Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki

Pytanie kieruję do programistów PHP i webowców.

Już od 2 lat pracuję dla pewnej firmy IT jako Programista PHP. Problem jednak polega na tym, że w zasadzie nie wykonuję tam zbyt wielu czynności programistycznych i czuję się bardzo wypalony z tego powodu.
Organizacja pracy w mojej firmie, luźne podejście do wymagań funkcjonalnych i psycho-dramy i uczucie niestabilności serwowane przez szefostwo nie pomaga w pracy. Swój rozwój programistyczny/techniczny w ciągu tych dwóch lat określam jako żaden. Pensja też nie motywuje. Myślałem bardzo długo o zmianie pracy i spróbowania swoich sił gdzie indziej... I tu zderzyłem się z brutalną rzeczywistością :-(
Po dwóch lat pracy jako programista miałem spore problemy z napisaniem własnego MVC bez frameworka oraz konfiguracji bazy danych w swoim czasie wolnym. Dopiero liznąłem Dockera, bo nie był stosowany w mojej pracy albo był tak konfigurowany, że właściwie tylko jeden devops potrafił nimi zarządzać przez swoje nadmiernie skomplikowane Makefile na jednym projekcie. Ale to nie o tym.
Spytacie co w takim razie robiłem przez te 2 lata? I wszystko i nic. Głównie debugowałem, poprawiałem drobne błędy, pisałem prościutkie komponenty w tragicznie przestarzałym AngularJS, jakieś przekierowanka na serwerze i najważniejsze... developowałem i głównie wykonywałem czynności redaktorskie w, mojej opinii, najtragiczniejszym CMS dla programistów i klientów. Jego pełnej nazwy nie podam ale kończy się na cyfrę trzy.
I to w zasadzie 2 lata "kariery" jako "programista". Plusem jest to że na rynku jako profesjonalista jestem dosyć krótko, to łącznie mój 3 rok na poważniejszych umowach o pracę jako developer i fajnie mieć czym podeprzeć swoje przyszłe kandydatury... ale niestety czuję się teraz mocno wypalony i nie wiem co zrobić.
Mam ogromny strach przed składaniem swojego CV do innych firm ponieważ praca, niekiedy głupia i po godzinach w tym przedsiębiorstwie bardzo uszczupliła moje umiejętności i boję się że wyjdę na oszusta, że skoro mam formalne 2 lata pracy jako koder to nie będę w stanie umieć napisać koszyka sklepowego opartego o sesję lub coś w tym stylu lub zeżre mnie stres lub brak wiary w siebie.

Czy ktoś był w podobnej sytuacji? Starsi programiści, jakie polecacie mieć podejście albo czy znacie sposób żeby jednocześnie postarać się utrzymać tę średniowdzięczną pracę i jednocześnie szukać lepszej, pozwalającej się lepiej rozwinąć dla osoby która technicznie nie jest początkująca ale nigdy nic poważniejszego nie pisała na własną odpowiedzialność?

Dziękuję za odpowiedzi i dojście do samego końca :)

#programista15k #programowanie #programista #webdev #praca #pracait #php #rynekpracy
  • 9
@fabtosz: Nie chce hejtować, ale przez te 2 lata pracy, nie robiłeś nic w kierunku rozwoju jesli nie widziales rozwoju w pracy? Jesli nie i oczekujesz, ze w pracy Cie wszystkiego naucza, no to mam rade, zmien robote na taka gdzie zostaniesz programista z prawdziwego zdarzenia i zacznij od poczatku. Ta robote dostales, to dostaniesz i nastepna.
@fabtosz: Nie cykaj się składać cv. Wrzucisz się w nowe środowisko to złapiesz nowej motywacji. Nawet jak masz braki, to ze swoją wiedzą ją nadrobisz. Możesz mieć też fuksa i trafić naprawdę dobrą pracę z dobrymi ziomkami co dużo pomogą. Ogółem im dłużej siedzisz tam to więcej mchem zarastasz. Nauka w czasie wolnym jest spoko, ale trudno uczyć się rzeczy naprawdę wykorzystywanych w robocie. Co to własnego mvc to się tego
@Phatee: Tylko teraz na jakie stanowisko mam startować? Ani junior ani mid, Nie pies nie wydra. Chęci mam ale czy ktoś będzie miał chęci być cierpliwym wobec mnie :-)
@fabtosz: jak oczekujesz od siebie, początkującego, że musisz umieć wszystko, wiedzieć wszystko i że jedyne prace dostępne na rynku wymagają tego, to masz trochę niepoprawne podejście. Nadal są prace, żmudniejsze, mniejsze, na gotowych projektach, które ktoś musi robić. Trzeba tylko trochę poszukać i rzucić czasem kostką na szczęście. Chcącemu nie dzieje się krzywda. Po to są rozmowy rekrutacyjne, żeby się wywiedzieć w obie strony jakie są oczekiwania i wymagania. Jak sądzisz
@fabtosz: Ja byłem w podobnej sytuacji, z tym, że jestem front-end'owcem. Startuj do jakiejś porządnej firmy i określ się jako early mid albo po prostu mid. Nie wszystko musisz umieć, zejdź może początkowo ze stawki, w trakcie się wszystkiego nauczysz i nadrobisz w szybkim tempie. Czasem warto zrobić krok w tył, żeby potem zrobić dwa do przodu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@fabtosz taki rynek jest w php. Same syfiaste gowno projekty. Nie rozwiniesz sie nigdy. Musisz przejsc na jakies c+ albo java. Inaczej wszedzie bedziesz sie tak męczył, taka praca, nie warta nawet tych marnych zarobkow.

Tak na prawde to jesli chcesz dalej zostac przy php to lepiej siedziec gdzie jestes, jakas podwyzke moze wynegocjowac i tyle.
Bo szkoda czasu zmieniac na kolejna gowno prace, szczegolnie ze tutaj przynajmniej juz wiesz co i