Wpis z mikrobloga

Kontrolujecie swoje ciśnienie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Prawie każdy z nas zna kogoś, kto choruje na nadciśnienie. Szacuje się, że ponad połowa Polaków mających zbyt wysokie ciśnienie nie jest tego świadoma.

Klasyfikacja nadciśnienia tętniczego według aktualnych wytycznych europejskich (2018 r.) na obrazku w komentarzu.

W Stanach Zjednoczonych za ciśnienie prawidłowe uznaje się wartości <120/80 mm Hg. Nadciśnienie rozpoznaje się już od 130/80 mm Hg.

W celu zdiagnozowania i odpowiedniej kontroli tej choroby istotny jest prawidłowy pomiar wartości ciśnienia tętniczego krwi. Poniżej napisaliśmy Wam kilka zasad pomiaru (z wykorzystaniem automatycznego ciśnieniomierza naramiennego):

✅Rozmiar mankietu powinien być dobrany do wielkości ramienia pacjenta

✅Minimum 30 minut przed pomiarem nie wolno pić kawy i palić papierosów

✅Bezpośrednio przed pomiarem pacjent powinien odpocząć przez kilka minut

✅Ciśnienie należy mierzyć w pozycji siedzącej z mankietem na wysokości serca

✅Wykonuje się po 2 pomiary w kilkuminutowych odstępach, bezpośrednio przed przyjęciem leków, natomiast rano, przed pierwszym posiłkiem

✅W przypadku wykonywania badania po raz pierwszy, pomiaru trzeba dokonać na obu ramionach, natomiast kolejne wykonuje się na tym, na którym zmierzona wartość ciśnienia była wyższa

✅Jeśli stosuje się ciśnieniomierz nadgarstkowy trzeba pamiętać, żeby nie opuszczać badanej ręki. Nadgarstek z aparatem powinien opierać się o przednią powierzchnię klatki piersiowej na poziomie serca.

Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Do domowego użytku najlepszym wyborem będzie automatyczny ciśnieniomierz naramienny. Jest on łatwy w obsłudze, więc nawet osoby starsze nie będą miały problemu z samodzielnym pomiarem. Ciśnieniomierze nadgarstkowe są z reguły mniej dokładne i wiele z nich nie przeszło procesu walidacji. Czasem warto wydać trochę więcej pieniędzy i kupić sprzęt, który zapewni nam prawidłowy pomiar, co może mieć wpływ na nasze zdrowie. Polecamy zakup w aptece lub sklepie medycznym, nie na bazarze.

Lista rekomendowanych ciśnieniomierzy: http://www.dableducational.org/sphygmomanometers/devices_2_sbpm.html#ArmTable

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchy #medycyna #zdrowie #ciekawostki #lekarz #nadcisnienie #nfz #szpital #porady
dwa_fartuchy - Kontrolujecie swoje ciśnienie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Prawie każdy z nas zna kog...

źródło: comment_1589922052w6nNjWd1a36d84ZOtGPrV4.jpg

Pobierz
  • 187
  • Odpowiedz
@malyacura: Jeśli masz taką możliwość to mierz zawsze na siedząco. Natomiast u osób, które nie wstają mierzy się na leżąco i nie sądzę, że są to jakieś ogromne różnice rzędu kilkudziesięciu mm Hg. O ile dobrze pamiętam, to średnia wartość ciśnienia nocą przy calodobowym holterze nie powinna być wyższa niż 130/80 (ale to by trzeba było dokładnie sprawdzić)
  • Odpowiedz
@wziuuuuu: nie mam katalogu ciśnieniomierzy w głowie xd Nie korzystałam nigdy z takiego z aplikacją, natomiast znam firmę Omron i wiem, że chyba są też z taką funkcją u nich. Hartmann też ma funkcję wykrywania migotania przedsionków, ale nie wiem czy łączy się z tel. Wydatek pewnie na poziomie 150-200 zł lub ciut wiecej. Popatrz też, czy model znajduje się na liście rekomendowanych cisnieniomierzy.
  • Odpowiedz
@deeptrue: to nie jest oszukiwanie się, tylko sprawianie, że pomiar jest miarodajny. Wiadomo, że podczas wysiłku będzie wyższe dlatego w ten sposób nie diagnozuje się nadciśnienia. Wytyczne są po to, żeby wszystkich oceniać w ten sam sposób.
  • Odpowiedz
@frikuu: No niestety nie zawsze łatwo jest dobrać leczenie. Czasami nawet występuje coś takiego jak nadcisnienie oporne na leczenie. Natomiast jesli Ty jesteś pomiędzy, to zadbaj o dietę i ruch, żebyś nie przekroczył granicy i będzie git :)
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: myślałem że umrę na udar albo zawał ale to chyba tylko atak paniki był bo łyknąłem kilka xanaxsów, captopril i propranolol i położyłem się celem odejścia do nieba ale udało mi się spowolnić oddech i łomotanie serca, zdrzemnąłem się i za ~ godzine wróciłem do świata żywych, na szczęście byłem przygotowany farmakologicznie na taki atak bo już raz taki miałem ale dużo słabszy, na tyle słaby że byłem w stanie
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: ciśnieniomierz mam przy łóżku i jak się przebudzę to wtedy mierzę, oraz przed spaniem, ten sposób mi pasuje najbardziej bo zawsze mam zmierzone w takiej samej pozycji, z mierzeniem "przy stole" bywało różnie z wynikami. Jak sobie leżałem w szpitalu to pomiar ciśnienia miałem właśnie za każdym razem na leżąco(może dlatego że za każdym razem gdy przychodziła pielęgniarka to spałem xD).
  • Odpowiedz