Wpis z mikrobloga

Kontrolujecie swoje ciśnienie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Prawie każdy z nas zna kogoś, kto choruje na nadciśnienie. Szacuje się, że ponad połowa Polaków mających zbyt wysokie ciśnienie nie jest tego świadoma.

Klasyfikacja nadciśnienia tętniczego według aktualnych wytycznych europejskich (2018 r.) na obrazku w komentarzu.

W Stanach Zjednoczonych za ciśnienie prawidłowe uznaje się wartości <120/80 mm Hg. Nadciśnienie rozpoznaje się już od 130/80 mm Hg.

W celu zdiagnozowania i odpowiedniej kontroli tej choroby istotny jest prawidłowy pomiar wartości ciśnienia tętniczego krwi. Poniżej napisaliśmy Wam kilka zasad pomiaru (z wykorzystaniem automatycznego ciśnieniomierza naramiennego):

✅Rozmiar mankietu powinien być dobrany do wielkości ramienia pacjenta

✅Minimum 30 minut przed pomiarem nie wolno pić kawy i palić papierosów

✅Bezpośrednio przed pomiarem pacjent powinien odpocząć przez kilka minut

✅Ciśnienie należy mierzyć w pozycji siedzącej z mankietem na wysokości serca

✅Wykonuje się po 2 pomiary w kilkuminutowych odstępach, bezpośrednio przed przyjęciem leków, natomiast rano, przed pierwszym posiłkiem

✅W przypadku wykonywania badania po raz pierwszy, pomiaru trzeba dokonać na obu ramionach, natomiast kolejne wykonuje się na tym, na którym zmierzona wartość ciśnienia była wyższa

✅Jeśli stosuje się ciśnieniomierz nadgarstkowy trzeba pamiętać, żeby nie opuszczać badanej ręki. Nadgarstek z aparatem powinien opierać się o przednią powierzchnię klatki piersiowej na poziomie serca.

Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Do domowego użytku najlepszym wyborem będzie automatyczny ciśnieniomierz naramienny. Jest on łatwy w obsłudze, więc nawet osoby starsze nie będą miały problemu z samodzielnym pomiarem. Ciśnieniomierze nadgarstkowe są z reguły mniej dokładne i wiele z nich nie przeszło procesu walidacji. Czasem warto wydać trochę więcej pieniędzy i kupić sprzęt, który zapewni nam prawidłowy pomiar, co może mieć wpływ na nasze zdrowie. Polecamy zakup w aptece lub sklepie medycznym, nie na bazarze.

Lista rekomendowanych ciśnieniomierzy: http://www.dableducational.org/sphygmomanometers/devices_2_sbpm.html#ArmTable

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchy #medycyna #zdrowie #ciekawostki #lekarz #nadcisnienie #nfz #szpital #porady
dwa_fartuchy - Kontrolujecie swoje ciśnienie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Prawie każdy z nas zna kog...

źródło: comment_1589922052w6nNjWd1a36d84ZOtGPrV4.jpg

Pobierz
  • 187
@dwa__fartuchy: Niegłupie, nie pomyślałem o tym :)
Właśnie wróciłem z pierwszego biegania od końca marca, kiedy to zakazali. 6,5km na początek. 20 min od powrotu zmierzyłem z ciekawości: 119/83. A u lekarza wrrrr ;)
@malyacura: przerabiałem to już po prostu. nie wątpie że niektóre są zdolne mierzyć poprawnie na leżąco (bo jakoś 24h holtera ciśnieniowego jednak się wykonuje), ale polecam mierzyć zawsze w tej samej pozycji, wygodnie na krześle z opartą ręką, tak jak nakazuje instrukcja.

mało tego, często zdarzało mi się że pierwszy pomiar byl podwyzszony (jakiś podświadomy stres przed wynikiem) a potem kolejne są już powtarzalne, takie same, najczęściej niższe.
@dwa__fartuchy: Nie przesadzajcie z tym mierzeniem, bo potem będziecie mieli nakręconych szajbusów o 3 w nocy, którzy nie mogąc spać, zaczęli mierzyć sobie ciśnienie co 5 minut, aż zabrała ich karetka z 200/100
@dwa__fartuchy: Bardzo fajny wpis, tylko proszę zmień to zdjęcie. Krew się we mnie gotuje jak widzę ciśnieniomierz nadgarstkowy. Te gówna potrafią przy 5 kolejnych pomiarach podawać mieć rozbieżność na poziomie 30 mmHg. Te tanie z dyskontów nawet więcej. I potem pacjenci panikują.
IMO jeśli ktoś nie ma kasy na porządny ciśnieniomierz elektroniczny to super rozwiązaniem jest stary, zwykły ciśnieniomierz mankietowy z zegarem i słuchawką.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@dwa__fartuchy: A tak z drugiej strony - można mieć za niskie ciśnienie? W spoczynku mam ~90/60. Generalnie czuje się dobrze, ale często zdarzają mi się kilkunastosekundowe pulsujące bóle głowy nawet przy nagłym podniesieniu głowy, a najczęściej przy wstawaniu i zastanawiam się czy może być to powiązane.
@dwa__fartuchy: ja to mam w drugą strone. 90/60 to norma.
Pamiętam, jak mieliśmy na studiach laboratoria, w trakcie których wykonywaliśmy różne ćwiczenia fizyczne /umysłowe i sprawdzalismy ich wpływ m.in. właśnie na ciśnienie.
Na początku prowadzący chciał do mnie pogotowie wzywac i upierał się, że mu zaraz umrę w sali :p