacuje się, że ponad połowa Polaków mających zbyt wysokie ciśnienie nie jest tego świadoma.


@dwa__fartuchy: aktualnie to nawet tabelki na ciśnienie zajadam. Dowiedziałem się przypadkowo - na oddawaniu krwi. Teraz nie mogę oddawać do czasu gdy zajadam "tic tac"-i
@deeptrue: to nie jest tak że każdy wysiłek powoduje wzrost ciśnienia. Chodzi generalnie o to żeby pomiar był w warunkach wystandaryzowanych i spoczynkowych. Potrafię ustawić ci takie warunki że pomiar w ręce wyjdzie ci 220/120, ale to nic nie znaczy.
@dwa__fartuchy: sam mam coś pomiędzy wysokim prawidłowym a nadciśnieniem I stopnia, ale stwierdziłem że przynajmniej na razie nie będę tego leczył. Czuję się dobrze, tego typu ciśnienie utrzymuje mi się już od paru lat i jest dalekie od drugiego stopnia. Dlaczego tak? Mam kumpla co ma 40 lat i ciśnienie waha mu się pomiędzy I a II stopniem. Właśnie trzeci raz zmieniają mu tabletki. No #!$%@?, 3 raz buja się po
@BratProgramisty: To samo. U lekarza 150+. W domu maks 130. U mnie zaczęło się tak dziać po pobycie w szpitalu w wieku 14lat. Nie wiem co się stało, ale po tygodniu pobytu zaczęło mi wskakiwać na ponad 140 i od tamtej pory tak to wygląda, że u lekarza wysokie, w domu norma. Żadnych innych objawów nie mam, bóle głowy raz na kwartał. ¯\_(ツ)_/¯
U mnie najgorzej jest z tym syndromem białego fartucha. Od czasów szkolnych to mam. Jak w domu mierzę, to mam ok 110/70 i tętno ok 50-55. Niezależnie od pory dnia, wysiłku, ale najczęściej zawsze w normie.
U lekarza tragedia.
Jestem HDK. Ostatnio w czasie już koronawirusa byłem i oczywiście jak mnie zaczęli badać, to dyskwalifikacja, bo za wysokie. Na szczęście miła pani doktor dała się przekonać, że mam w normie i poprosiła
@binturong: holter nijak sie na ten syndrom nie lapie bo masz swiadomosc, ze cos ci mierzy cisnienie ;) zeby bylo optymalnie to trzeba by to jakos bez wiedzy pacjenta wszczepic/polknac/cokolwiek i to by nie dawalo objawow, tak ze on by nie mial ZADNEJ swiadomosci ze jest badany, wtedy by bylo obiektywnie

@Nietomek: co to HDK?
@peoplearestrange: łapie się, to nie sam pomiar powoduje natychmiastowy wzrost ciśnienia tylko cały element wizyty lekarskiej
@frikuu: decyzja należy do ciebie, ale nie ma co dorabiać do tego tłumaczeń o koledze kolegi itd. Fakt jest taki że każde ciśnienie powyżej 120/80 zwiększa ryzyko sercowo-naczyniowe i niszczy śródbłonki naczyniowe sprzyjając tworzeniu nieodwracalnej miażdżycy. Zależność jest liniowa. W tym kontekście wzięcie jednej tabletki dziennie za roczny koszt 120zł wydaje się dobrym interesem.
tak swoją drogą w czasach szkolnych jakieś 30 lat temu ciśnienie miałem jeszcze mierzone w gabinecie higienistki i z reguły bardzo rzadko spadało poniżej 140/90. Dziś mam 45 lat i jak sam mierzę wypada mi około 115/70.